مکمل های مفصل ساز : مفید یا بی‌اثر؟

0

بسیاری از مردم با درد مفصل مزمن در زانوها، دستان، آرنج‌ها، شانه‌ها و نقاط دیگر بدن خود دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در اغلب موارد، این درد ناشی از شایع‌ترین نوع آرتریت، یعنی آرتروز است. این نوع از آرتریت تقریبا یک‌چهارم از جمعیت کشور آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است. معمولا داروهای مسکن نظیر استامینوفن یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، اولین گزینه‌ها برای تسکین درد مفصل هستند. همچنین ده‌ها مکمل وجود دارند که مدعی هستند درد مفصل را درمان می‌کنند. اما آیا مکمل های مفصل ساز حقیقتا مفیدند؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

گلوکزامین

گلوکزامین جزء طبیعیِ غضروف بوده و ماده‌ای است که از ساییده شدن استخوان‌ها بر روی یکدیگر و بروز درد و التهاب ناشی از آن جلوگیری می‌کند. این ماده همچنین ممکن است به پیشگیری از تجزیۀ غضروف ناشی از آرتریت کمک کند.

بسیاری از مکمل های مفصل ساز که هدف‌شان درمان درد مفصل است، دارای گلوکزامین می‌باشند. این ماده رایج‌ترین مکمل مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته برای درمان آرتروز است. اما علیرغم این تحقیقات، همچنان سوالاتی دربارۀ اثرگذاری گلوکزامین وجود دارد.

گلوکزامین موجود در مکمل های مفصل ساز دارای دو نوع است: گلوکزامین هیدروکلراید و گلوکزامین سلوفات.

نتایج یک فراتحلیل نشان می‌دهند که محصولات حاوی گلوکزامین هیدروکلراید اثر چندانی در بهبود درد مفصل ناشی از آرتروز ندارند. با این حال، یک مطالعۀ دیگر نشان داده است که گلوکزامین سولفات علائم این بیماری را بهبود می‌بخشد، بنابراین شاید نسبت به گلوکزامین هیدروکلراید، گزینۀ بهتری برای درمان درد مفصل باشد.

مصرف درازمدت گلوکزامین سولفات همچنین ممکن است به کاهش سرعت پیشرفت آرتروز کمک کند. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف این ترکیب به مدت سه سال، سرعت تنگ شدن فضای مفصل را کاهش می‌دهد که یکی از نشانگرهای وخیم‌تر شدن آرتروز است.

نحوه مصرف: گلوکزامین سولفات معمولا یکبار در روز و در مقدار ۱۵۰۰ میلی‌گرم مصرف می‌شود. اگر این مقدار معده‌تان را ناراحت می‌کند، دوز مصرفی را در طول روز پخش کرده و هر مرتبه ۵۰۰ میلی‌گرم مصرف کنید.

کندروایتین

این ماده نیز میتواند از مکمل های مفصل ساز باشد.

همانند گلوکزامین، کندروایتین نیز یک بلوک ساختمانی برای غضروف است. این ترکیب ممکن است به پیشگیری از تجزیۀ غضروف ناشی از آرتروز کمک کند.

بسیاری از مطالعات بالینی نشان داده‌اند که کندروایتین می‌تواند درد و سفتی مفصل را در افرادی که آرتروز دارند کاهش دهد. حدود ۵۳ درصد از کسانی که کندروایتین مصرف دارند، بهبودی ۲۰ درصدی یا بیشترِ درد زانو تجربه می‌کنند.

همچنین مصرف درازمدتِ کندروایتین سولفات ممکن است سرعت پیشرفت آرتروز را کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف این ترکیب به مدت ۲ سال می‌تواند سرعت تنگ شدن فضای مفصل را کاهش دهد.

مکمل های مفصل سار معمولا ترکیبی از کندروایتین و گلوکزامین هستند. اما هنوز مشخص نیست که آیا این مکمل‌های ترکیبی بهتر از سایر مکمل‌ها هستند یا خیر.

نحوه مصرف: کندروایتین معمولا در دوز ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلی‌گرم و دو یا سه مرتبه در روز مصرف می‌شود.

اس-ادنوزیل متیونین (SAMe)

اس-ادنوزیل متیونین مکملی است که معمولا برای کمک به تسکین علائم افسردگی و آرتروز استفاده می‌شود. کبد شما به طور طبیعی اس-ادنوزیل متیونین را از آمینو اسید متیونین تولید می‌کند. این ماده عملکردهای مختلفی دارد، از جمله کمک به تولید و ترمیم غضروف.

