چگونه زودرنجی را کنار بگذاریم

0

حساس بودن هرگز چیز بدی نیست، البته تا زمانی که حساسیت بیش از حد نداشته باشید و حد و مرزهایی را نیز برای خود قائل شوید. نکتۀ مهم اینجاست که یاد بگیرید چگونه احساسات شدید خود را به نحوی مدیریت کنید که برای‌تان سودمند باشند و به آسیب و زودرنجی منجر نشوند. بهتر است بدانید زمانی که حساس می‌شوید به طور ناخواسته برداشت غلطی از تعاملات روزمرۀ غیرسودمند دارید. این نکته می‌تواند تا حد زیادی بر توانایی شما در حفظ شادمانی تأثیر بگذارد. بنابراین یادگیری اینکه چگونه از حساسیت بیش از حد جلوگیری کنیم، امری ضروری است. اینکار چندان هم دشوار نیست، اما باید تلاشگر باشید و مایل باشید از حس اعتماد به نفس و احساسات رایج برای تعادل حساسیت خود استفاده کنید.

پیش از اینکه وارد جزئیات شویم، باید این را درک کنید که ایجاد تغییرات در رفتارتان الزامیست و باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از واکنش بیش از حد به وقایع روزمره زندگی انجام دهید. در این متن چند نکته هست که به شما کمک می‌کند تا واکنش مثبت و بهتری به موقعیت‌های ناراحت کننده داشته باشید.

احساسات واقعی خود را بشناسید

برای اینکه بتوانید بر حساسیت احساسی و زودرنجی خود غلبه کنید، باید موقعیتی برای شناسایی احساسات واقعی خود در مورد همه چیز داشته باشید. احساس غم و اندوه، ناامیدی، عصبانیت، و یا هر چیز دیگری را در خود بشناسید. در واقع ایده این است که ابتدا احساسات خود را شناسایی کرده و سپس متوجه شوید که اصلا چرا این احساس را دارید.

دلیل بروز احساسات را بفهمید

هنگامی که احساسات خود را بشناسید، باید نگاه عمیق تری به جزئیات خواهید داشت تا دقیقا بدانید که چرا این احساس را دارید. اکثریت مردم انتظاراتشان را بسیار بالا می برند و در نتیجه وقتی مسائل به طور میل‌شان پیش نمی‌رود، ناراحت می‌شوند و همین موضوع ممکن است دلیل ناراحتی‌تان باشد. همچنین ممکن است ناراحتی تان به دلیل حرف های توهین آمیز شخصی باشد.

زمان مناسب برای حل مشکل

بیشتر بخوانید:

برای یادگیری نحوۀ جلوگیری از زودرنجی و حساسیت، باید زمان رفع مشکل و زمان بیخیال شدن نسبت به آن را درک کنید. بعضی از شرایط نیاز به هیچ واکنشی ندارند، فقط باید آن ها را به حال خود رها کنید. با این حال، ممکن است بخواهید با دوستان یا یکی از اعضای خانواده که به شدت احساساتتان را جریحه دار کرده، صحبت کنید. بحث نکردن در مورد این مسئله منجر به خشم و نفرت بیشتر شما می شود. اما، معمولا زمانی که توسط همکارتان رنجیده می شوید لازم نیست خیلی احساساتی شوید، فقط یاد بگیرید که آن را به حال خود بگذارید و احساس خوبی داشته باشید.

زودرنجی

خود را جای دوستان‌تان بگذارید

تصور کنید که اگر دوستتان با وضعیت مشابه شما روبه‌رو شود، شما به او چه می گویید؟ هنگامی که بسیار حساس هستید، احتمالا با دیگران نسبت به خودتان خیلی مهربان تر می شوید. ممکن است زمانی که با دوستتان در مورد وضعیتش صحبت می کنید هیچ چیز ناراحت کننده ای در آن نبینید. به عنوان مثال، اگر فکر می کنید هیچکس در محل کار شما را دوست ندارد، فقط فکر می کنید که اگر دوستتان این حرف را به شما می زد چه پاسخی به او می دادید.

کاری کنید تا احساس بهتری داشته باشید

فقط با تغییر طرز تفکر درباره ی شرایط مختلف، متوجه تغییرات بزرگی در خود خواهید شد. وقتی بسیار حساس هستید، طبیعی است که با خودتان سخت گیر باشید. هرچند که اصلا هم آسان نیست، اما باید یاد بگیرید که چطور طرز تفکرتان درباره ی موقعیت های خاص را عوض کنید. فقط با ایجاد یک تغییر قادر خواهید بود که احساسات  خود را بهتر کنید.

ذهنتان را منحرف کنید

می خواهید بدانید که چگونه می توانید از زودرنجی دوری کنید؟ به جای تمرکز بیش از حد بر موقعیت های ناراحت کننده، کاری را انجام دهید که ذهن شما را منحرف کند. باید مثبت فکر کنید و دیگر مهارت های مقابله ای را توسعه دهید. یک پیاده روی ساده می تواند تاثیرات شگفت انگیزی داشته باشد. مشارکت در یک کار سرگرم کننده یا تماس با یک دوست نزدیک ممکن است باعث شود که شما احساس خوبی داشته باشید و ذهنتان را از مسائل بد دور کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.