پیشگیری از درد شانه ناشی از کار زیاد

0

نشستن یا ایستادن پشت میز در طول روز کار سختی نیست، اما برای بدنتان از لحاظ جسمی مشکل‌ساز است. سپری کردن زمان زیاد پشت میز، میتواند منجر به درد شانه و گردن شود. درد شانه شایع‌ترین درد مزمنی است که به علت انجام حرکات طولانی‌مدت، تکراری و ناخوشایند ایجاد می‌شود. وقتی همواره فعالیت‌های کوچک و تکراری انجام می‌دهید، ماهیچه‌ها و تاندون‌های بدنتان ممکن است تحت فشار قرار بگیرند. بدین صورت ممکن است این امر به افزایش تدریجی درد شانه منجر شده و در نهایت آسیب‌هایی را به عضلات وارد کند.

یک شغل بدون‌تحرک و عادت‌های کاری تکراری می‌توانند عضلات‌تان را ضعیف‌تر کنند و به مرحلۀ درد برسانند. مهم نیست که درد شانه‌تان به چه علت باشد، در هر صورت باید موضوع را جدی بگیرید. زیرا درد هر روز افزایش می‌یابد که این امر می‌تواند کارتان را مختل کرده و یا حتی فعالیت‌های روزمره‌تان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. قبل از آن که درد برایتان غیر قابل تحمل باشد به منظور کاهش آن همین امروز اقدام کنید.

با این ترفندها می‌توانید از درد شانه به طور موثری جلوگیری کنید و یا آن را کاهش دهید.

به طرز صحیح بنشینید

هنگامی که بیشتر وقت خود را صرف نشستن پشت میز می کنید، لازم است که به طرز صحیحی نشسته باشید. حالت نشستن در کاهش فشار روی ناحیه ی شانه و گردن کمک زیادی می کند و بنابراین درد شانه ها را نیز از بین می برد.

برای حفظ حالت صحیح نشستن این موارد را رعایت کنید:

  • پاها را باید به طور محکم و مرتب روی زمین یا پایه قرار دهید
  • رانتان باید به موازات زمین باشد
  • کمر باید تکیه گاه خوبی داشته باشد
  • آرنج باید نزدیک بدن تکیه داده شود
  • مچ دست و دست ها باید هم ردیف ساعد باشند
  • شانه ها باید شل و راحت باشند

در حالی که تمام روز پشت میزتان نشسته اید اطمینان حاصل کنید که قوز نکرده باشید. این مشکل در بین کارمندان شرکت‌ها نیز بسیار شایع می باشد و بدنتان به شدت تحت فشار قرار می گیرد.

دائما موقعیت خود را تغییر دهید

هنگام کار در اداره موقعیت خود را هر چند ساعت یکبار تغییر دهید. بدون حرکت بودن و همچنین یک جا نشستن برای مدت زمانی طولانی باعث ایجاد فشار روی گردن، کمر و شانه ها می شود.

اگر برای یک ساعت نشسته اید، پس از آن حالت خود را تغییر دهید و در هنگام ایستاده کار کنید. شما می توانید برای چند دقیقه پیاده روی کنید. منظور این است که موقعیت خود را به طور مرتب تغییر دهید تا برایتان تنوعی باشد.

بیشتر بخوانید:

در عین حال از قوز کردن، خم شدن و در موقعیت های سخت از چرخاندن شانه هایتان پرهیز کنید که این امر می تواند منجر به ناراحتی و درد شود.

درد شانه

فضای کاری‌تان را مجددا تنظیم کنید

موقعیت مانیتور، صفحه کلید، موس و حتی صندلی‌ای که استفاده می کنید، می توانند نقش مهمی در ایجاد درد شانه هایتان داشته باشند.

در حالی که نشسته اید میز باید هم سطح آرنج شما باشد. همچنین میز نباید بیش از حد بالا باشد زیرا می تواند باعث خستگی شانه ی شما شود و اگر پائین باشد نیز می تواند منجر به قوز کردن‌تان شود.

مانیتور کامپیوتر باید به اندازه ی یک دست از شما دور باشد. بالای صفحه ی مانیتور باید درست در مقابل سطح زیرین چشمتان باشد. برای صفحه کلید و موس در نظر داشته باشید که یک صفحه کلید و صفحۀ ماوس قابل تنظیم نصب کنید. از آنجائی که چند ساعت از وقت خود را پشت میزتان می گذرانید، از وسایلی استفاده کنید که از کمر و شانه هایتان نگه داری می کنند. متکای صندلی باید تو پر و مناسب برای نشستن باشد و قابلیت تنظیم ارتفاع را نیز داشته باشد تا بتوانید آن را تنظیم کنید و پای خود را به راحتی روی زمین قرار دهید.

استراحت‌های منظم داشته باشید

نشستن در مقابل کامپیوتر در تمام روز برای سلامت کلی بدن شما، خصوصا شانه هایتان مناسب نیست.

همچنین نشستن طولانی مدت باعث آسیب دیدن عضلات، استخوان ها، تاندون ها و رباط ها می شود که در نتیجه ی آن گردن، شانه ها و قسمت های تحتانی کمر را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این، نشستن طولانی مدت احتمالا باعث کشش بیشتر یا فشار بر روی عضلات می شود.

کارشناسان توصیه می کنند که به ازای هر ۳۰ دقیقه نشستن در مقابل کامپیوتر به ۵ دقیقه استراحت نیاز دارید.

در طول هر استراحت دست ها و بازوهایتان را تکان دهید. چشمانتان را ببندید و بدن خود را شل کنید هر بار میزتان را ترک کرده و پیاده روی کنید.

برای هر ۲ تا ۳ ساعت کار، یک استراحت ۱۰ دقیقه ای می تواند به طور قابل توجهی باعث کاهش درد شانه و گردن شما شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.