مصرف اس-ادنوزیل متیونین به‌عنوان مکمل می‌تواند به بهبود علائم درد مفصلِ ناشی از آرتروز کمک کند. این مکمل همچنین ممکن است به اندازۀ داروی ضدالتهابی سلکوکسیب موثر باشد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که در طول یک ماه درمان، سلکوکسیب در مقایسه با SAMe، برای درمان علائم عملکرد بهتری داشته است. اما در ماه دومِ درمان، اثرگذاری این دو شبیه به یکدیگر بود.

نحوه مصرف: اس-ادنوزیل متیونین معمولا در دوزهای ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم و سه مرتبه در روز مصرف می‌شود. فراموش نکنید که اثرگذاری این ماده ممکن است نیازمند زمان باشد.

زردچوبه

بیشتر بخوانید:

زردچوبه یکی از محبوب‌ترین مکمل‌ها برای درمان درد – از جمله درد مفصلِ ناشی از آرتروز – است. اثرات ضددرد این ادویه ناشی از وجود ترکیبی شیمیایی به نام کورکومین هستند. به نظر می‌رسد که کورکومین خواص ضدالتهابی دارد.

اگرچه پژوهش‌های انجام شده دربارۀ اثر زردچوبه بر درد مفصل محدود هستند، اما تحلیل چندین مطالعه نشان می‌دهد که این ترکیب علائم درد مفصل را بیشتر از دارونما بهبود می‌دهد و ممکن است اثراتی شبیه به ایبوپروفن داشته باشد.

نحوه مصرف: زردچوبه معمولا در دوز ۵۰۰ میلی‌گرم و دو تا چهار مرتبه در روز مصرف می‌شود.

گیاه کندر

استفاده از گیاه کندر برای تسکین درد ناشی از آرتریت رایج است. مواد شیمیایی موجود در این عصاره اسیدهای کندر نام دارند که دارای خواص ضدالتهابی هستند.

مطالعات بالینی نشان داده‌اند که عصاره کندر علائم درد را در افراد مبتلا به آرتروز، بیشتر از یک دارونما بهبود می‌دهد.

نحوه مصرف: مطالعات انجام شده دربارۀ مصرف کندر برای تسکین درد مفصل، طیف مختلفی از دوزها را استفاده کرده‌اند که از ۱۰۰ میلی‌گرم در روز تا ۳۳۳ میلی‌گرم و سه مرتبه در روز را شامل می‌شوند.

غیرصابونی‌شونده‌های آووکادو-سویا

غیرصابونی‌شونده‌های آووکادو-سویا (ASUs) به نوعی از روغن‌های عصارۀ آووکادو و دانۀ سویا گفته می‌شود که ممکن است به پیشگیری از تجزیۀ غضروف کمک کنند. این ترکیبات همچنین ممکن است برای ترمیم غضروف مفید باشند.

مطالعات بالینی نشان می‌دهند که ASUها در مقایسه با دارونما، برای بهبود علائم درد در افراد مبتلا به آرتروز موثرتر هستند.

نحوه مصرف: معمولا دوز مصرفی ASU 300 میلی‌گرم در روز است.

پنجه شیطان

پنجه شیطان نوعی گیاه دارویی بوده که حاوی ترکیبی شیمیایی به نام هارپاگوسید است و اثرات ضدالتهابی دارد.

مصرف پنجه شیطان ممکن است به تسکین درد مفصل ناشی از آرتروز کمک کند. یک مطالعه نشان می‌دهد که پنجه شیطان به اندازۀ داروی ضدالتهاب دیاسرین موثر می‌باشد. با این حال، از آنجایی که تحقیقات چندانی بر روی این مکمل برای تسکین آرتروز انجام نشده است، برای تایید این اثرات به مطالعات باکیفیت بیشتری نیاز می‌باشد.

نحوه مصرف: اغلب مطالعات انجام شده بر پنجه شیطان از دوزهای ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی‌گرم و سه مرتبه در روز استفاده کرده‌اند.

روغن ماهی

روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ با نام‌های ایکوزاپنتانوییک اسید و دوکوزاهگزانوئیک اسید است که اثرات ضدالتهابی دارند.

بررسی یک پژوهش بالینی نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های روغن ماهی باعث کاهش علائمی نظیر درد مفصل در افرادی می‌شود که به روماتیسم مفصلی دچار هستند. اما به نظر نمی‌رسد که این مکمل برای کاهش علائم آرتروز موثر باشد.

نحوه مصرف: دوزهای مصرف روغن ماهی معمولا بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز هستند.

تجربۀ شما از مصرف مکمل های مفصل ساز چیست؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.