حقایق جالب در مورد مغز

0

مغز انسان تنها ۱٫۳ کیلوگرم وزن داشته، حدود ۲۰ وات جریان برق دارد و عضوی است که ما را از سایر حیوانات متمایز می‌کند. در این مطلب به بررسی حقایق جالب در مورد مغز می‌پردازیم.

مغز انسان در حال کوچک شدن است

در ۲ میلیون سال ابتدایی تکاملِ انسان، مغز در حال رشد بود. این روند تا زمان کروماگنون‌ها (Cro-Magnon) ادامه داشت، انسان‌هایی که آرواره‌ها و سینه‌های بسیار بزرگی داشتند. این انسان‌ها ۲۰ هزار سال پیش زندگی می‌کردند و از آن زمان تا به حال، اندازۀ مغز در حال کوچک شدن بوده و بخشی از حجم خود – حدودا اندازۀ یک توپ تنیس – را از دست داده است.

اگرچه دانشمندان باور ندارند که این تغییر جای نگرانی است، اما دلیل آن را نیز نمی‌دانند.

مغزِ داخلِ جمجمه تنها مغز انسان نیست

همۀ ما انسان‌ها مغز دومی در روده‌هایمان داریم! البته این یک شوخی است. منظور از چنین گزاره‌ای این است که ارتباط مهمی میان مغز و دل و روده برقرار است. تودۀ ۱۰۰ میلیونی یاخته‌های عصبی در روده‌ها بیشتر درگیر فرآیند هضم هستند، اما این تنها عملکرد آنها نیست. سیستم عصبی روده‌ای سروتونین تولید می‌کند (نوعی انتقال‌دهندۀ عصبی که خلق‌وخو را متعادل می‌کند) و می‌تواند بر روی افسردگی اثرگذار باشد.

عملکرد مغز در برخی موارد در سن ۷۰ سالگی بهتر از ۲۲ سالگی است

با افزایش سن، عملکردتان در برخی کارها بهتر و در دیگر کارها بدتر می‌شود. برخلاف باور عمومی، عملکرد شناختی با بعد از میانسالی، دچار زوال نمی‌شود.

اگرچه مغز در سنین ۱۸ یا ۱۹ سالگی، اطلاعات را در سریع‌ترین حالت ممکن پردازش می‌کند، اما توانایی مغز در درکِ احساسات پیچیده تا ۵۰ سالگی همواره بهبود می‌یابد و دایرۀ لغات شما احتمالا در ۷۰ سالگی در بهترین وضعیت خود خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

ناخودآگاه‌تان همه‌کاره است

فکر می‌کنید که کنترل زندگی‌تان را در دست دارید؟ بهتر است دوباره فکر کنید. محققین باور دارند که ۹۵ درصد از تصمیمات ما در بخش ناخودآگاه ذهن انجام می‌شود. شما برای ایستادن پشت چراغ قرمز یا عبور از آن و یا نفس کشیدن، به طور آگاهانه تصمیم نمی‌گیرید، این ناخودآگاه‌تان است که کنترل را در دست دارد.

البته نگران نشوید، این چیزِ بدی نیست. متخصصین می‌گویند که ناخودآگاه ذهن بسیار منطقی‌تر از بخش آگاه ذهن عمل می‌کند.

نگرش بد می‌تواند مغز را به طور دائمی تغییر دهد

هر وقت که به چیزی فکر می‌کنید، مغز انتقال‌دهنده‌های عصبی را از سیناپس‌ها آزاد می‌کند تا پیام را به سلول‌ها برسانند. هرچه بیشتر به چیز خاصی فکر کنید، اتصال سیناپس‌ها راحت‌‌تر شده و این باعث می‌شود تا احتمال بروز این افکار در آینده بیشتر شود.

این بدین معناست که نگرش منفی می‌تواند عملکرد مغز را تغییر دهد. هرچه بیشتر ناله و شکایت کنید، بیشتر ناراحت خواهید شد. این موضوع را دفعۀ بعد که باریستا (قهوه‌چی) اشتباها به جای شیر کم‌چرب، شیر پرچرب در قهوه‌تان ریخت، به یاد داشته باشید.

سایر حقایق جالب در مورد مغز

  • چیزی به اسم حافظۀ تصویری وجود ندارد
  • مغز می‌تواند به گونه‌ای آینده را پیشبینی کند
  • دانشمندان نمی‌دانند چه چیزی باعث آشناپنداری (دژا-وو) می‌شود
  • در شرایط مناسب، می‌توانید خواب‌هایتان را کنترل کنید
  • وقتی می‌خوابید، مغز بدن را فلج می‌کند

تجربۀ شما از حقایق جالب در مورد مغز چیست؟ آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.