آیا هیدروکسی کات برای لاغری مفید است

0

مکمل‌های لاغری بسیار محبوب هستند و انواع مختلفی از آنها در بازار یافت می‌شود. یکی از این مکمل‌ها هیدروکسی کات (Hydroxycut) نام دارد که بیش از یک دهه از عمر این محصول می‌گذرد. در این مقاله به بررسی علمی این مکمل لاغری محبوب می‌پردازیم.

هیدروکسی کات چیست؟

هیدروکسی کات نام یک برند است که مکمل‌های کاهش وزن و محصولات مختلفی از جمله قرص‌، کپسول‌، شیک‌ و آدامس را عرضه می‌کند. محبوب‌ترین محصول این شرکت یک قرص است که هیدروکسی کات نام دارد و گاهی اوقات بر روی قوطیِ آن عبارت «Pro Clinical» نیز درج شده است.

ترکیبات فعال این قرص عبارتند از:

  • کافئین
  • عصاره گیاه پای شیر
  • عصاره زیتون وحشی
  • عصاره زیره سبز
  • عصاره نعناع وحشی

این قرص همچنین حاوی کلسیم، ویتامین ث و سایر ترکیبات ثانویه است.

این شرکت یک محصول دیگر هم دارد که هیدروکسی کات هاردکور (Hydroxycut Hardcore) نام دارد و ترکیبات آن عبارتند از: عصاره دانه قهوه سبز، یوهمبین و دوز بالایی از کافئین.

چگونه کار می‌کند؟

هیدروکسی کات اساسا ترکیبی از چند مادۀ مختلف است که گفته می‌شود به کاهش وزن کمک می‌کند. مطمئنا کافئین قوی‌ترین ترکیب موجود در این مکمل است. مطالعات فراوانی نشان می‌دهند که کافئین می‌تواند سوخت‌وساز بدن را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش داده و چربی‌سوزی را ۱۰ تا ۲۹ درصد بیشتر کند.

البته باید به یاد داشته باشید که این اثرات کوتاه‌مدت هستند و بعد از مدتی آستانۀ بدن برای تحمل کافئین افزایش می‌یابد. مطالعات خوب و کاملی وجود ندارند که اثر کافئین برای کاهش وزن در درازمدت را تایید کرده باشند.

علاوه بر این موارد، ترکیبات گیاهی موجود در هیدروکسی کات برای کاهش وزن هنوز به طور جداگانه مورد بررسی و پژوهش قرار نگرفته‌اند.

براساس نتایج یک مطالعه، مصرف روزانه کپسول‌های عصارۀ یوهمبین به مدت ۲ ماه، در ۷۸ نفر که اضافه وزن داشتند، به کاهش وزن قابل‌توجهی منجر شد.

در مطالعۀ دیگری، ۴ ترکیب گیاهی قرص‌های هیدروکسی کات – گیاه پای شیر، زیتون وحشی، زیره سبز و نعناع وحشی – در کنار یکدیگر بررسی شدند. در این مطالعه، ترکیب این گیاهان به کاهش وزن حدودا ۲۰ درصدی مرغ‌ها انجامید و نرخ متابولیک موش‌ها را به طور چشمگیری افزایش داد.

البته به یاد داشته باشید که هرچه بر روی حیوانات موثر باشد، همیشه اثرات مشابه بر روی انسان‌ ندارد. همچنین در این مطالعه از دوزهای بسیار بالایی استفاده شده بود. بنابراین، نتایج آن را نباید قطعی و چندان معتبر دانست.

بیشتر بخوانید:

متاسفانه هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که به طور مستقیم اثر هیدروکسی کات را بر روی انسان بررسی کرده باشد. با این حال، در یک مطالعه، چهار ترکیب گیاهی این مکمل (بدون کافئین) به مدت ۱۲ هفته بر روی ۳۴ نفر که اضافه وزن داشتند مورد بررسی قرار گرفتند.

این افراد با مصرف هیدروکسی کات در طول ۱۲ هفته، ۹٫۵ کیلوگرم وزن کم کردند.

فراموش نکنید که کاهش وزن یک دوی ماراتن است و نه یک مسابقۀ سرعت. متاسفانه در این مسیر هیچ میانبری وجود ندارد.

عوارض جانبی هیدروکسی کات

فرمولی که در حال حاضر برای تولید هیدروکسی کات استفاده می‌شود، می‌تواند با برخی عوارض جانبی همراه باشد که اغلب این عوارض ناشی از کافئین هستند.

مصرف هیـدروکسی کات می‌تواند باعث بروز بی‌خوابی، عصبی شدن، اضطراب، حالت تهوع، اسهال و از این دست علائم شود.

از آنجایی که میزانِ کافئین در هیدروکسی کات هاردکور بیشتر هم هست، این محصول می‌تواند مشکلات بیشتری نیز به وجود آورد. به همین دلیل، افرادی که به کافئین حساسیت دارند باید از مصرف هیدروکسی کات پرهیز کرده و جایگزین بدون کافئینِ آن را مصرف کنند.

هرچه میزان مصرف‌تان بیشتر باشد، خطر بروز عوارض جانبی نیز بیشتر می‌شود. به مصرف‌کنندگان این مکمل توصیه می‌شود که دوز خود را تدریجی افزایش دهند. ابتدا با ۱ قرص و ۳ مرتبه در روز شروع کرده و سپس بعد از چهار روز این میزان را به ۲ قرص و ۳ مرتبه در روز افزایش دهید.

فراموش نکنید که میزان مصرف توصیه شده در محصولات مختلف متفاوت است. بنابراین، برای جلوگیری از مصرف بیش از اندازه، برچسب و دستورالعمل درج شده بر روی محصول را با دقت مطالعه کنید.

هیدروکسی کات مصرف کنیم یا نه؟

اگر در انجمن‌ها نظرات مصرف‌کنندگان را بخوانید، متوجه می‌شوید که برای هر نفری که با مصرف هیدروکسی کات به موفقیت دست یافته، یک نفر وجود دارد که این مکمل بر روی او هیچ اثری نداشته است.

به نظر می‌رسد که این نوع بازخورد برای تمام مکمل‌های کاهش وزن وجود دارد. برخی با مصرف آنها در کاهش وزن موفق می‌شوند و برخی نه.

در نهایت می‌توان گفت که اگر تغذیۀ سالمی داشته باشید و ورزش کنید، هیـدروکسی کات ابزاری مفید برای چربی‌سوزی در کوتاه‌مدت است. اما همانند تمام روش‌های کاهش وزن، اگر تغییرات معناداری در سبک زندگی‌تان ایجاد نکنید، این اثرات به نتایج درازمدت ختم نخواهند شد.

فراموش نکنید که کاهش وزن یک دوی ماراتن است و نه یک مسابقۀ سرعت. متاسفانه در این مسیر هیچ میانبری وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.