آیا پاپ کورن برای سلامتی مفید است

0

پاپ کورن به زبان ساده، نوعی ذرت است که دارای اندوسپرم (درون دانه) سخت، پوست یا پوسته بوده و حاوی بخش داخلی نشاسته‌ای است. هنگامی که به این دانه گرما داده می‌شود، فشار داخل آن افزایش می‌یابد و در نهایت هم منفجر میشود! افراد بسیاری تنها از شنیدن صدای افنجار ذرت لذت می‌برند.  انواع مختلفی از پاپ کورن وجود دارد، مثل نوعی که در مایکروویو پخته می شوند، و همچنین نوع دیگری که فقط دانه‌های آماده پخت هستند و می توان آن‌ها را در ظرف‌های کوچک نیز آماده کرد.

ارزش غذایی پاپ کورن

مزایای سلامتی پاپ کورن عمدتا از محتوای زیاد فیبر، ترکیبات پلی‌فنل، آنتی‌اکسیدان، ویتامین B، منگنز و منیزیم حاصل می‌شوند. بیایید ببینیم که چگونه این مواد مغذی باعث می‌شوند تا پاپ کورن به یکی از سالم‌ترین اسنک‌های موجود تبدیل شود.

فواید پاپ کورن

خوردن پاپ کورن علاوه بر تولید انرژی، مزایای بسیار دیگری را نیز شامل می‌شود که عبارتند از:

بهبود هضم

پاپ کورن یک دانۀ کامل است و دانه های کامل معمولا شامل اندوسپرم، جوانه و سبوس میباشند. پاپ کورن شبیه غلات دانه ی کامل، برنج، و نان است که هرکدام دارای این سه بخش حیاتی هستند. از آنجایی که پاپ کورن یک دانه ی کامل طبیعی است، تمام فیبر آن  به جز مواد معدنی، ویتامین B و ویتامین E که در آن ذخیره هستند مابقی از سبوس بدست می آید.

کاهش سطح کلسترول

فیبرها به روش دیگری در داخل بدن عمل می کنند و دانه های کامل حاوی نوعی فیبر هستند که می توانند کلسترول اضافی را از دیواره های عروق و عروق خونی جدا کنند. بنابراین کلسترول کلی شما و احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی مانند تصلب شرایین، حملات قلبی، و سکته مغزی کاهش می‌یابد.

کنترل قند خون

بیشتر بخوانید:

سومین نقش حیاتی فیبر، تأثیر آن بر قند خون در بدن انسان می باشد. بدن شخصی که دارای مقدار زیادی از فیبر است، فرایند آزاد شدن و مدیریت قند خون و سطح انسولین را بهتر از افرادی که سطح فیبر کمی دارند تنظیم می کند. کاهش این نوسانات در قند خون کمکی بزرگ به بیماران دیابتی است، بنابراین اگر شما از این بیماری دشوار رنج می برید، حتما پاپ کورن مصرف کنید.

جلوگیری از سرطان

محققان در سال های اخیر از کشف مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان در پاپ کورن بسیار متعجب شده اند. این غذا پیش‌تر به‌عنوان یک غذای نسبتا ناسالم در نظر گرفته می شد، اما اکنون به نظر می رسد که پوسته ی ذرت آن دارای مقدار زیادی از ترکیبات پلی فنل، یکی از انواع قوی آنتی اکسیدان ها است.

پاپ کورن

جلوگیری از پیری

رادیکال های آزاد آسیب بیشتری نسبت به سرطان دارند؛ آن ها با علائم مربوط به افزایش سن در ارتباط هستند، مانند چین و چروک، لکه های سنی، دژنراسیون ماکولا و نابینایی، ضعف عضلانی، کاهش شناختی، پوکی استخوان، بیماری آلزایمر، زوال عقل، ریزش مو و موارد دیگر که ما معمولا تا پیری اهمیتی به آنها نمی دهیم. پاپ کـورن می تواند باعث شود تا سنین پیری را نیز سالم و سلامت به سر کنیم و این امر فقط با کمک آنتی اکسیدان های قوی که در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد مبارزه می کنند امکان پذیر است.

کاهش وزن

یک فنجان معمولی از پاپ کـورن دارای تنها ۳۰ کالری است که تقریبا ۵ برابر کمتر از چیپس های چرب سیب زمینی میباشد. علاوه بر این، محتوای فیبر موجود در پاپ کورن باعث می شود تا شما احساس سیری کنید و از انتشار هورمون گرسنگی (گرلین) جلوگیری می کند. این ویژگی می تواند از پرخوری جلوگیری کند و افرادی را که در معرض چاقی هستند را بدون اینکه آن ها احساس کنند که به اندازه کافی غذا نخورده اند، شاد و لاغر نگه دارد. پاپ کورن همچنین دارای چربی های اشباع بسیار کمی است و روغن های طبیعی آن روغن های سالم و ضروری بدن هستند.

احتیاط

اگرچه پاپ کـورن یک اسنک بسیار سالم است، ولی اکثر مردم آن را در نمک، کره و یا مواد دیگر تفت می دهند که همین امر باعث می شود تا پاپ کورن بسیاری از فواید خود را از دست بدهد و ویژگی های منفی جایگزین آن ها شوند. همچنین از مصرف پاپ کورنی که از پیش مایکروویو شده است (پاپ کورن داخل بسته بندی) جلوگیری کنید، زیرا معمولا دارای کره و نمک زیادی می باشد. همچنین هنگامی که این نوع پاپ کورن شروع به ترکیدن می کند، برخی از مواد شیمیاییِ بسته بندی آزاد شده و ترکیبات فنولیک از بین می روند، و تاثیر آن را در محافظت از بدن نسبت به رادیکال های آزاد بسیار کاهش می دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.