مصرف کامبوجا در بارداری | مضرات کامبوجا برای زنان باردار

0

اگرچه تاریخچۀ مصرف کامبوجا به هزاران سال پیش در چین بازمی‌گردد، اما این چای تخمیر‌شده به دلیل فواید احتمالی‌اش، در سالهای اخیر محبوبیت بسیاری کسب کرده است. خواص کامبوجا شبیه به خواص چای سیاه یا سبز هستند و البته این نوشیدنی پروبیوتیک‌های سالم را نیز فراهم می‌کند. با این حال، بی‌خطر بودن مصرف کامبوجا در بارداری بسیار بحث‌برانگیز است. در این مقاله به بررسی عوارض احتمالی مصرف کامبوجا در بارداری و دوران شیردهی می‌پردازیم.

کامبوجا چیست؟

کامبوجا یا کامبوچا یک نوشیدنی تخمیرشده است که معمولا از چای سیاه یا سبز بدست می‌آید. فرآیندهای تهیۀ کامبوجا می‌توانند متنوع باشند، البته در اغلب موارد این نوشیدنی از طریق یک فرآیندِ تخمیر دوبل تهیه می‌شود. به طور کلی یک قارچ کامبوجا (یک قارچ صاف و گرد که از مخمر و باکتری تشکیل شده است) را به مدت چند هفته و در دمای اتاق، درون چای شیرین‌شده و تخمیر‌شده می‌گذارند. بعد از این فرآیند، کامبوجا به درون بطری‌ها منتقل شده و برای ۱ تا ۲ هفته تخمیر و کربناته می‌شود. محصول نهایی یک نوشیدنی تقریبا شیرین و کمی اسیدی است.

مصرف کامبوجا در بارداری یا شیردهی

اگرچه کامبوجا خواص فراوانی دارد، اما باید قبل از مصرف آن در بارداری به نکات زیر توجه داشته باشید.

حاوی الکل است

فرآیند تخمیر کامبوجا باعث می‌شود تا در این نوشیدنی الکل تولید گردد. بسیاری از محصولات کامبوجا که با برچسب «بدون الکل» فروخته می‌شوند نیز حاوی مقادیر کمی الکل می‌باشند، اما این مقدار بیشتر از ۰٫۵ درصد نیست.

بسیاری از متخصصین توصیه می‌کنند که در دوران بارداری، مصرف الکل باید به طور کامل حذف شود. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا می‌گوید که تمام انواع الکل به یک اندازه مضر هستند.

مصرف الکل توسط مادر شیرده باعث می‌شود تا الکل از طریق شیر پستان به کودک منتقل گردد.

پاستوریزه نیست

بیشتر بخوانید:

پاستوریزه کردن نوعی روش است که در آن با استفاده از حرارت، نوشیدنی‌ها و غذاها پردازش می‌شوند تا باکتری‌های مضر آنها از بین بروند.

کامبوجا در خالص‌ترین شکل، محصولی پاستوریزه نیست. سازمان FDA توصیه می‌کند که از مصرف محصولات غیرپاستوریزه از جمله شیر، پنیر و آبمیوه‌های خام، در بارداری خودداری کنید، زیرا ممکن است حاوی باکتری‌های مضر باشند.

ممکن است به باکتری آلوده باشد

این احتمال وجود دارد که کامبوجا به مواد بیماری‌زا و مضر آلوده باشد. البته این مشکل بیشتر در محصولات خانگی دیده می‌شود و کمتر در میانِ نوشیدنی‌های تجاری اتفاق می‌افتد.

متاسفانه محیطی که کامبوجا برای تولید باکتری‌های مفید فراهم می‌کند، همان محیطی است که باکتری‌ها و مواد مضر نیز می‌توانند در آن رشد کنند. به همین دلیل است که رعایت کردن نکات بهداشتی و ایمنی در تهیه کامبوجا بسیار مهم می‌باشد.

کافئین دارد

از آنجایی که کامبوجا معمولا به روش سنتی و با چای سیاه یا سبز تهیه می‌شود، حاوی کافئین می‌باشد. کافئین یک محرک است و می‌تواند آزادانه از جفت جنین عبور کرده و وارد جریانِ خونِ نوزاد شود.

میزان کافئین موجود در کامبوجاها متفاوت است، اما نباید از آن غافل شد، زیرا بدن در دوران بارداری زمان بیشتری را برای پردازش کافئین اختصاص می‌دهد.

در مادران شیرده، درصد کمی از کافئین مصرفی وارد شیر آنها می‌شود.

نظر شما دربارۀ مصرف کامبوجا در بارداری چیست؟ دیدگاه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.