آیا نوشیدن آب گرم در بارداری مفید است

0

در دوران بارداری معمولا خانم‌ها نسبت به کارهایی که انجام می‌دهند و سالم بودن غذاهایی که می‌خورند با دقت و مراقبت بیشتری برخورد می‌کنند. در این دوران نه تنها خود مادر، بلکه دوستان و نزدیکان او نیز بسیار مراقب او خواهند بود. به همین دلیل است که دقیقا از زمانی که خبر خوش بارداری‌تان را به دوستان و آشنایان می‌دهید، با سیل عظیمی از اندرز‌ها و نصیحت‌هایشان مواجه خواهید شد. حال یک توصیه هم از ما بشنوید؛ نوشیدن آب گرم در بارداری می‌تواند بسیار برایتان مفید باشد.

آب عنصر اصلی زندگی و سلامتی است؛ بیش از ۵۰ درصد وزن بدن انسان را تشکیل می‌دهد و اصلی‌ترین عنصر موجود در بدن نیز محسوب می‌شود.

نوشیدن آب کافی شما را هیدارته، عاری از هرگونه زهرابه و پر‌انرژی می‌سازد. همچنین مصرف زیاد مایعات باعث می‌شود آب‌های اضافی از بدن نیز خارج شوند. بدون شک در دوران بارداری نیز آب به سلامت و رشد جنین شما، کمک بسیار زیادی می‌کند.

یکی از بررسی هایی که در سال ۲۰۰۲ در مجلۀ «آموزش‌های پیش از زایمان» به چاپ رسیده است نشان می دهد که بطور کلی در طول بارداری مصرف مایعات باید افزایش پیدا کند؛ زیرا مایعات برای گردش خون جنین، کیسه ی آب و حجم خون لازم است. بنابراین، آب در دوران بارداری یک مایع مغذی بسیار مهم هم برای مادر و هم برای جنین محسوب می شود.

نوشیدن مقدار مناسب آب بسیار مفید است و آب گرم حتی می تواند مفیدتر هم باشد. در حقیقت متخصصین اعتقاد دارند که نوشیدن آب گرم در طول بارداری برای سلامت مادر و جنین بسیار مفید است.

در این قسمت به توضیح برخی از فواید نوشیدن آب گرم در طول بارداری خواهیم پرداخت.

پاکسازی دستگاه گوارش

شروع کردن روز با یک لیوان آب ولرم می تواند به روان کردن و فعال سازی رشته های گوارشی شما کمک کند. شما می توانید با اینکار، سمومی که در طول شب در بدن تان انباشته شده اند را دفع کنید. انباشته شدن سموم و زهرابه های اضافی در بدن باعث بروز مشکلات زیادی مرتبط با هاضمه می شوند.

جلوگیری از یبوست

شما می توانید با نوشیدن آب نیمه گرم در طول بارداری از یبوست – که یکی از مشکلات معمول خانم ها در طول بارداری است – نیز جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید:

یبوست یعنی در بدن شما مدفوع کمی وجود داشته باشد، اما شما برای دفع آن فشار و مشقت زیادی را متحمل شوید.

بهبود گردش خون

نوشیدن آب گرم همچنین باعث پمپاژ بهتر خون در بدن نیز می شود.

آب گرم خاصیت رگ گشایی دارد و باعث منبسط شدن رگ های خونی می شود؛ و در نتیجه جریان خون را در سرتاسر بدن بهبود می بخشد. بهبود گردش خون در بدن باعث می شود اطمینان حاصل کنید که جریان اکسیژن و خونِ سرشار از مواد مغذی به تمام اعضا و ماهیچه های بدن، و حتی جنین شما نیز رسیده است.

افزایش استقامت و انرژی

خستگی و کوفتگی یکی از شایع ترین مشکلات بارداری است که به دلیل تغییرات هورمونی و تغییرات خودِ بدن در طول بارداری رخ می دهد.

اما با نوشیدن همیشگی آب گرم در طول این دوران می توانید بنیه و انرژی تان را افزایش دهد. آب گرم باعث دفع سموم و زهرابه هایی می شود که در طول بدن جریان دارند و گردش خون را نیز افزایش می دهد. همچنین این افزایش گردش خون برای بهبود ماهیچه ها و فعالیت عصب ها نیز بسیار موثر می باشد.

تضمین و بهبود سلامت نایژک ها

بیمار شدن در طول بارداری ممکن است برای مادر و جنین مضر باشد. نوشیدن آب گرم می تواند بهبود و سلامت نایژک های بدن را تضمین کند. همچنین می تواند خطر عفونت گلو، سرماخوردگی، سرفه و آنفلوآنزا را نیز کاهش دهد.

گرمای آب گرم باعث ایجاد بخار می شود. بنابراین، هنگامی که شما آب گرم می نوشید، سینوس های لخته شده، نرم شده و حتی گلودردی که به دلیل خلط ایجاد شده است نیز بهبود پیدا می کند. آب گرم حتی می تواند اختلاط و گرفتگی بینی را نیز از بین ببرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.