درمان تب زرد با روش های طبیعی

0

تب زرد از خطرناک‌ترین بیماری‌های عفونی شناخته‌شده می‌باشد که در طبیعت وجود دارد و اگرچه در قرن اخیر تحت کنترل بوده است، اما دیده شده که از دهۀ ۱۹۸۰ مجدداً شروع به فعالیت کرده و به یک بیماری تکرارشدنی (بازگشتی) تبدیل شده است.

تب زرد یک بیماری هموراژیک ویروسی حاد است. روش انتقال بیماری از طریق نیش پشه‌های ماده می‌باشد و این عفونت در میمون‌ها نیز دیده شده است. زمانی که انسان از پشۀ آلوده‌ای نیش می‌خورد، این بیماری می‌تواند انتقال یابد.

تب زرد دو سطح دارد؛ مرحلۀ عادی و مرحلۀ سمی. نخستین مرحله معمولاً چند روز طول می‌کشد و می‌تواند نسبتاً به‌راحتی درمان شود. بااین‌وجود، تقریباً ۱۵% از مراحل عادی به مراحل سمی تبدیل می‌شوند. مرحلۀ سمی خودش را از طریق آسیب کبدی خطرناک و یرقان نشان می‌دهد. ۲۰% از این موارد به مرگ منجر می‌شوند که سبب می‌شود میزان کلی مرگ‌ومیر این مراحل تقریباً ۳% باشد.

تشخیص علائم و درمان سریع برای چنین بیماری مرگبار و خطرناکی بسیار اهمیت دارد. ازآنجایی‌که این بیماری بسیار بی‌ثبات و خطرناک است، همیشه توصیه می‌شود به پزشک متخصص مراجعه کنید. بااین‌وجود چند درمان خانگی مکمل نیز وجود دارند که می‌توانند به کاهش علائم تب زرد کمک کنند که البته عفونت را برطرف ‌نمی‌کنند، به همین دلیل مراجعه به پزشک متخصص بسیار ضروری است.

قبل از اینکه به جزئیات درمان‌های خانگی بپردازیم، لازم است تا برای تشخیص و درمان سریع، بدانیم علائم تب زرد چگونه ظاهر می‌شوند.

علائم تب زرد

برخی از شایع‌ترین علائم مرحلۀ عادی تب زرد عبارت‌اند از:

  • تب
  • لرز، کمردرد و سردرد
  • کاهش اشتها
  • تهوع و استفراغ

علائم مرحله سمی تب زرد عبارت‌اند از تب مجدد، یرقان، ناراحتی شکم، خونریزی دهان، چشم و دستگاه گوارش و استفراغ خونی.

چه کسانی در خطرند؟

تب زرد در چهل و هفت کشور در آفریقا و آمریکای مرکزی و جنوبی به‌عنوان بیماری بومی (یا بومی در برخی مناطق) شناخته می‌شود. مطالعه‌ای به بررسی منابع داده‌ای در آفریقا پرداخته و تخمین می‌زند که این بیماری در طول سال ۲۰۱۳ بین ۸۴ تا ۱۷۰ هزار مورد شدید و ۲۹ تا ۶۰ هزار مرگ‌ومیر داشته است.

مسافرانی که هر چند وقت یکبار به کشورهای دارای این بیماری سفر می‌کنند ممکن است بیماری تب زرد را با خود به کشورهای دیگر منتقل سازند. برای جلوگیری از انتقال این بیماری به سایر مناطق، بسیاری از کشورها برای صدور ویزا تأییدیۀ واکسیناسیون تب زرد را ضروری می‌دانند، به‌خصوص اگر مسافر از نواحی دارای این بیماری به کشور مورد نظر وارد شده باشد.

روش‌های خانگی و طبیعی برای درمان تب زرد

فلفل کاین (Cayenne)

بیشتر بخوانید:

کپسیکام که از اجزای اصلی فلفل‌های کاین می‌باشد، در کاهش تب زرد مؤثر است. این فلفل تب زرد را تا سطح قابل‌کنترلی کاهش می‌دهد. تب می‌تواند به‌طورجدی انرژی بدن را از بین ببرد؛ بنابراین با حذف عنصر سمی بیماری، می‌توانید بدن را برای مبارزه با عفونت‌ها و علائم شدیدتر قوی نگه دارید.

تب زرد

علف گربه (Catnip)

اگرچه علف گربه به‌طور مستقیم برای درمان تب زرد شناخته نشده است، اما در کاهش علائم مرتبط با آن ازجمله سردرد، تب و اختلالات گوارشی فواید آن اثبات شده‌اند. علف گربه به همراه توصیه‌های پزشکی مناسب و آلوپاتی می‌تواند یک درمان مکمل عالی در خانه برای از بین بردن عفونت محسوب شود. بااین‌وجود همان‌طور که در بالا ذکر شد، واکسیناسیون بهترین روش پیشگیری از تب زرد است.

گیاه بید

یکی دیگر از درمان‌های رایج در میان مردم آمریکا که با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته، استفاده از گیاه بید می‌باشد که می‌تواند به‌صورت جوشانده یا چای تهیه شود. جالب است بدانید که بید باعث افزایش درجه حرارت بدن و عرق کردن می‌شود و همچنین به‌عنوان رفع کننده تب نیز شناخته‌شده است. وقتی‌که تب قطع می‌شود، نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت در حال فعالیت است. قبایل مختلف برای کاهش تب، از بید در حمام‌های خود استفاده می‌کنند.

دانه شنبلیله

این گیاه اغلب به‌عنوان بهترین روش خانگی برای درمان تب زرد شناخته می‌شود. جویدن این دانه‌ها یا دم کردن چای آن‌ها می‌تواند به‌طورجدی به درمان علائم تب زرد کمک کند. دانه‌های شنبلیله می‌توانند تب، مشکلات گوارشی، اختلالات روده و مخاط اضافی در نایژک را درمان کنند.

سیر

سیر یکی دیگر از گیاهان بسیار مفید برای درمان تب زرد می‌باشد. سیر می‌تواند با تحریک هورمون‌های گرسنگی در بدن، اشتهای ازدست‌رفته را برگرداند و همچنین فشارخون زیاد ناشی از تب زرد را نیز پایین بیاورد. سیر در درمان اسهال نیز بسیار مفید است و به‌طورکلی قدرت سیستم ایمنی بدن را در مقابل بیماری‌های واگیردار افزایش می‌دهد. سیر می‌تواند به پیشگیری از تغییر مرحله عادی به مرحله سمی کمک کند.

زغال اخته

یکی دیگر از داروهای طبیعی ضد تب زغال اخته می‌باشد. می‌توان به‌آسانی از زغال اخته یک چای تهیه کرد و مرتباً آن را مصرف کرد تا از شدت بیماری جلوگیری کند. پوست درخت زغال اخته باید به‌صورت دم‌کرده برای درمان تب زرد مورد استفاده قرار بگیرد.

هشدار

باید به خاطر داشته باشید که هیچ درمان قطعی برای تب زرد وجود ندارد. هرچند گزینه‌های دارویی وجود دارند، اما تنها راه واقعی برای ایمن ماندن این است که واکسیناسیون انجام دهید. اگرچه داروهای گیاهی طبیعی اغلب برای آلوپاتی استفاده می‌شوند، اما تب زرد همچنان یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های عفونی محسوب می‌شود. بنابراین اگر شما قصد سفر به آفریقا یا نقاط خاصی از آمریکای جنوبی را دارید، واکسیناسیون را هرگز فراموش نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.