دریچه قلب را چگونه سالم نگه داریم

0

علاوه بر ضربان قلب، فشار خون و بهبود سلامت شریان ها، مسئله ی دیگری که باید به آن توجه بسیاری داشته باشید، سلامتی دریچه های قلب است. چکار باید کرد تا دریچه قلب سالم باقی بماند؟

دریچه های قلب چه کاری انجام می دهند؟

الیزابت کلداس بنیان گذار Preventive Cardiology Consultants در هند –ایالت مینهسوتا می گوید:” این دریچه ها مسئول کنترل جریان خونی هستند که از قلب می آید و به اعضای بدن منتقل می شود. این دریچه ها تحت فشار بسیار زیادی قرار دارند.” علاوه بر همه ی این ها، این دریچه ها معمولا همیشه در حال کار کردن هستند. الیزابت کلداس می افزاید:”  او همچنین اضافه می کند باید بدانید که دریچه قلب در تمام طول زندگی هرگز دست از کار نمی کشد و همیشه همراه شماست. دریچه های آئورت در ۲۴٫۷ دقیقه ۶۰ مرتبه مانند یک دَر باز و بسته می شوند. این دریچه ها حالت فنری و ارتجاعی دارند و به طرز معجزه آسایی طراحی شده اند که می توانند تا ۱۰۰ سال نیز کار کنند.”

دریچه قلب به طور طبیعی از کار می‌افتد

با تمام این باز و بسته شدن ها، این دریچه ها در نهایت فرسوده شده و از کار خواهند افتاد. الیزابت کلداس می گوید :” با پا به سن گذاشتن افراد، اگر در فرایند فراوا درمانی قلب ببینیم که این دریچه ها کلفت شده و یا اندکی کلسیم روی آن ها انباشته شده است، نباید تعجب کنیم. یکی از وضعیت های تهدید کننده ای که ممکن است در زندگی اتفاق بیوفتد، تنگی آئورت نام دارد؛ این وضعیت هنگامی رخ می دهد که دریچه های آئورت به شدت ضخیم شده و جلوی جریان خون در قلب را می گیرند. اگر این وضعیت درمان نشود، منجر به شرایط بد تر و حتی سرطان متاستاتیک خواهد شد.” پیوند دریچه ی قلب یکی از رایج ترین روش های درمانی موجود برای حل این مشکل است.

غذای طبیعی بخورید

حرکات هوشمندانه ی قلب شما سعی دارند تا از سلامت قلب محافظت کنند و این امر شامل محافظت از دریچه قلب نیز می شود. این بدین معنا است که این عوامل کلسترل بدن شما را نیز کنترل می کنند. دکتر کلداس می گوید:” افرادی که سطح کلسترول بدن شان بالا است، دارای دریچه ی آئورت تنگ تری می باشند.”

کلداس می گوید:” غذا های فرآوری شده که از فرم اصلی و طبیعی شان خارج شده اند، بیشتر باعث افزایش کلسترول بدن می شوند.” کلداس می افزاید:” انسولینی که از کربوهیدرات تصفیه شده گرفته می شود، می تواند باعث افزایش سطح کلسترول LDL و تری گلیسرید شود. تمرکز خود را بر روی غذا هایی که می خورید – بخصوص حبوبات، سبزیجات، آجیل ها، دانه ها، میوه ها، و غلات بیشتر کنید.

بیشتر بخوانید:

به فشار خون‌تان توجه داشته باشید

در گذشته، فشار خونی که از ۱۴۰٫۹۰ بالا تر بود را فشار خون بالا تلقی می کردند. اما دستور العمل های جدید چیزی پایین تر از این رقم را نشان می دهند و اکنون فشار خون ۱۳۰٫۸۰ فشار خون بالا محسوب می شود. دکتر راوی داوو – مدیر درمان های قلبی و عروقی در مرکز بهداشتی UCLA می گوید: ” فشار خون بالا دومین علت قابل پیشگیری بیماری های قلبی می باشد. (سیگار کشیدن در درجه ی اول قرار دارد). در حقیقت با استفاده از درمان های مدرن امروزی “بسیاری از بیماران می توانند با تشخیص فشار بالای زود هنگام خود، از بسیاری از مشکلات جلوگیری کنند.”

دریچه قلب

مصرف نمک را کاهش دهید

این بحث که اگر شما فشار خون بالایی دارید و یا در معرض بیماری های قلبی هستید باید استفاده از سدیم را کاهش دهید، اخیرا بیشتر مطرح شده است. دکتر کلداس می گوید:” در حقیقت هدف ما این است که در روز بیش تر از ۱۵۰۰ میلی گرم سدیم مصرف نکنیم. این کار واقعا مشکل است، اما پختن غذا های تازه در خانه می تواند برای کاهش مصرف سدیم راه مناسبی باشد. زیرا حدودا ۷۰ درصد از سدیمی که در میانگین رژیم غذایی افراد وجود دارد، از غذا های کنسروی و رستورانی تشکیل می شود.

به پزشک مراجعه کنید

یکی از علامت های بروز مشکل در قلب چیست؟ یکی از نشانه های وجود مشکل این است که در قلب احساس مور مور می کنید. دکتر کلداس می گوید:” این مسئله می تواند برای بیماری دریچه ی قلبی یک علامت خطر محسوب شود و به شما نشان می دهد که باید به پزشک مراجعه کنید تا معاینه و وضعیت سلامتی تان کنترل شود.”

تحرک داشته باشید

تنها چیزی که شما بدان نیاز دارید اندکی تحرک و پویایی است که باعث می شود عمر طولانی تری داشته باشید. دکتر کلداس می گوید :” چیزی که بسیاری از افراد می خواهند به آن دست پیدا کنند، عمر طولانی همراه با سلامتی است. البته این شامل افراد دارای کلسترول بالا و افرادی که مشکلات دریچه قلب دارند، نمی باشد. پس آگاه باشید و بدانید که با تحرک و فعالیت می توانید تا ۹۰ سال عمر کنید و به ضعف و بیماری نیز دچار نشوید.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.