آیا کره بادام زمینی مضر است

0

کره بادام زمینی لقب‌های فراوانی را یدک می‌کشد: منبع پروتئین گیاهی، کره خوشمزه، منبع چربی‌های طبیعی و غیره. در میانِ این القاب، گاهی به کره بادام زمینی «غذای سالم» نیز می‌گویند. بسیاری از ورزشکاران این کره را به اسموتی‌های خود اضافه کرده و یا روی نان غلات می‌مالند و میل می‌کنند. آیا واقعا این کره مفید است؟ آیا کره بادام زمینی مضر است ؟ در ادامه به بررسی این سوالات می‌پردازیم.

به تازگی بسیاری از متخصصین تغذیه بر علیه کره بادام زمینی صحبت کرده‌اند و می‌گویند که این کره از مضرترین غذاها برای سلامتی است.

فواید کره بادام زمینی

بگذارید ابتدا از فواید این کره شروع کنیم. کره بادام زمینی همانطور که گفتیم، یک منبع گیاهی پروتئین و چربی‌های سالم است که فوق‌العاده خوش‌طعم بوده و می‌توان آن را با غذاهای مختلف ترکیب کرد. براساس گزارش وبسایت Healthline، کره بادام زمینی حدودا از ۷۲ درصد چربی، ۱۵ درصد پروتئین و ۱۳ درصد کربوهیدرات تشکیل شده است و یک غذای پرچرب محسوب می‌شود. البته این چربی‌ها سالم هستند؛ حدود ۵۰ درصد از محتوای چربی کره بادام زمینی از چربی‌های غیراشباع است که در روغن زیتون و آووکادو نیز یافت می‌شوند.

مراقب افزودنی‌ها باشید! اگرچه برخی از برندهای شناخته‌شده به کره بادام زمینی شکر، شیره ذرت سرشار از فروکتوز و سایر شیرین‌کننده‌ها را اضافه می‌کنند، اما خودِ بادام زمینی مقدار زیادی شکر یا کربوهیدرات ندارد. وقتی کره بادام زمینی به طور طبیعی و بدون افزودنی‌ها تهیه شود، سرشار از ویتامین E، نیاسین، منیزیم، مس و منگنز خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

آیا کره بادام زمینی مضر است ؟

حالا بیایید به مضرات کره بادام زمینی نگاهی داشته باشیم. برخی از افراد حاضرند قسم بخورند که کره بادام زمینی یک مادۀ غذایی مضر بوده و باید به طور کامل آن را از رژیم غذایی حذف کرد. یکی از اصلی‌ترین دلایل ترس این افراد از کره بادام زمینی، این است که بسیاری از بادام‌زمینی‌ها به آفلاتوکسین آلوده هستند، نوعی قارچ سمی که سرطان‌زا است. از آنجایی که بادام زمینی در زیر زمین رشد می‌کند، این خطر وجود دارد که به آفلاتوکسین آلوده شود.

خوشبختانه تمام محصولات تجاری کره بادام زمینی برای وجودِ آلودگی آفلاتوکسین آزمایش می‌شوند. برای تهیه کره بادام زمینی باید محصولات تایید شده و تجاری را خریداری کنید، در غیر این صورت مصرف کره‌های خانگی یا غیربهداشتی شما را در خطر آلوده شدن به آفلاتوکسین قرار می‌دهد.

آفلاتوکسین تنها ضرر احتمالی کره بادام زمینی نیست. بسیاری از کره‌های بادام زمینی با روغن‌های سبزی هیدروژنه تهیه می‌شوند، این روغن‌ها در واقع همان چربی‌های ترانس هستند. در نهایت باید بدانید که بادام زمینی محصولی است که بسیار در معرض آفت‌کش‌ها قرار می‌گیرد و به همین دلیل توصیه می‌شود که کرۀ خود را به صورت ارگانیک تهیه کنید.

خلاصۀ کلام

آیا کره بادام زمینی مضر است ؟ این بستگی به نوع محصولی دارد که تهیه می‌کنید. برای محافظت کردن از خودتان در برابر آفلاتوکسین و آفت‌کش‌ها، به سراغ کره بادام زمینی ارگانیک بروید تا بتوانید از فواید این کره مغذی بهره‌مند شوید. یک کره بادام زمینی سالم و ارگانیک باید تنها حاوی دو ترکیب باشد: بادام زمینی و در صورت علاقه نمک.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.