کم کاری تیروئید – علل و علائم

0

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism) که به آن تیروئید کم کار نیز می‌گویند، شرایطی است که در آن غده ی تیروئید نمی تواند به اندازه کافی هورمون های تیروئید را تولید کرده و عملکرد طبیعی بدن را حفظ کند. تیروئید، یک غده ی درون ریز پروانه ای شکل است که هورمون های کنترل کننده ی متابولیسم را در بدن انسان آزاد می کند. این غده مسئول رشد، نمو و بسیاری از فرآیندهای سلولی در بدن ما می باشد. از این رو، ناکافی بودن هورمون های تیروئید می تواند بر عملکرد بدن ما تاثیر داشته باشد.

علل کم کاری تیروئید

برخی از علت های شناخته شده کم کاری تیروئید عبارت اند از:

التهاب

التهاب شایع ترین علت کم کاری تیروئید است. این التهاب به سلول های غده ی تیروئید آسیب می رساند. یکی دیگر از علت های این التهاب وضعیتی خود ایمن به نام التهاب تیروئیدی هاشیموتو است، جایی که سیستم ایمنی بدن به غده ی تیروئید حمله می کند. در این شرایط سیستم ایمنی بدن تیروئید را به عنوان یک غده ی خارجی شناسایی می کند و تولید پادتن ها را برای مقابله با آن آغاز می کند، که این مورد، اغلب در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.

التهاب تیروئید پس از زایمان

این بیماری در زنان پس از تولد نوزاد دیده می شود. در طول بارداری و پس از زایمان یک تغییر عمده ی هورمونی در بدن زن بوجود می آید که این تغییرات هورمونی باعث التهاب تیروئید می شود. در ایالات متحده حدود ۱۰-۵ درصد از زنان مبتلا به التهاب تیروئیدی پس از زایمان هستند.

جراحی برداشت تیروئید

جراحی حذف به منظور برداشتن بخشی از تیروئید یا تمام این غده است. در مواردی که غده به طور کامل برداشته شود، فرد مبتلا به کم کاری تیروئید می شود، در حالی که اگر بخش کوچکی از آن باقی بماند، مقدار کمی از تولید هورمون هایی که توسط غده ی تیروئید تولید می شوند، باقی می ماند.

تشعشع

درمان سرطان از طریق پرتو درمانی در گردن و مناطق اطراف آن می تواند به غده تیروئید آسیب برساند. این آسیب به غده تیروئید باعث  کاهش تولید هورمون های تیروئید می شود.

التهاب تیروئیدی ویروسی

این پدیده گاهی اوقات باعث کم کاری موقت و یا دائمی تیروئید می شود. این پدیده هنگامی که  دستگاه تنفسی فوقانی تحت تاثیر عفونت قرار گرفته، مشاهده شده است. در صورت عدم درمان، این التهاب  منجر به کم کاری تیروئید می شود.

بیشتر بخوانید:

نقایص مادرزادی

بعضی از کودکان بدون هیچ گونه غده تیروئیدی یا غده ی نیمه تشکیل شده ای متولد می شوند. این امر باعث می شود که این غده بطورغیر طبیعی عمل کند.

کم کاری تیروئید

علائم کم کاری تیروئید

شناسایی علائم کم کاری تیروئید دشوار است زیرا این علائم منحصر به فرد هستند و در هر شخصی متفاوت اند. این علائم بر اساس شدت کمبود هورمون ها متفاوتند وبه تدریج رخ می دهند. برخی از این علائم عبارت اند از :

 • افزایش ناگهانی وزن
 • خستگی
 • خشکی پوست
 • یبوست
 • افسردگی خفیف
 • افزایش حساسیت به سرما
 • فراموشی
 • تورم یا پوسیدگی در چهره،دست و پا

علائم کم کاری تیروئید در نوزادان، کودکان و نوجوانان عبارت اند از:

 • رشد ضعیف
 • زرد شدن پوست
 • رشد ذهنی ضعیف
 • گرفتگی زبان
 • خفگی مکرر
 • پف کردگی چهره
 • تاخیر در بلوغ

تشخیص

التهاب تیروئیدی را می توان با استفاده از پارامتر های زیر تشخیص داد:

علائم فیزیکی: اگر تغییرات خاصی در بدن شما مشاهده شود، ممکن است نشانه ای از کم کاری تیروئید باشد. با توجه به این واقعیت که علائم کم کاری تیروئید بسیار شایع هستند، ممکن است پزشکتان از سابقه ی پزشکی خانواده ی شما سوالاتی بپرسد.

ارزیابی سابقه پزشکی خانواده: شما باید هر گونه تغییرات ناگهانی در سلامت خود، هر گونه جراحی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد، هرگونه پرتودرمانی در گردن و اطراف آن برای سرطان، مصرف دارو و همچنین هر گونه سابقه ی خانوادگی بیماری تیروئیدی که دارید را به  پزشک خود اطلاع دهید.

معاینه فیزیکی: در این معاینه پزشک برای تغییرات روی پوستتان، مانند خشکی، تورم و غیره را بررسی می کند. همچنین رفلکسهای شدید و ضربان قلب را برای تشخیص درست بررسی می کند.

آزمایش خون برای کم کاری تیروئید: این آزمایش شامل تست هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) و تست T4 است. آزمایش TSH مهم ترین آزمایش است که نشان دهنده TSH غیر طبیعی در بدن شما است که بطور مستقیم بر روی غده تیروئید فشار می آورد تا به علت کمبود T4 در خون، T4 بیشتری تولید کند. بر اساس این آزمایشات و علائم فوق، پزشک شما می تواند در تشخیص وضعیتتان کمک کند و بر اساس آن می توانید درمان خود را شروع کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.