مدیریت قند خون در بارداری

0

قند خون بالا یا دیابت بارداری در ۹٫۲ درصد از زنان باردار رخ می‌دهد. به این وضعیت دیابت موقت هم گفته می‌شود که در آن سطوح گلوکز خون در مادر افزایش یافته و فراتر از محدودۀ معمولی خود می‌روند. قند خون بالا می‌تواند مشکلات مختلفی را برای مادر و جنین ایجاد کند. شما می‌توانید برای مدیریت قند خون در بارداری از راه‌کارهایی نظیر تغییر در سبک زندگی، ورزش کردن و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشکتان استفاده کنید. مدیریت قند خون در بارداری بخشی مهم و ضروری از یک بارداری سالم است.

دلایل افزایش قند خون در بارداری

هورمون‌هایی که توسط جنین تولید می‌شوند، نظیر هورمون‌های رشد، کورتیزول، استروژن، پروژسترون، hPL و انسولیناز جفتی، باعث مسدود شدن انسولین در بدن مادر می‌شوند. از آنجایی که انسولین برای سوخت‌وساز کربوهیدرات‌ها در بدن مورد نیاز است، مسدود شدن آن می‌تواند منجر به بالا رفتن قند خون در بارداری گردد.

عدم تعادل میان هورمون‌های افزایش‌دهندۀ قند خون و هورمون‌های کاهش‌دهندۀ قند خون یکی دیگر از دلایل بالا رفتن قند خون در بارداری است. بعلاوه، در دوران بارداری ممکن است تمایل بیشتری به مصرف غذا و کم‌تحرکی داشته باشید که هر دو می‌توانند با مقاومت در برابر انسولین در ارتباط باشند.

توصیه‌هایی برای مدیریت قند خون در بارداری

مراجعه منظم به پزشک

اگر دیابت بارداری در شما تشخیص داده شده است، باید به طور منظم در دورۀ بارداری به پزشک مراجعه کنید. پزشک‌تان با دقت سطوح قند خون را بررسی کرده و داروهای مورد نیازتان را برای کنترل قند خون تجویز می‌کند. ملاقات‌هایتان با پزشک یا مصرف داروهایتان را به هیچ وجه پشت گوش نیندازید. همچنین ممکن است پزشکتان شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کند تا رژیم‌غذای‌تان نیز تحت نظارت باشد.

به هیچ‌وجه فست فود و غذاهای فرآوری شده را در دوران بارداری مصرف نکنید.

با دقت قند خون‌تان را کنترل کنید

بیشتر بخوانید:

اگر به دیابت بارداری مبتلا باشید، ممکن است پزشکتان توصیه کند که قند خون خود را چند مرتبه در روز بررسی کنید. دستورالعمل‌های پزشکتان را با دقت دنبال کرده و قند خون را به طور مرتب نظارت کنید.

قند خون در بارداریرژیم سالم

یک رژیم‌غذایی سالم و متعادل را دنبال کنید که سرشار از میوه‌ها و سبزیجات باشد. البته میوه‌ها را با توجه به توصیه‌های متخصص تغذیه مصرف کنید. از مصرف شکر و کربوهیدرات‌های ساده خودداری کنید.

از غذاهای پرچرب و غذاهایی که حاوی چربی‌های اشباع هستند اجتناب کنید. خوراکی‌هایی را مصرف کنید که حاوی چربی‌های پلی‌غیراشباع می‌باشند؛ نظیر روغن کانولا، روغن زیتون، آجیل بدون نمک، آووکادو و از این دست موارد.

پروتئین زیادی به رژیم‌تان اضافه کنید. از غذاهایی مانند گوشت بدون‌چربی، تخم‌مرغ، لبنیات بدون‌چربی و مرغ بدون پوست بهره ببرید. همچنین از غذاهای حاوی غلات مانند نان کامل غافل نشوید.

از نوشابه، نوشیدنی‌های ورزشی، آبمیوه، اسموتی و… دوری کنید. از مصرف مواد غذایی نشاسته‌دار مانند سیب زمینی، کیک‌ها و کوکی‌ها خودداری کنید. در نهایت به هیچ‌وجه فست فود و غذاهای فرآوری شده را در دوران بارداری مصرف نکنید.

ورزش کنید

یک زندگی بدون تحرک می‌تواند از دلایل بروز دیابت بارداری باشد. یک ورزش سبک که برای بارداری مناسب است را با مشورت پزشکتان شروع کنید. همچنین می‌توانید تمرین‌های ساده مانند پیاده‌روی و حرکات کششی را انجام دهید که در مدیریت قند خون موثر هستند.

استرس را کاهش دهید

برای مدیریت قند خون در بارداری می‌توانید از مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی و برقراری ارتباط با دوستانتان استفاده کنید. کاهش استرس به شما کمک می‌کند تا یک دورۀ بارداری سالم را پشت سر بگذارید.

منبع newhealthadvisor.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.