رژیم غذایی برای سنگ کلیه : غذاهای مفید و مضر

0

سنگ‌های کلیه به طرق مختلفی در مجاری ادراری تشکیل می‌شوند. ممکن است این مشکل در اثر ترکیب شدن کلسیم با مواد شیمیایی نظیر اگزالات یا فسفر در ادرار باشد. چنین اتفاقی زمانی رخ می‌دهد که این مواد به حدی متراکم شوند که به شکلی جامد درآیند. سنگ‌های کلیه همچنین می‌توانند ناشی از تجمع اوریک اسید باشند. تجمع اوریک اسید ناشی از سوخت‌وساز پروتئین است. مجاری ادراری ما برای دفع مواد جامد طراحی نشده است، بنابراین عجیب نیست که دفع کردن سنگ‌های کلیه بسیار دردناک باشد. خوشبختانه، می‌توان معمولا با دنبال کردن رژیم غذایی برای سنگ کلیه ، از این مشکلات اجتناب کرد.

رژیم غذایی برای سنگ کلیه – غذاها و نوشیدنی‌های مفید

آب

مایعات، به ویژه آب، به رقیق کردن مواد شیمیایی که سنگ‌ها را تشکیل می‌دهند کمک می‌کنند. سعی کنید روزانه حداقل ۱۲ لیوان آب بنوشید.

افزایش مصرف مرکبات

مرکبات و آب آنها بدلیل داشتن سیترات طبیعی می‌توانند به کاهش یا مسدود کردن تشکیل سنگ‌های کلیه کمک کنند. منابع خوب مرکبات عبارتند از لیمو‌ها، پرتقال و گریپ‌فروت.

مصرف زیاد کلسیم (و ویتامین دی)

اگر مصرف کلسیم‌تان کم باشد، سطوح اگزالات بالا می‌رود. بهتر است کلسیم را از مواد غذایی دریافت کنید و نه از مکمل‌ها، زیرا مکمل‌ها با تشکیل سنگ کلیه ارتباط داده شده‌اند.

منابع خوب کلسیم عبارتند از شیر، ماست، پنیر کوتاژ و سایر پنیرها. منابع گیاهی کلسیم عبارتند از حبوبات، توفوی کلسیم‌دار، سبزیجات سبزرنگِ تیره، مغزهای خوراکی، دانه‌های گیاهان و ملاس سیاه. اگر به طعم شیر گاو علاقه‌ای ندارید یا به بدن‌تان نمی‌سازد، از شیر بدون لاکتوز، شیر سویای غنی شده یا شیر بز استفاده کنید.

همچنین مطمئن شوید که غذاهای سرشار از ویتامین دی را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید. ویتامین دی کمک می‌کند تا بدن کلسیم بیشتری جذب کند. بسیاری از مواد غذایی با این ویتامین غنی‌سازی شده‌اند. ویتامین دی همچنین در ماهی‌های چرب نظیر سالمون، زرده تخم‌مرغ و پنیر یافت می‌شود.

غذاها و نوشیدنی‌های مضر برای سنگ کلیه

نمک

سطوح بالای سدیم می‌توانند تجمع کلسیم در ادرار را تشویق کنند. از اضافه کردن نمک به غذا خودداری کرده و برچسب غذاهای فرآوری‌شده را بررسی کنید تا متوجه شوید که چقدر سدیم دارند. غذاهای فست‌فود و رستوران می‌توانند سرشار از سدیم باشند. اگر می‌توانید، درخواست کنید که نمکی به غذای سفارشی‌تان اضافه نگردد. همچنین نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید را زیر نظر داشته باشید. برخی از آب‌ سبزی‌ها سرشار سدیم هستند.

