درمان های خانگی با عسل

0

قرن‌هاست که عسل بخش مهمی از زندگی افراد مختلف بوده و بسیاری از مردم از این مادۀ غذایی شیرین برای درمان‌های خانگی استفاده می‌کنند. قبل از اینکه به بررسی درمان های خانگی با عسل بپردازیم، باید بدانید که عسل خام می‌تواند حاوی باکتری‌های مضر باشد و منجر به بروز بوتولیسم (نوعی بیماری فلج خطرناک) در نوزادان شود. هرگز عسل خام را به کودکان زیر ۱ سال ندهید. بوتولیسم در بزرگسالان علائمی شبیه به مسمومیت غذایی دارد که عبارتند از حالت تهوع، استفراغ و تب. اگر بعد از مصرف عسل خام این علائم را تجربه کردید، حتما با پزشک مشورت کنید.

حالا زمان آن است که به درمان های خانگی با عسل بپردازیم:

درمان زخم‌ها

زخم‌های خفیف، خراش‌ها، ساییدگی پوست و برش‌ها در زندگی روزمره رایج هستند. برای درمان این زخم‌ها کافیست به شیشۀ عسل خود مراجعه کنید. عسل همانند یک مادۀ ضدعفونی‌کننده طبیعی کار می‌کند که خواص ضدمیکروبی فراوانی داشته و می‌تواند زخم‌ها را استریل کرده و سرعت التیام را افزایش دهد. عسل همچنین در کاهش درد، بو و اندازۀ زخم موثر است.

یک لایه از عسل طبیعی را بر روی زخم بگذارید. سپس در صورت نیاز زخم را بانداژ کنید. همچنین در صورت نیاز روزی چند مرتبه این بانداژ را تعویض کنید.

تسکین سوختگی‌های خفیف

عسل خام می‌تواند پوست را آرام کرده و التیام ببخشد. همچنین خواص ضدباکتریایی طبیعی عسل به طور موثری از عفونت جلوگیری می‌کنند.

  1. بعد از سوختگی، سریعا زخم را زیر آب خنک بشویید.
  2. مقداری عسل را بر روی سوختگی بمالید.
  3. به آرامی سوختگی را بانداژ کنید.
  4. در صورت نیاز این کار را تکرار کنید تا زخم برطرف گردد.

درمان گلو درد و سرفه

برای درمان گلو درد و سرفه نیازی به دارو ندارید. یک قاشق عسل می‌تواند سریعا مشکل‌تان را رفع کند. حتی سازمان بهداشت جهانی و آکادمی طب اطفال در آمریکا نیز عسل را برای درمان طبیعی سرفه توصیه می‌کنند. عسل سرفه را سرکوب می‌کند و با پاکسازی مخاط، گلو درد را تسکین می‌دهد.

برای بهبود گلو درد، یک فنجان شیر داغ یا چای گیاهی تسکین‌دهنده را همراه با ۱ قاشق غذاخوری عسل، روزی دو مرتبه میل کنید.

برای کاهش سرفه و داشتن خواب خوب شبانه، ۲ قاشق چایخوری عسل را ۳۰ دقیقه قبل از خواب میل کنید.

درمان پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی است که سلول‌های پوست را تحت تاثیر قرار داده و منجر به قرمزی، تاول، خارش و حتی زخم‌های پوستی می‌شود. برای بهبود علائم این بیماری، می‌توانید همیشه روی عسل حساب باز کنید. خواص مرطوب‌کنندۀ عسل یک لایۀ محافظت‌کننده را بر روی پوست آسیب‌دیده تشکیل می‌دهند که به کاهش خشکی و پوسته‌پوسته شدن پوست کمک می‌کنند. علاوه بر این، ترکیبات ضد التهابی عسل با التهاب مبارزه کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

مقداری عسل را بر روی نواحی آسیب دیده پوست بمالید. بگذارید برای ۳۰ دقیقه بماند و سپس آن را بشویید. این کار را ۱ یا ۲ مرتبه در روز انجام دهید.

سایر درمان های خانگی با عسل

  • تقویت حافظه
  • مبارزه با مشکلات گوارشی
  • مبارزه با بی‌خوابی
  • درمان آکنه
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • مفید برای سلامت مو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.