فواید ید برای بدن

0

ید عملکرد غده تیروئید را تحت تاثیر قرار داده و به تولید هورمون‌هایی که مستقیما مسئولیت کنترل نرخ متابولیک بدن را بر عهده دارند، کمک می‌کند. نرخ متابولیک بر روی عملکرد اندام‌ها و فرآیندهای عادی بدن نظیر سیکل خواب و جذب غذاها و تبدیل آنها به انرژی قابل استفاده، اثر می‌گذارد. در ادامه به بررسی سایر فواید ید برای بدن می‌پردازیم.

بهینه‌سازی انرژی

ید نقش مهمی را در حفظ سطوح مناسب انرژی در بدن ایفا می‌کند و مطمئن می‌شود که کالری‌ها بدون اینکه به چربی‌های اضافه تبدیل شوند، بهینه‌سازی میگردند.

فواید ید برای پوست و مو

یکی از فواید ید این است که در تشکیل پوست، دندان و موی سالم نقش دارد. ید عنصر مهمی در مراقبت از مو است و کمبود آن می‌تواند باعث ریزش مو گردد. ید همچنین سرعت رشد مو را افزایش داده و قدرت فولیکول را بالا می‌برد.

پیشگیری از مرده‌زایی

وجود مقادیر کافی از ید در بدن زن باردار بسیار مهم است، زیرا از مرده‌زدایی یا مشکلات شناختی – عصبی نظیر کرتینیسم در نوزادان جلوگیری می‌کند. کمبود ید می‌تواند به فشار خون بالا در بارداری منجر شده و مشکلاتی دیگری را به همراه داشته باشد. ید از رشد و توسعۀ مطلوبِ کودک اطمینان حاصل می‌کند و در بهبود توانایی‌های گفتاری و شنیداری کودک نیز نقش دارد.

تقویت سیستم ایمنی

بیشتر بخوانید:

اغلب مردم روی پیامدهای ید بر روی غده تیروئید تمرکز می‌کنند، در حالی که این مادۀ معدنی عملکردهای دیگری نیز دارد. به طور مثال، ید برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. ید رادیکال‌های آزاد هیدروکسی را پیدا کرده و همانند ویتامین ث، فعالیت آنتی‌اکسیدانی در بدن را تحریک کرده و افزایش می‌دهد. این باعث می‌شود تا قدرت دفاعی بدن در برابر بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های قلبی و سرطان بالا برود.

پیشگیری از کم‌کاری تیروئید

کم‌کالری تیروئید باعث می‌شود تا سرعتِ تمام فرآیندهای بدن کاهش یافته و تعادل شیمیایی بدن از مسیر خود خارج شود. یکی از شایع‌ترین نتایج کم‌کاری تیروئید، افزایش وزن زیاد است که ناشی از نسوزاندن کالری‌ها توسط بدن و عدم تبدیل آنها به انرژی است. اگرچه کم‌کاری تیروئید می‌تواند دلایل مختلفی داشته و تنها ناشی از کمبود ید نباشد، اما به طور کلی توصیه می‌شود برای تحریک فعالیت هورمونی، مصرف ید را افزایش دهید.

درمان بیماری فیبروسیستی

ید می‌تواند به طور چشمگیری به تسکین فیبروسیس، ورم و حساسیت سینه کمک کند. ید برای بهبود بیماری‌های فیبروسیستی مفید بوده و به طور گسترده‌ای در درمان‌های سنتی و مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعات ارتباطِ میانِ ید مولکولی و کاهش نشانه‌ها و علائم بیماری فیبروسیستی پستان را اثبات کرده‌اند.

سایر فواید ید

  • پیشگیری از سرطان
  • ایجاد آپوپتوز یا خزان یاخته‌ای
  • از بین بردن مواد شیمیایی سمی
  • درمان گواتر یا غم‌باد

هشدار: مصرف بیش از ۲۰۰۰ میلی‌گرم ید می‌تواند خطرناک باشد، به ویژه در کسانی که از اختلالات کلیوی یا بیماری سل رنج می‌برند. مصرف بیش از حد ید می‌تواند به جای پیشگیری از سرطان پاپیلاری تیروئید، باعث بروز این سرطان شود. زنان باردار و شیرده باید برای مصرف ید بسیار محتاطانه و زیر نظر پزشک عمل کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.