عوامل تشکیل سنگ کلیه

0

بسیاری از افراد درد سنگ کلیه را با درد زایمان مقایسه می‌کنند؛ تصور همین درد کافی است تا تمام تلاش خود را برای پیشگیری از این عارضه به کار بگیرید. اگرچه سنگ کلیه بیشتر در مردان دیده می‌شود، اما در سال‌های اخیر تعداد زنانی که به این عارضه دچار می‌شوند افزایش پیدا کرده است. علت این موضوع شیوع نرخ چاقی و عوامل دیگر است که در این مطلب به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

سنگ‌های کلیه معمولا در اثر متراکم شدن برخی از مواد معدنی نظیر کلسیم، اگزالات و فسفات در ادرار و تبدیل شدن آنها به کریستال به وجود می‌آیند. بسیار مهم است که با دلایل و عوامل خطر تشکیل سنگ کلیه آشنا باشید تا بتوانید از بروز آن پیشگیری کنید.

در ادامه برخی از این عوامل خطر را بررسی خواهیم کرد.

مصرف زیاد مکمل‌های ویتامین C

بر اساس گزارش نتایج یک مطالعه، مکمل‌های ویتامین C می‌توانند باعث تشکیل سنگ کلیه شوند. در این مطالعه بیش از ۲۲ هزار مرد در طول یک دورۀ ۱۰ ساله مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص گردید که مصرف مقادیر زیادی از ویتامین C، خطر تشکیل سنگ‌های کلیه در این افراد را تا دو برابر افزایش داده است.

نکته: هیچ پیوندی میان مواد غذایی سرشار از ویتامین ث و سنگ کلیه یافت نشده است و این نتایج مربوط به مکمل‌های این ویتامین می‌باشد.

مصرف کم مرکبات

اگر در چند هفتۀ اخیر پرتقال یا گریپ‌فروت نخورده‌اید، احتمال تشکیل سنگ کلیه در شما افزایش پیدا کرده است. مرکبات حاوی سیتریک اسید هستند؛ این ترکیب خطر تشکیل سنگ‌های کلیه را کاهش می‌دهد. اضافه کردن لیمو به آب آشامیدنی روش بسیار خوبی برای دریافت این ترکیب است.

تغییر اقلیم

شاید تعجب کنید که افزایش روزانۀ دمای زمین با شیوع بیماری سنگ کلیه در جهان پیوند خورده است.

در مطالعه‌ای ۶۰ هزار بزرگسال و کودک در بازۀ سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ مورد بررسی قرار گرفتند. محققین دریافتند که افزایش دمای روزانه در شهرهای مختلف با افزایش خطر تشکیل سنگ کلیه در ارتباط است.

بیشتر بخوانید:

سنگ کلیهمصرف کم کلسیم

از آنجایی که در فرآیند تشکیل سنگ کلیه، کلسیم به سایر مواد معدنی متصل می‌شود، بسیاری از مردم تصور می‌کنند که کاهش مصرف کلسیم می‌تواند از بروز سنگ کلیه جلوگیری کند. اما این تصور کاملا اشتباه است. تحقیقی در این باره نشان داد افرادی که رژیم‌شان کلسیم کمی دارد، بیشتر در خطر ابتلا به سنگ کلیه هستند.

بهترین کار این است که کلسیم را از مواد غذایی حاوی این ماده دریافت کنید، زیرا مکمل‌های کلسیم می‌توانند باعث تشکیل سنگ‌های کلیه شوند.

سنگ‌های کلیه معمولا در اثر متراکم شدن برخی از مواد معدنی نظیر کلسیم، اگزالات و فسفات در ادرار و تبدیل شدن آنها به کریستال به وجود می‌آیند.

مصرف زیاد سبزیجات برگدار

سبزی‌های برگدار مانند اسفناج و چغندر حاوی اگزالات هستند. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، اگزالات به کلسیم متصل می‌شود و منجر به تشکیل سنگ کلیه می‌گردد.

اگرچه سبزیجات برگدار از مواد غذایی سالم و مفید هستند، اما بهتر است سبزی‌هایی را مصرف کنید که میزان اگزالات در آنها پایین است. کلم کالی گزینۀ بسیار خوبی می‌باشد.

کم‌آبی بدن

دریافت نکردن آب کافی باعث افزایش خطر سنگ کلیه می‌شود. حتما روزی ۸ لیوان یا ۲ لیتر آب میل کنید.

مصرف نوشابه

اگر برای تأمین آب بدن از نوشابه استفاده می‌کنید، بهتر است بدانید که این کار بسیار خطرناک است. بر اساس نتایج تحقیقات، فروکتوز موجود در نوشیدنی‌های شیرین‌شده خطر تشکیل سنگ کلیه را در بدن افزایش می‌دهد.

منبع care2.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.