آیا نخ دندان مفید است | ۳ جایگزین نخ دندان

0

اگر اینبار دندانپزشک‌تان پرسید که چرا به اندازۀ کافی نخ دندان نمی‌کشید، این مقاله را به او نشان دهید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که استفاده از نخ دندان به صورت روزانه آنقدر که دندانپزشکان بر آن تاکید دارند مهم نیست. در جدیدترین دستورالعمل‌های تغذیه‌ای در آمریکا، اثری از نخ دندان مشاهده نمی‌شود. آیا نخ دندان مفید است ؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

آیا نخ دندان مفید است

به نظر می‌رسد که هیچ شواهد علمی‌ای وجود ندارد که فواید استفاده از نخ دندان به صورت روزانه را تایید کنند. بله، درست است، تمام تصورات شما از فواید نخ دندان احتمالا اشتباه هستند. جدیدترین بررسی انجام شده بر روی ۱۲ مطالعه نشان می‌دهد که شواهد موجود دربارۀ اثر نخن دندان بر کاهش تشکیل پلاک بعد از سه ماه، بسیار نامعتبر هستند. در واقع، شواهد بسیار کمی وجود دارند که به فواید نخ دندان برای کاهش پلاک یا کاهش بیماری دهان اشاره داشته باشند. علاوه بر این موارد، اغلب مطالعاتی که از نخ دندان کشیدن حمایت می‌کنند، توسط کارخانه‌های تولیدکننده نخ دندان انجام شده‌اند که مطمئنا بسیار متعصب می‌باشند.

در حالی که بسیاری از دندانپزشکان همچنان استفادۀ منظم از نخ دندان را به‌عنوان بخشی از روتینِ مراقبت از دندان توصیه می‌کنند، اما حقیقت این است که احتمالا استفادۀ روزانه از نخ دندان آنقدر که تصور می‌کنیم مهم نمی‌باشد.

البته فراموش نکنید که نخ دندان همچنان ممکن است در کاهش ورم لثه موثر باشد، به همین دلیل بهتر است که آن را به طور کامل از روتین خود حذف نکنید. کشیدن نخ دندان هر چند وقت یکبار هیچ ضرری ندارد، اما آیا واقعا نیازی است که برای استفاده از نخ دندان به صورت روزانه وسواس داشته باشیم؟ با توجه به تحقیقات، بهترین کار این است که هر دو یا سه روز یکبار از نخ دندان استفاده کنید و نگران هر روز نخ دندان کشیدن نباشید.

۳ جایگزین نخ دندان

بیشتر بخوانید:

دهانشویه با روغن (Oil pulling)

چرخاندن یک قاشق غذاخوری از روغن نارگیل در دهان به مدت ۲۰ دقیقه در صبح، برای تمیز و سفیدن کردن دندان‌ها فوق‌العاده است. این روغن همچنین بوی بد دهان را برطرف می‌کند. ممکن است اینکار در ابتدا ناخوشایند باشد، اما بعد از انجام آن احساس خواهید کرد که چقدر دندان‌هایتان تمیز شده‌اند.

روغن‌های گیاهی

ثابت شده است که برخی از روغن‌های گیاهی بسیار برای بهبود سلامت دهان و دندان مفید هستند. به طور مثال، روغن میخک توسط انجمن دندان آمریکا به‌عنوان یک بی‌حس‌کننده طبیعی تایید شده است. این روغن ضدمیکروب، ضدباکتری، ضدقارچ و آنتی‌اکسیدان می‌باشد. سایر روغن‌های گیاهی نیز می‌توانند برای دندان مفید باشند، از جمله روغن نعناع فلفلی، اکالیپتوس، دارچین، درخت چای، برگ نیم، لیمو و رزماری. سعی کنید با استفاده از روغن نارگیل، جوش شیرین و ترکیبی از روغن‌های گیاهی، یک خمیر دندان یا دهانشویه خانگی تهیه کنید.

ویتامین D

باورتان بشود یا نه، ویتامین D یا ویتامین آفتاب می‌تواند به طور چشمگیری بر روی سلامت دندان‌ها تاثیر بگذارد. نشان داده شده که دریافت کافی ویتامین D به کاهش پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال کمک کرده و در عین حال همانند یک ماده ضدالتهابی قدرتمند در بدن عمل می‌کند. حتما مقادیر مناسبی از ویتامین D را در رژیم غذایی خود جای دهید.

آیا نخ دندان مفید است ؟ نظر شما چیست؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.