چگونه یک ذهن سالم داشته باشیم

0

نحوۀ تفکر ما بر روی احساسات، روان و سلامت جسم‌مان اثر می‌گذارد. یاد گرفتن مدیریت خشم و عصبانیت، تغییر نگاه‌مان به زندگی و قبول کردن مشکلات مربوط به روان، به ما کمک می‌کنند تا یک ذهن سالم و فعال داشته باشیم. در این مطلب به بررسی ۱۰ توصیۀ موثر برای داشتن یک ذهن سالم می‌پردازیم.

ارتباط با دیگران

برای ایجاد و ساخت روابط با مردم اطرافتان – در محل کار یا در محلۀ زندگی‌تان –  زمان اختصاص دهید و تلاش کنید. داشتن روابط قوی با مردم به داشتن یک زندگی پرمایه کمک می‌کند.

کاری که دوست دارید را انجام دهید

به بیرون بروید و کاری که از انجام آن لذت می‌برید را انجام دهید – پیاده‌روی در پارک، حل جدول، تفریحات، بازی کردن با حیوان خانگی‌تان، خلاق بودن، شنا کردن، کتاب خواندن و مواردی از این دست. هر روز برای لذت بردن از زندگی وقت بگذارید.

به اشتراک‌گذاری علایق

افراد مثبت‌گرا را پیدا کنید. به یک کلوب یا کلاس ملحق شوید و افرادی که علایق مشترکی با شما دارند را پیدا کنید. حس تعلق خاطر اثر فوق‌العاده‌ای بر روی سلامت ذهن دارد.

به دیگران کمک کنید

برای کمک به حل یک مشکل داوطلب شوید. به همسایه‌تان کمک کنید، در یک «باغ مشارکتی» کار کنید و یا یک کار خوب برای دوست‌تان انجام دهید. وقتی به دیگران کمک می‌کنید، خودتان هم احساس خوبی خواهید داشت.

مراقب خودتان باشید

بدن سالم با ذهن سالم ارتباط تناتنگی دارد؛ اگر بدنتان در وضعیت خوبی باشد، ذهن‌تان هم سالم خواهد بود. به اندازۀ کافی میوه، سبزیجات و مواد غذایی کامل مصرف کنید و از غذاهای فرآوری‌شده اجتناب کنید. کاری کنید که هر روز فعال باشید؛ پیاده‌روی، باغداری، جارو کشیدن یا حتی رقصیدن به شما کمک خواهند کرد.

خودتان را به چالش بکشید

یادگیری باعث بهبود سلامت روان می‌شود. هدف‌هایی را مشخص کرده و خودتان را به چالش بکشید. یک مهارت جدید یاد بگیرید، یک هدف ورزشی را دنبال کنید، یک ساز موسیقی یاد بگیرید و یا حتی می‌توانید یک دستور پخت جدید را امتحان کنید.

استرس را مدیریت کنید

استرس بخشی از زندگی ما است و گاهی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اما اگر زمانی استرس از حد مجاز تجاوز کند، می‌تواند منجر به مشکلات جدی جسمی و روانی گردد. بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه می‌توانید سطوح استرس را مدیریت کنید. روش‌های ثابت‌شده‌ای که در این‌باره موثر هستند عبارتند از یوگا، فعالیت فیزیکی و مدیتیشن.

استراحت و بازیابی

گاهی اوقات انجام ندادن هیچ کاری مفید است. روزهایی را به استراحت مطلق اختصاص دهید و رویاپردازی کنید. همچنین مطمئن شوید که خواب کافی دارید، زیرا بدن و ذهن برای بازیابی خود به خواب نیاز دارند.

در لحظه زندگی کنید

حالت پیشفرض ما این است که همواره دربارۀ آینده فکر می‌کنیم و نگران هستیم. سعی کنید زمان بیشتری را در زمان حال سپری کنید – گل‌های رز را بو کنید، خورشید را احساس کنید، به صدای باد گوش دهید، با پای برهنه بر روی چمن بروید و در لحظه زندگی کنید.

درخواست کمک کنید

این حقیقت است که زندگی بدون نقص و بدون نگرانی وجود ندارد. مسیر زندگی هرکسی از دیگری متفاوت است و گاهی اوقات نیاز داریم برای عبور از موانع از دیگران کمک بگیریم. با پزشک‌تان صحبت کنید، از دوست و اعضای خانواده‌تان کمک بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.