چگونه از خستگی چشم هنگام کار با رایانه جلوگیری کنیم

0

ما در عصر فناوری زندگی می‌کنیم و اغلب ما مجبور هستیم تا در طول روز با تکنولوژی تعامل داشته باشیم. اما چگونه در این محیط غیرطبیعی می‌توانیم از چشم‌هایمان مراقبت کنیم؟ اگر نگران آسیب، استرس و خستگی چشم در حین کار کردن با رایانه هستید،  ۵ ترفندی که در این مطلب معرفی خواهیم کرد را امتحان کنید.

تمرینات چشم

نگاه کردن به صفحۀ نمایش ما را تشویق می‌کند که پلک نزنیم و در عین حال به شدت بر روی یک چیز برای مدت طولانی تمرکز کنیم. اینکار مسلماً باعث خستگی چشم می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، هر ۲۰ دقیقه یکبار حداقل به مدت ۲۰ ثانیه به چیزی –که صفحه نمایش نباشد– نگاه کنید که با شما حداقل ۶ متر فاصله دارد.

همچنین هر یک ساعت یکبار، استراحتی به خودتان بدهید. بلند شوید، پاهایتان را کش و قوس دهید و چند دقیقه در محیط اطراف قدم بزنید. اینکار نه تنها حالتان را بهتر می‌کند، بلکه از چشم‌ها در برابر خستگی و فشار نیز محافظت خواهد کرد.

استفاده غیرضروری از تکنولوژی را محدود کنید

رایانه‌ها نور آبی منتشر می‌کنند؛ نور آبی کوتاه‌ترین طولِ موج را داشته و نسبت به سایر رنگ‌ها مانند قرمز، فشار بیشتری به چشم‌ها وارد می‌کند. اگر مجبور هستید که در طول روز تمام کارهایتان را با رایانه انجام دهید، باید بعد از اتمام کار و به خانه رفتن، بیخیال صفحه‌های نمایش شوید.

بیشتر بخوانید:

خستگی چشمتنظیم صفحه نمایشگر

نیازی نیست نور صفحه نمایش را تا آخرین حد زیاد کنید. نور نمایشگر را تا حدی کم کنید که چشم‌هایتان هنگام کار کردن راحت باشند. از تنظیماتی که نمایشگرها برای کاهش میزان نور آبی ارائه می‌دهند استفاده کنید. به طور مثال رایانه‌های اپل گزینه‌ای به اسم «شیفت شب» یا همان Night Shift دارند که بسیار برای مراقبت از چشم‌ها مفید می‌باشد.

همچنین اندازۀ نوشته‌ها را طوری تنظیم کنید که برای خواندن یک متن بیش از حد تلاش نکنید.

هرازگاهی بیرون بروید

وقتی زمان زیادی را برای کار کردن با رایانه سپری می‌کنید، بسیار مهم است که روزی حداقل یکبار بیرون بروید و کمی در معرض نور خورشید قرار بگیرید. مثلا می‌توانید ناهارتان را در پارک و بر روی یک نیمکت میل کنید. هر طور که می‌توانید در طول روز به فضای باز بروید و بگذارید آفتاب شما را لمس کند.

مصرف سبزیجات

مطمئنا در دوران کودکی مادرتان به شما گفته است که برای تقویت چشم‌ها، هویج بخورید. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در برخی از سبزیجات می‌توانند اثرات منفی تکنولوژی مانند خستگی چشم را خنثی کنند. لوتئین و زآگزانتین آنتی‌اکسیدان‌هایی قوی هستند که در شبکیۀ چشم یافت می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهند که لوتئین به کاهش دژنراسیون ماکولا کمک می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.