خواص عناب برای بدن

0

برای افرادی که از بی خوابی یا بیقراری رنج میبرند، مصرف دانه های میوه عناب میتواند درمان مناسبی باشد. ماهیت تسکین دهنده موجود در ترکیبات ارگانیک این میوه ی مفید میتواند بدن و ذهن را آرام کند. بنابراین اگر متوجه شدید برای خوابیدن دچار مشکل هستید، ممکن است جوشانده عناب ریز همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید. در ادامه به بررسی سایر خواص عناب میپردازیم.

خواص عناب برای تنظیم گردش خون

میوه ی عناب منبعی غنی از آهن و فسفر است که مواد حیاتی در گلبول های قرمز هستند. اگر از کم خونی یا کمبود آهن رنج میبرید، ممکن است نشانه هایی از قبیل ضعف عضلانی، خستگی، سوء هاضمه، سرگیجه و سردرگمی داشته باشید. با افزایش میزان جذب آهن و فسفر با استفاده از میوه عناب، میتوانید جریان خون را افزایش دهید، به این ترتیب اکسیژن در بدن شما بطور موثرتری جریان می یابد.

افزایش قدرت استخوانی

با افزایش موادمعدنی مثل فسفر، کلسیم و آهن که همگی در عناب وجود دارند، میتوانید اطمینان حاصل کنید، استخوان های شما انعطاف پذیر و مقاوم باقی می مانند. به خاطر کهولت سن، شرایط پوکی استخوان و تخریب استخوان مهیا میشود، بنابراین اضافه کردن میوه عناب به رژیم غذایی میتواند این روند را کند و یا معکوس کند.

کنترل وزن

خوردن میوه و سبزیجات یک پیشنهاد مشترک برای همه کسانی است که سعی در از دست دادن وزن دارند، و عناب یکی از میوه هایی است که به راحتی می تواند به لیست اضافه شود. با داشتن کالری کم و میزان پروتئین و فیبرغذایی بالا، عناب میتواند نیازهای تغذیه ای شما را برطرف کند، این روند از خوردن میان وعده های غذایی جلوگیری میکند. این امر به شما کمک میکند، رژیم غذایی خود را حفظ کرده و از افزایش وزن جلوگیری کنید.

افزایش ایمنی بدن

عناب با توجه به محتوای آنتی اکسیدانی بالا، از جمله ویتامین C، ویتامین A و ترکیبات ارگانیک و اسیدهای مختلف، قادر به سود رساندن به سیستم ایمنی بدن از راه های مختلف است. رادیکال های آزاد دلیل بسیاری از بیماری های مزمن و دیگر بیماریها در بدن هستند، ولی آنتی اکسیدان های موجود در عناب توانایی مقابله با آنها را دارد. ویتامین C همچنین باعث تولید گلبول های سفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن نیز میشوند.

بیشتر بخوانید:

خواص عناب

کاهش استرس و اضطراب

ثابت شده خواص عناب تاثیرات ضد استرس و تسکین دهنده روی بدن دارند. مصرف روغن عناب یا عصاره آن میتواند بر سطح هورمونی بدن تاثیر گذاشته و باعث ایجاد احساس آرامش در ذهن و بدن شود. برای افرادی که به طور منظم از استرس مزمن و اضطراب رنج می برند، مصرف میوه عناب یا تهیه مقداری مکمل عناب میتواند به آزاد کردن ذهن و محافظت از بدن در برابر عوارض جانبی ناشی از استرس کمک کند.

خواص عناب برای درمان سرطان

اگرچه مکانیزم دقیق و ارتباطات بین عناب و سرطان هنوز در حال بررسی است، نتایج اولیه بین ترکیبات زیست فعال موجود در عناب و کاهش فعالیت رادیکال های آزاد و گسترش سلول های سرطانی ارتباط مثبتی را نشان میدهد. آنتی اکسیدان های موجود در میوه عناب، آنها را به روشی بسیار موثر و پیشگیرانه برای سرطان و سایر بیماری های مزمن نظیر بیماری های قلبی، تبدیل میکنند.

مراقبت از پوست

آبمیوه یا عصاره عناب به صورت موضعی برای درمان التهاب و تحریکات مخلف پوستی شامل پسوریازیس، اگزما و آکنه استفاده میشود. شما میتوانید با مصرف عناب نیز این اثرات درمانی را برای پوست نیز دریافت کنید. همچنین میتواند به جلوگیری از ظهور چین و چروک و زخم کمک کرده و پوست را به وسیله خون اکسیژن دار با طراوت نگه دارد.

کمک به هضم

خواص عناب حتی به فرآیند گوارش در بدن نیز کمک میکنند. این مورد به طور عمده به مقدار فیبر آن مربوط میشود ولی ساپونین ها و تریترپن ها با بهینه سازی جذب مواد مغذی و ترویج حرکت غذای سالم از طریق روده، نقش مهمی ایفا میکنند. این موارد نیز میتوند باعث جلوگیری از یبوست، گرفتگی و نفخ شود و از مشکلات گوارشی مانند سرطان روده جلوگیری کند.

هشدار: عناب میتواند برای بیماران مبتلا به دیابت خطرناک باشد، زیرا حاوی کربوهیدرات های پیچیده است و میتواند به صورت منفی در سطح قند خون اثر بگذارد. میوه عناب به طور کلی به جز برای کسانی که به آن حساسیت دارند، عوارض جانبی خاصی ندارد. قبل از اینکه تغییری بزرگ در انتخاب مکمل و میوه خود ایجاد کنید، با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید که انتخاب شما درست است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.