رفع جوش شانه با روش‌های خانگی

0

همانند جوش صورت، جوش شانه نیز در اثر تجمع پوست مرده، روغن طبیعی بیش از حد (سبوم)، آلودگی‌ها و ملتهب شدن فولیکول‌های مو در قسمت شانه‌ها پدیدار می‌شود. همچنین ممکن است باکتری‌ها در منافذ پوست گیر کرده و منجر به بروز جوش یا آکنه شوند.

جوش شانه می‌تواند دردناک باشد، زیرا منافذ پوست در این قسمت بزرگتر بوده و در نتیجه جوش‌ها نیز می‌توانند بزرگتر باشند. در ادامه به معرفی چند روش خانگی برای رفع جوش شانه می‌پردازیم.

مراقبت از پوست

وقتی جوش یا آکنه در شانه‌هایتان پدیدار می‌شود، ممکن است نشانۀ این باشد که به خوبی از پوست‌تان مراقبت نمی‌کنید. برای پیشگیری از این موضوع باید همواره به دنبال مراقبت خوب از پوست‌تان باشید.

اولین قدم این است که هنگام حمام یا دوش گرفتن، پوست خود را بشویید و از یک تمیزکنندۀ لطیف برای از بین بردن کثیفی و سبوم جمع شده بر روی پوست استفاده کنید.

کمپرس گرم

کمپرس گرم می‌تواند به شما برای رفع سریع جوش شانه کمک کند. دمای گرم باعث می‌شود تا باکتری‌ها و چربی از داخل منافذ پوستی بیرون آمده و روند التیام جوش سرعت پیدا کند. کمپرس گرم همچنین به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند.

سرکه سیب

بیشتر بخوانید:

این سرکه سرشار از اسید لاکتیک و اسید مالیک است که آن را به گزینه‌ای خوب برای درمان جوش شانه تبدیل کرده‌اند. طبیعت اسیدی این سرکه به لایه‌برداری پوست و متعادل‌سازی سطح pH پوست کمک می‌کند.

سرکه سیب خالص و طبیعی را با آب ترکیب کنید (نسبت ۱ به ۳). مخلوط را بر روی پوست بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه پوست را با آب ولرم بشویید. اینکار را ۲ تا ۳ مرتبه در روز تکرار کنید.

روغن درخت چای

برای درمان جوش و آکنه، نمی‌توان از خواص و اثرات روغن درخت چای غافل شد. این روغن حاوی خواص ضدباکتریایی، ضدعفونی‌کننده و ضدالتهابی است. این ترکیبات باکتری‌ها را از بین برده و جوش شانه را رفع می‌کنند.

یک یا دو قطره از روغن درخت چای را روی یک تکه پنبه بچکانید و سپس پنبه را به آرامی بر روی ناحیۀ مورد نظیر بزنید. بگذارید روغن ۱ ساعت بر روی پوست بماند و سپس آن را با آب خنک بشویید. این روش را روزی دو مرتبه تکرار کنید.

هشدار: شدیدا توصیه می‌شود که قبل از استفاده از این روغن، تست حساسیت به آن را انجام دهید.

سایر مواد موثر برای رفع جوش و آکنه:

  • زردچوبه
  • آلوئه‌ورا
  • جوش شیرین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.