کاهش مصرف پروتئین حیوانی

بیشتر بخوانید:

بسیاری از منابع پروتئین نظیر گوشت قرمز، گوشت خوک، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ باعث افزایش اوریک اسید تولیدی در بدن می‌شوند. خوردن مقادیر بالای پروتئین همچنین می‌تواند میزانِ نوعی مادۀ شیمیایی به نام سیترات را در ادرار کاهش دهد. عملکرد سیترات به این گونه است از تشکیل سنگ‌های کلیه جلوگیری می‌کند. جایگزین‌های پروتئین حیوانی عبارتند از کینوآ، توفو، حمص، دانه‌های چیا و ماست چکیده. از آنجایی که پروتئین برای سلامتی بدن مهم است، دربارۀ مقدار مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

اگزالات‌ها

اگزالات‌ها را با دقت مصرف کنید. غذاهای سرشار از این مادۀ شیمیایی ممکن است باعث افزایش تشکیل سنگ‌های کلیه شوند. اگر در حال حاضر سنگ کلیه دارید، شاید بهتر باشد که مصرف اگزالات‌ها را کاهش داده یا آنها را به طور کامل از رژیم غذایی‌تان حذف کنید. اگر به دنبال پیشگیری از سنگ کلیه هستید، با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص گردد که آیا حذف این مواد غذایی کافی می‌باشد یا خیر. اگر غذاهای حاوی اگزالات را مصرف می‌کنید، همیشه آنها را همراه با یک منبع کلسیم دریافت کنید. اینکار کمک می‌کند تا اگزالات در حین فرآیند هضم و قبل از رسیدن به کلیه‌ها، به کلسیم متصل شود. غذاهای سرشار از اگزالات عبارتند از:

 • شکلات
 • چغندر قرمز
 • مغزهای خوراکی
 • چای
 • رابارب
 • اسفناج
 • برگ چغندر
 • سیب‌زمینی شیرین

نوشابه مصرف نکنید

از مصرف نوشابه‌ها خودداری کنید. نوشابه سرشار از فسفات است که نوعی مادۀ شیمیایی بوده و می‌تواند تشکیل سنگ کلیه را تشویق کند.

مصرف شکر اضافه شده را کاهش داده یا متوقف کنید.

شکر‌های اضافه شده انواعی از شکرها و شیره‌ها هستند که به غذاها و نوشیدنی‌های فرآوری‌شده اضافه می‌شوند. ساکارز و فروکتوز اضافه شده ممکن است خطر بروز سنگ‌های کلیه را افزایش دهند. به میزانِ شکر در رژیم غذایی، غذاهای فرآوری‌شده نظیر کیک، میوه‌ها، نوشابه‌ها و آبمیوه‌ها توجه داشته باشید. سایر اسامی رایج برای شکر اضافه شده عبارتند از شیره ذرت، فروکتوز بلورین، عسل، آگاو نکتار، شیره برنج قهوه‌ای و قند نیشکر.

ترفندهای رژیم غذایی برای سنگ کلیه

داشتن سنگ کلیه خطر بروز دوبارۀ آن را افزایش می‌دهد، مگر آنکه برای پیشگیری از آن اقدام کنید. این بدین معناست که باید داروهای تجویز شده را مصرف کنید و به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید.

اگر در حال حاضر سنگ کلیه دارید، پزشک‌تان آزمایش‌های تشخیص سنگ کلیه را انجام خواهد داد تا متوجه شود که به چه نوعی از سنگ کلیه دچار هستید. او سپس یک رژیم غذایی مخصوص شما (مانند رژیم DASH) را تجویز می‌کند.

ترفندهای رژیم غذایی برای سنگ کلیه :

 • روزانه حداقل ۱۲ لیوان آب بنوشید
 • آب مرکبات مصرف کنید، مانند آب پرتقال
 • روزانه حداقل سه مرتبه در هر وعدۀ غذایی خوراکی‌های سرشار از کلسیم را مصرف کنید
 • مصرف پروتئین حیوانی را محدود کنید
 • کاهش مصرف نمک، شکر اضافه شده و محصولات سرشار از شیره ذرت فروکتوز
 • اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های سرشار از اگزالات و فسفر
 • اجتناب از خورشیدن یا نوشیدن هرچیزی که باعث کمبود آب بدن می‌شود، مانند الکل

کلام آخر

سنگ کلیه معمولا یک مشکل دردناک است. خوشبختانه می‌توانید از رژیم غذایی برای سنگ کلیه به‌عنوان یک ابزار برای پیشگیری از سنگ‌های کلیه استفاده کنید. تامین آب بدن و اجتناب از برخی غذاهای سرشار از نمک و شکر و مصرف کلسیم به همراه غذاهای سرشار از اگزالات، از عناصر مهم برای یک رژیم غذایی مناسب برای سنگ کلیه می‌باشند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.