حالت تهوع بارداری چگونه است

0

حالت تهوع و استفراغ از علائم اولیۀ شایع در بارداری هستند. اگر اولین بارداری خود را تجربه می‌کنید، ممکن است این سوال برایتان پیش آید که حالت تهوع بارداری چگونه است؟ حقیقت این است که این نوع ناراحتی معده می‌تواند در هر زمانی اتفاق افتد، اگرچه صبح – هنگامی که ناشتا هستید – شایع‌ترین زمان برای بروز حالت تهوع بارداری میباشد.

حالت تهوع بارداری چگونه است ؟

حالت تـهوع بارداری نوعی پدیدۀ رایج در اوایل بارداری است که ۸۰ تا ۹۰ درصد از زنان آن را تجربه می‌کنند. اوج این مشکل در هفتۀ ششم بارداری مشاهده می‌شود و حدودا در هفتۀ شانزدهم برطرف می‌گردد. البته برخی زنان ممکن است حالت تهوع را در تمام دوران بارداری تجربه کنند. اغلب زنان با علائمی خفیف مواجه می‌شوند که زندگی روزمره را با اختلال مواجه نمی‌کنند، اما برخی زنان علائم جدی‌تری را تجربه می‌کنند که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند.

حالت تهوع بارداری خفیف

این نوع از حالت تهوع هر روز اتفاق نمی‌افتد و در فعالیت‌های روزانه تداخل ایجاد نمی‌کند. ممکن است برخی از زنان با علائم خفیفی نظیر احساس ناخوشی ناشی از بوی برخی از غذاها و حالت تهوع صبحگاهی تقریبا روزانه مواجه شوند.

حالت تهوع بارداری معمولی

علائم بدتر هستند، اما در طول روز بهبود می‌یابند. ممکن است استفراغ هم بکنید، اما در اغلب موارد تنها اوغ زدن را تجربه خواهید کرد.

حالت تهوع بارداری معتدل

بیشتر بخوانید:

ناخوشی تقریبا هر روز مشاهده می‌شود و خورد و خوراک‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گاهی اوقات این ناخوشی تا بعد از ظهر هم ادامه می‌یابد.

حالت تهوع بارداری بد

با حالت تهوع مداوم و حداقل روزی ۲ مرتبه استفراغ همراه است. عطر غذاها می‌توانند باعث کاهش اشتها، استفراغ و اوغ زدن گردند.

حالت تهوع بارداری شدید

این نوع می‌تواند باعث بستری شدن و کمبود آب بدن شود. اگر حجم ادرارتان کاهش یافته، ضعف و تب را تجربه می‌کنید، با پزشک خود دربارۀ بستری شدن در بیمارستان و دریافت مایعات از طریق تزریق، مشورت کنید.

چه زمانی باید نگران شد؟

اگر استفراغ مکرر است و اصلا نمی‌توانید غذا یا مایعات را درون شکم نگه دارید، حتما و سریعا باید به پزشک مراجعه کنید. شواهد نشان می‌دهند که در صورت تجربۀ موارد زیر، باید سریعا تحت نظر پزشک قرار بگیرید:

  • ادرار تیره یا ادرار نکردن
  • استفراغ همراه با خون
  • تب یا درد شکم
  • استفراغ مکرر
  • عدم توانایی در نگه داشتن غذا یا مایعات در شکم حداقل برای یک روز
  • احساس غش یا ضعف

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.