آیا کراتین مضر است

0

آیا کراتین مضر است ؟ متخصصین باور دارند که برای جواب به این سوال، باید عوامل مختلفی را دربارۀ بدن فرد بررسی کرد. کراتین نوعی اسید آمینه است که در گوشت و ماهی وجود دارد. کبد، لوزالمعده و کلیه‌ها نیز کراتین می‌سازند که سپس به ATP تبدیل شده و انرژی اضافه و مورد نیاز بدن را برای انجام تمرین‌های قدرتی فراهم می‌کند. اگر کراتین را طبق دستورالعمل و در مقادیر مناسب مصرف کنید، نیازی نیست نگران عوارض جانبی آن باشید.

عوارض جانبی کراتین در صورت مصرف نادرست

بسیار مهم است که بدانید، داده‌های علمی کافی برای تشخیص عوارض جانبی مصرف کراتین در درازمدت وجود ندارد. تنها اطلاعات در دسترس مربوط به عوارض کوتاه‌مدت کراتین است. شایع‌ترین عوارض جانبی کراتین عبارتند از اسهال، ناراحتی معده، افزایش وزن، گرفتگی عضلات و درد شکم.

آیا کراتین مضر است ؟ اگر به درستی آن را مصرف نکنید، بله. اگر عوارض جانبی‌ای نظیر تپش قلب، تشنج، خواب‌آلودگی، سرگیجه و حواس‌پرتی را تجربه می‌کنید، باید مصرف کراتین را متوقف کرده و با پزشک مشورت کنید. همچنین اگر بعد از مصرف کراتین احساس کمبود آب بدن دارید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است در برخی از مردم واکنش آلرژیک ایجاد شود و این افراد علائمی نظیر ورم، کهیر و مشکلات تنفسی را تجربه کنند. در چنین وضعیتی نیز باید به پزشک مراجعه کنید.

قبل از مصرف کراتین با پزشک مشورت کنید

مصرف کراتین در مقادیر زیاد، خطر ابتلا به مشکلات کلیوی را افزایش می‌دهد. کراتین می‌تواند با کافئین و برخی داروها نیز تداخل داشته باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از شروع مصرف کراتین، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:

FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) مکمل‌های غذایی را ارزیابی نکرده است. این بدین معناست که همیشه احتمال این وجود دارد که کراتین مصرفی‌تان با سایر مواد مضر ترکیب و آلوده شده باشد. مکمل‌های خود را از منابع معتبر و شرکت‌های تایید شده خریداری کنید.

تداخلات احتمالی

آیا کراتین مضر است ؟ همانطور که اشاره کردیم، در صورت مصرف صحیح، کراتین مضر نمی‌باشد. البته احتمال تجربۀ برخی عوارض جانبی وجود دارد، به ویژه اگر داروها یا مکمل‌های دیگری را مصرف می‌کنید.

مصرف کراتین در کنار داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی نظیر ایبوپروفتن یا استامینوفن کار مناسبی نیست. کراتین می‌تواند با این داروها تداخل ایجاد کرده و خطر آسیب کبد و کلیه را افزایش دهد. اگر داروهای ادرارآور مصرف می‌کنید، باید از مصرف کراتین پرهیز کنید، زیرا می‌تواند خطر کمبود آب بدن را افزایش داده و منجر به آسیب کلیه شود. قبل از مصرف کراتین، حتما داروهای بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کنید را به پزشک اطلاع دهید.

روش مصرف کراتین

می‌توانید کراتین را در شکل مکمل تهیه کنید. مکمل‌های غذایی حاوی نوعی از کراتین هستند که ترکیبی می‌باشد. این کراتین به شکل پودر بوده و باید به صورت خوراکی مصرف گردد. باید روزانه بین ۲ تا ۴ گرم کراتین مصرف کنید. می‌توانید نصف قاشق چایخوری کراتین را به همراه یک لیوان آب یا نوشیدنی میل کنید.

گاهی اوقات برخی از ورزشکاران و بدنسازان مقادیر زیادی از کراتین را به مدت ۲ تا ۵ روز مصرف می‌کنند. به این نوع روش مصرف «دوره بارگذاری» گفته می‌شود و به منظور ساخت کراتین در بدن استفاده می‌شود. اغلب ورزشکاران این روش را قبل از یک مسابقه استفاده می‌کنند تا عملکردشان بهتر شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.