رفع بوی بد پا با ۷ راه‌کار ساده

0

بوی بد پا یکی از مشکلات رایجی است که همۀ ما در مواقع مختلفی آن را تجربه کرده‌ایم. راه‌حل‌های خانگی مختلفی برای رفع بوی بد پا به‌طور سریع وجود دارند. اگر پای شما برای مدت طولانی پوشیده باشد، باکتری‌ها به علت گرما و رطوبت به‌راحتی می‌توانند رشد کنند و تکثیر شوند. بنابراین، بهترین روش خانگی برای ریشه‌کن کردن بوی بد پا، این است که کفش و جوراب خود را تمیز نگه دارید. دلایل دیگری مانند مشکلات هورمونی، استرس زیاد و عوارض جانبی داروها نیز می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند.

اگر پاهای خود را برای مدت طولانی در پوششی مانند کفش نگه دارید، آن‌ها بوی بدی خواهند گرفت، که به آن اصطلاحاً «بوی پا» می‌گویند. این مشکل درصورتی‌که جوراب هم پوشیده باشید می‌تواند رخ دهد.

روش‌های خانگی برای رفع بوی بد پا

تعداد زیادی از غدد عرق در پاها وجود دارند که دلیل دیگری برای بوی پا هستند. اسید ایزوالریک که توسط باکتری‌ها ترشح می‌شود، دلیل اصلی بوی بد پا می‌باشد. در ادامه برخی از روش‌های خانگی که می‌توانند پاها را از بوی بد خلاص کنند معرفی خواهیم کرد.

کفش و جوراب خود را تمیز نگه دارید

تمیز نگه داشتن کفش و جوراب ساده‌ترین راه برای جلوگیری از بوی بد پا می‌باشد. جوراب‌های خود را به‌طور منظم بشویید و همین کار را با کفش‌های خود نیز انجام دهید (البته اگر از جنس پارچه هستند). برای کفش‌های چرمی می‌توانید آن‌ها را برای مدتی در زیر آفتاب نگه دارید تا باکتری‌های موجود در آن‌ها از بین بروند. پاشیدن کمی جوش شیرین درون کفش‌ها هم به از بین بردن باکتری‌ها و بوی بد کفش کمک خواهد کرد.

صابون ضد باکتری

بهترین راه برای رفع بوی بد پا شستن آن با صابون ضد باکتری و آب گرم به‌صورت منظم و حداقل دو بار در روز است. این کار باکتری‌ها را از تولید بوی بد باز خواهد داشت.

لایه‌برداری پوست پا

می‌توانید با استفاده از سنگ پا به از بین بردن سلول‌های مردۀ پوستِ پا کمک کنید. باکتری‌های پا از این سلول‌های مرده تغذیه می‌کنند. اگر پایتان به‌شدت بد بو است، با استفاده از سنگ پا هفته‌ای ۲ تا ۳ مرتبه پوست پاهایتان را لایه‌برداری کنید.

آب نمک

بیشتر بخوانید:

نمک برای لایه‌برداری پوست و رفع بوی بد پا مفید است. نصفِ فنجان منیزیم سولفات (نمک اپسوم) را به یک کاسه یا لگن آب گرم اضافه کنید. سپس پاهایتان را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه درون آب فرو ببرید و بعد آن‌ها را کاملاً خشک کنید.

چای کیسه‌ای و آب

اگر مشکل بوی بد پا برای شما حاد شده است، از روش چای کیسه‌ای و آب داغ برای برطرف کردن آن استفاده کنید. یک تشت را پر از آب گرم کنید و چند چای کیسه‌ای درون آن قرار دهید، سپس پای خود را به مدت نیم ساعت درون آن بخیسانید.

استفاده از ضد عرق

اکثر مردم از ضد عرق و دئودورانت‌ها در قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌کنند؛ می‌توانید از آن‌ها برای پای خود نیز استفاده کنید. ضد عرق‌ها قطعاً بوی پای شما را از بین خواهند برد و پاها را با رایحه بهتری معطر خواهند کرد. شما همچنین می‌توانید از پودر ضد عرق برای جلوگیری از عرق کردن پاهای خود استفاده کنید.

آب برنج

یکی از مؤثرترین روش‌ها برای رفع بوی بد پا خیساندن آن‌ها در آب برنج می‌باشد. برای انجام این کار باید برنج سفید را به مدت نیم ساعت در آب بجوشانید و سپس آن را آبکش کنید. پاهای خود را در آب برنج بخیسانید تا بوی بد آن‌ها به‌کلی از بین برود.

سرکه سیب

شما می‌توانید سرکه سیب را با آب گرم در یک تشت کوچک مخلوط کنید و پای خود را در آن قرار دهید. این کار به‌راحتی باعث از بین رفتن بوی بد پای شما می‌شود. همچنین می‌توانید برای از بین بردن بوی بد جوراب‌ها نیز آن‌ها را در این محلول بشویید.

رژیم غذایی مناسب

بوی بد پا به نوع مواد غذایی که مصرف می‌کنید نیز مرتبط است. اگر از غذاهایی با طعم تند و تیز مانند پیاز، فلفل و سیر استفاده می‌کنید، پای شما بو خواهد گرفت. بنابراین، اگر قصد دارید که برای مدت طولانی پاهای خود را پوشیده نگه دارید، سعی کنید کمتر از این نوع غذاها مصرف کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.