‌راه‌های مقابله با استرس پرواز

0

آیا از پرواز کردن می‌ترسید؟ حتی استرس پرواز به طور خفیف هم می‌تواند ماجراجویی و سفر شما را خراب کند. در این مطلب چند ترفند موثر برای مقابله با استرس پرواز را گردآوری کرده‌ایم.

بکی استریپ، نویسندۀ وبسایت کر۲ می‌گوید: «من خودم از استرس پرواز خفیف تا متوسط رنج می‌برم. ترس من از پرواز ناتوان‌کننده نیست، اما مطمئنا در هر سفری که با هواپیما دارم خودش را نشان می‌دهد. دقیقا یکبار یادم میاد که در حین یک تلاطم هوایی، دست یک غریبه که در کنارم نشسته بود را از ترس گرفته بودم. خیلی عجیب بود!»

او ادامه می‌دهد: «با توجه به اینکه همۀ خانواده‌ام در نقاط مختلف جهان پخش شده‌اند و همچنین سفرهای کاری‌ای که دارم، مجبور شدم تا با ترسم از هواپیماها روبه‌رو شوم. ترفندهایی که در این مطلب برایتان آماده کرده‌ام، به من کمک کردند تا با استرس پرواز مقابله کنم.»

اگر می‌توانید پرواز کنید

این یک تاکتیک گران‌قیمت است؛ اما می‌تواند بسیار مفید باشد. پیشنهاد ما این نیست که بلیط‌های گران‌قیمت هواپیما خریداری کنید، اما وقتی یک موقعیت برای سفر به وجود آمد، و قدرت خرید بلیط هواپیما را داشتید، به پرواز فکر کنید.

قبل از پرواز آماده شوید

برخی از فعالیت‌های کاهندۀ اضطراب و استرس در طول روز می‌توانند تغییر بزرگی در مقابله با استرس پرواز ایجاد کنند. قبل از روز پروازتان ورزش کنید؛ پیاده‌روی، دویدن و یا وزنه زدن می‌توانند به شما کمک کنند. تمرین کمک می‌کند تا انرژی منفی‌ای که منجر به استرس پرواز می‌شود از بدن‌تان خارج گردد.

اگر می‌توانید، در روز پروازتان از نوشیدن قهوۀ صبحگاهی خودداری کنید. اگر برای افزایش انرژی به کمی کافئین احتیاج دارید، یک نوشیدنی سبک‌تر مثل چای سبز را امتحان کنید. کافئین باعث تشدید اضطراب می‌شود، پس بهتر است قهوه را بعد از فرود آمدن هواپیما و در مقصدتان میل کنید.

غذا بخورید

وقتی دستپاچه هستید، احتمال اینکه غذا خوردن را فراموش کنید زیاد است. پس بهتر است زمان کوتاهی را قبل از ترک خانه به مقصد فرودگاه، برای خوردن غذا – حتی اگر خیلی گرسنه نیستید – اختصاص دهید. همچنین مطمئن شوید که مقداری خوراکی و میان‌وعده برای پرواز با خود همراه داشته باشید، چون وقتی گرسنه هستید، منطقی فکر کردن دشوارتر است.

اگر خوراکی‌هایتان را فراموش کردید و یا نمی‌خواهید پولی برای خرید خوراکی هزینه کنید، از مهماندار هواپیما درخواست کنید تا یک بستۀ اضافی بادام، پرتزل یا هر خوراکی‌ای که ارائه می‌دهند را به‌تان بدهد.

بیشتر بخوانید:

حواس‌تان را پرت کنید

این مهم‌ترین قدم است؛ به ویژه در قسمت‌هایی از پرواز که بیشترین ترس را از آنها دارید. یک تاکتیک حواس‌پرتی پیدا کنید که بیشترین اثر را بر روی شما دارد. می‌توانید کتاب بخوانید، نقاشی کنید و یا خاطرات‌تان را در دفترچه خاطرات بنویسید.

بکی استریپ می‌گوید: «روش من برای حواس‌پرتی، گوش دادن به یک پادکست با صدای بلند از طریق هدفون است. همچنین انجام یک بازی بر روی گوشی می‌تواند موثر باشد. من برای قابلیت ارسال پیامک درون هواپیما هم پول می‌دهم تا حواسم را بیشتر پرت کنم. به طور کلی سعی می‌کنم تا تمام حواسم را به کارهای مختلف مشغول کنم و صدای جیغی که درون سرم فریاد می‌‌زند که «باید از پرواز بترسم» را خاموش کنم.

تغییر نحوۀ تفکر

گفتن اینکار از انجامش راحت‌تر است، اما شک نکنید که برای رفع استرس پرواز می‌تواند بسیار مفید باشد. بکی در این‌باره می‌گوید: «آخرین پروازی که داشتم، به خواهرم آماندا پیامک دادم تا حواسم پرت شود. جواب خواهرم زندگی‌ام را تغییر داد! جوابش این بود:

بکی: «من تو آسمونم! پُر از دست‌اندازه.»

آماندا: «دست‌اندازها مثل یه مهمونی رقص آسمونی‌ان.»

شاید احمقانه به نظر بیاد، اما فکر کردن به تلاطم هوایی به‌عنوان یک مهمانی یا جشن رقص خیلی اثرگذار بود. در طول این پرواز ۵ ساعته تقریبا مداوم با دست‌انداز روبه‌رو شدیم، و فکر کردن به این دست‌اندازها به‌عنوان «مهمونی رقص آسمونی» خیلی به من کمک کرد و همینطور من رو به خنده انداخت.

تنفس

برای مقابله با استرس پرواز از تکنیک‌های تنفسی استفاده کنید که به آرام کردن ضربان قلب کمک کرده و حواس شما را از پرواز پرت می‌کنند.

البته هرکسی شاید نتواند با تنفس عمیق یا پیامک دادن به دوستش از شر استرس پرواز خلاص شود. اگر در حین پرواز با اضطراب شدیدی مواجه هستید، ممکن است این ترفندها برای شما کارساز نباشند. با پزشک‌تان مشورت کنید تا بهترین توصیه‌ها یا حتی داروهای ضداضطراب را به‌تان معرفی کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.