روش های درمان مگس پران چشم

0

مگس پران های چشم، لکه‌های سیاهی هستند که گاهی اوقات به صورت خطوط رشته‌ای و یا سایه‌ای در میدان دید ما ظاهر می‌شوند. وقتی که این لکه‌ها پدیدار می‌شوند، می توانند گیج‌کننده به نظر برسند. مثلا وقتی که افراد به سرعت از جای خود بلند می‌شوند و یا ضربه‌ای به سرشان وارد می‌شود، نقاطی ستاره مانند را در جلوی خود می‌بینند. این مگس پران ها در ظاهر متمایل به سیاه یا خاکستری به نظر می‌رسند و تقریبا غیر ممکن است که بتوان روی آن‌ها تمرکز کرد. وقتی که سعی می‌کنید مستقیما به آن‌ها نگاه کنید، به نظر می‌رسد که این لکه‌ها ناپدید شده و یا تغییر مکان می‌دهند.

 درمان مگس پران چشم

با توجه به این که مگس پران ها ماهیت بی‌ضرری دارند و تاثیر نسبتا جزئی بر زندگیتان ایجاد می‌کنند، کمتر پیش می‌آید که پزشک درمانی را برای مگس پران توصیه کند. اغلب مردم به دیدن این مگس پران ها عادت کرده‌اند. طبق گفته این پزشکان، اگر این لکه‌ها در شرایط خطرناکی شروع به ضعیف کردن بینایی‌تان کنند، دو روش اساسی جهت درمان این مشکل وجود دارد.

لیزر

در مواقع خطرناک وقتی که این مگس پران ها قدرت دید شما را محدود می کنند، لیزر درمانی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد تا توده های بزرگ این رشته های مضر را از بین ببرند و مانع ایجاد سایه هایی روی شبکیه شوند. متاسفانه این روش، خطرات آسیب بینایی را به همراه دارد و متخصصان، مگر در موارد جدی مگس پران، به ندرت این روش را توصیه می کنند.

عمل جراحی

یکی دیگر از راه های درمان مگس پران، جداسازی مایع زجاجیه است و در عوض، محلولی ساختگی برای کمک و نگه داری چشم، به همان شکل جایگزین می شود. البته در این روش به طور کامل شانسی برای از بین بردن مگس پران نخواهید داشت. ولی برای افرادی که بینایی شان آسیب دیده، می تواند بسیار مفید باشد.

 درمان‌های خانگی مگس پران

برای افرادی که ترجیح می دهند از درمان های طبیعی جهت بهبود سلامتی شان استفاده کنند، چندین درمان خانگی نیز وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به استفاده از عینک آفتابی، گیاه کهن دار، ورزش های مخصوص چشم، رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها، مصرف آب بیشتر، خواب بیشتر، ترک الکل و سیگار اشاره کرد.

 استفاده از عینک آفتابی

بیشتر بخوانید:

قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض اشعۀ ماوراء بنفش می تواند به چشم شما فشار وارد کند که منجر به آسیب کامل مایع زجاجیه و در نهایت شروع زود هنگام مگس پران ها می شود. هنگامی که مدتی طولانی در معرض نور خورشید قرار می گیرید، بهتر است از عینک آفتابی استفاده کنید تا از اثرات شدت این اشعه به چشم هایتان کاسته شود.

مگس پرانورزش‌های چشمی

فعالیت هایی مانند تمرینات تمرکزی و فنون کاهش استرس برای چشمانتان، می تواند مانع پیشرفت مگس پران ها شود. چشمانتان را در حال حرکت در جهت عقربه های ساعت و سپس در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید. این کار را به مدت ۱۰ بار در روز انجام دهید. این کار منجر به کاهش تنش و استرس در چشم ها میشود. همچنین اگر زیاد با صفحۀ نمایش کار می کنید، برای از بین بردن فشار چشم به طور منظم وقفه هایی را در کارتان ایجاد کنید.

اجتناب از الکل

طبق تحقیقات انجام شده به طور کلی مصرف الکل با ضعیف شدن بینایی رابطه ی مستقیمی دارد و میزان پیشرفت بیماری تباهی لکه زرد را افزایش می دهد. به همین دلیل ترک مصرف الکل بسیار توصیه می شود.

سیگار کشیدن

کشیدن سیگار، اصولا باعث فرستاده شدن سموم به داخل بدن می شود. برخی از افراد عقیده دارند، سموم اضافی باعث آسیب ناگهانی مایع زجاجیه می شوند. برای داشتن شانس بهتر و کاهش مگس پران چشم، این گونه عادات را ترک کنید.

آب

دهیدراسیون یا کم آبی بدن غالبا به عنوان یکی از دلایل اصلی شروع مگس پران چشم است. به طور کلی مصرف صحیح آب، باعث کاهش میزان سموم می شود. این سموم، با پیدایش مگس پران چشم مرتبط‌اند.

آنتی‌اکسیدان‌ها

اگر به خاطر وجود مگس پران های زیاد، از آسیب بینایی رنج می برید، سعی کنید میزان مصرف آنتی اکسیدان ها را افزایش دهید. این ترکیباتِ پاک کنندۀ سموم، که در بعضی غذاها وجود دارند، به تحریک عملکرد مناسب و رشد مجدد سلولی کمک می کنند. آنتی اکسیدان ها همچنین به کاهش آسیب مایع زجاجیه کمک می کنند و از شما در مقابل دیگر مشکلات بینایی مانند بیماری های تباهی لکه ی زرد و آب مروارید، نیز محافظت خواهند کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.