چگونه استرس کاری را مدیریت کنیم

0

در این مطلب به بررسی استرس کاری و نکات مهم برای مدیریت آن می‌پردازیم. اگر استرس در محل کار باعث کاهش عملکرد و خلاقیت‌تان شده، این مطلب را حتما مطالعه کنید.

اگر ترس نوعی حس واکنشی در هنگام مواجه با تهدید باشد، استرس واکنشی غریزی است که به یک خطر قریب‌الوقوع داریم. به طور مثال ما از سخنرانی کردن می‌ترسیم؛ و ما هنگام سخنرانی کردن دچار استرس می‌شویم.

اگر اجداد ما می‌توانستند تهدیدهای قریب‌الوقوع را درک کنند و واکنشی سریع و موثر به آنها داشته باشند، مطمئنا مدت زمان بیشتری را زنده می‌ماندند. ما انسان‌های امروزی یک واکنش استرس بسیار پیشرفته را به ارث برده‌ایم، حتی در شرایطی که به اندازۀ اجدادمان با تهدیدهای فیزیکی قریب‌الوقوعی مواجه نیستیم.

در اغلب موارد واکنش استرس ما زمانی پدیدار می‌شود که واقعا نیازی به آن نداریم. عرق کردن کف دستان در یک سخنرانی عمومی، بیشتر باعث بروز مشکل می‌شود تا حل دشواری‌ها. اما سیستم عصبی ما در طول هزاران سال به این تکامل رسیده و کاری هم نمی‌توان در این باره انجام داد.

بیشتر بخوانید:

در حالی که ما نمی‌توانیم با واکنش‌های غریزی بدن‌مان در موقعیت‌های تهدیدکننده مبارزه کنیم، اما این توانایی را داریم تا تجربه‌های خود را به شکل‌های مختلفی تفسیر کنیم. اگر از تعریق کف دستان متنفریم، تفسیر کردن این واکنش به عنوان یک نشانۀ ضعف می‌تواند باعث افزایش استرس شود. اما از طرفی دیگر، اگر تعریق دستان را طبیعی و اجتناب‌ناپذیر در نظر بگیریم، احتمالا استرس کمتری را تجربه خواهیم کرد و حتی شاید تعریق دستان را به‌عنوان نشانۀ هیجان‌زدگی تفسیر کنیم.

نتیجه‌گیری

اضطراب، ترس و استرس کاری همگی در فضای کار مدرن امروزی اجتناب‌ناپذیرند. پیدا کردن روش‌های سالم برای مدیریت هرکدام از این پدیده‌ها می‌تواند بسیار در موفقیت شما موثر باشد.

در یک دنیای ایده‌آل، اضطراب به راه‌حل‌های خلاقانه و یک برنامه‌ریزی منتهی می‌شود. ترس اجرا کردن این برنامه با داشتن اراده‌ای قوی برطرف می‌شود و به عمل‌گرایی منجر می‌گردد. استرسی که به همراه انجام عمل همراه است، با داشتن آگاهی از بدن و هوشیاری ناپدید می‌شود و در نهایت باعث افزایش عملکرد می‌گردد.

در هر سه مورد (اضطراب، ترس و استرس) انجام تمرین‌های آرامش روزانه نظیر مدیتیشن، خاطره‌نویسی و داشتن مکالمۀ پیوسته می‌توانند به شما کمک کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.