چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم

0

برخی از مردم هنگام صحبت کردن در فضای عمومی مضطرب و دست‌پاچه می‌شوند، به ویژه اگر شناختی از مخاطب‌شان نداشته باشند. علائم جسمانی در این وضعیت عبارتند از: تپش قلب، خشکی دهان و تعریق بیش از حد. اغلب شرکت‌ها و کسب‌وکار‌ها برای جذب نیرو به مهارت‌های ارتباطی فرد توجه ویژه‌ای دارند. اما چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم ؟ در این مطلب به بررسی بهترین ترفندها برای افزایش اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن می‌پردازیم.

به خودتان باور داشته باشید

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم ؟ به خودتان ایمان داشته باشید!

اگر به خودتان باور نداشته باشید، مردم هم نمی‌توانند شما را باور کنند. اعتماد به نفس‌تان را بالا ببرید. در مقابل یک آینه بایستید و شخصیت و ویژگی‌های جسمانی‌تان را برجسته کنید. با افرادی که برایشان مهم هستید وقت بگذرانید. دستاوردها و موفقیت‌هایتان را به خودتان یادآوری کرده و نقایص‌تان را قبول کنید.

افزایش دایرۀ لغات

این بسیار مهم است، زیرا به کار بردن برخی لغات قلمبه سلمبه سبب می‌شود تا باهوش‌تر به نظر برسید. برای رسیدن به این هدف باید مطالعه داشته باشید. هر کتابی که دوست دارید را مطالعه کنید، از رمان گرفته تا کتب تاریخی و اشعار. هرچه بیشتر بخوانید، دایرۀ لغاتتان گسترده‌تر می‌شود.

بدانید که چه می‌خواهید بگویید

اگر ندانید که دربارۀ چه چیزی صحبت می‌کنید، نباید انتظار داشته باشید که مردم شما را جدی بگیرند. همچنین آشنایی نداشتن با موضوع باعث می‌شود تا بیشتر اضطراب و کاهش اعتماد به نفس را تجربه کنید.

با مخاطب‌تان آشنا شوید

شناختن مخاطب سبب می‌شود تا کمتر دست‌پاچه شوید و احتمال گفتن چیز اشتباه و خارج از بحث کمتر می‌شود. نیازی نیست که تمام جزییات مربوط به تک‌تکِ مخاطبان را بدانید، تنها کافیست با اطلاعات کلی دربارۀ آنها آشنا باشید. مثلا دربارۀ سطح تحصیلات، باورهای سیاسی و دینی آنها و… اطلاعات کسب کنید.

تمرین کنید

سخنرانی خود را آماده کنید تا بر موضوع تسلط کامل داشته باشید. چندین مرتبه و با صدای بلند سخنرانی خود را تمرین کنید. می‌توانید صدای‌تان را ضبط کرده و با گوش دادن به آن خطاهایتان را متوجه شوید.

سایر ترفندها

  • لباس مناسب بپوشید
  • ارتباط چشمی را با مخاطبان حفظ کنید
  • به چیزی که درباره‌اش صحبت می‌کنید باور داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.