مهمترین دلایل چاقی کدامند؟

0

در دهه‌های اخیر، تعدادی زیادی از پژوهش‌ها و مطالعات بر روی دلایل چاقی تمرکز داشته‌اند؛ تا محققین بتوانند بهترین روش‌ها برای درمان و پیشگیری از چاقی را کشف کنند. در این مقاله به بررسی مهمترین دلایل چاقی خواهیم پرداخت.

ژنتیک

چاقی با یک عنصر قوی به نام ژنتیک همراه است. کودکانی که والدین چاقی دارند، بیشتر در خطر چاق شدن هستند. البته این بدین معنا نیست که چاقی کاملا ارثی می‌باشد؛ غذاهای مصرفی اثر مهم و قابل‌توجهی بر روی ژن‌ها دارند.

در واقع برخی از مردم به دلیل ژنتیک‌شان، بیشتر مستعد چاقی و اضافه وزن هستند. به همین دلیل میتوان گفت که ژنتیک یکی از مهمترین دلایل چاقی میباشد.

هله‌وهوله‌های مهندسی‌شده

هله‌وهوله‌ها از مهمترین دلایل چاقی هستند.

غذاهایی که به شدت فرآوری می‌شوند، معمولا ارزان‌قیمت بوده و فوق‌العاده خوشمزه هستند؛ به همین دلیل مقاومت کردن در برابر آنها کار مشکلی است.

کارخانجات با خوشمزه کردن این محصولات سعی می‌کنند تا فروش خود را تا جایی که امکان دارد افزایش دهند؛ اما این باعث تشویق پرخوری در میانِ مردم نیز می‌شود.

امروزه اغلب غذاهای فرآوری شده به هیچ وجه غذای کامل محسوب نمی‌شوند. این محصولات بسیار مهندسی‌شده هستند و طوری طراحی شده‌اند تا مردم به مصرف آنها اعتیاد پیدا کنند.

در دنیای امروزی، بسیاری از کودکان به چاقی، دیابت و اعتیاد به هله‌وهوله دچار هستند. متاسفانه کودکان قادر به تصمیم‌گیری‌های مطلع نیستند و این وظیفۀ ما بزرگسالان است که از آنها در این دوران حساس محافظت کنیم.

اعتیاد به غذا

بسیاری از غذاهای پرچرب و حاوی شکر، مراکز ارزشی مغز را تحریک می‌کنند. در واقع، این غذاها معمولا با مواد اعتیادآور نظیر الکل، کوکائین، نیکوتین و ماری‌جوآنا مقایسه می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

مصرف غذاهای فرآوری‌شده می‌تواند در افراد مستعد، اعتیاد ایجاد کند. این افراد کنترل خود بر روی خورد‌وخوراک‌شان را از دست می‌دهند؛ همانند افرادی که با اعتیاد به الکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند و کنترلی بر روی میزانِ نوشیدن الکل ندارند.

اعتیاد یک مشکل پیچیده است که درمان آن نیز می‌تواند بسیار پیچیده باشد. وقتی به چیزی اعتیاد پیدا می‌کنید، آزادیِ انتخاب‌تان را از دست می‌دهید و بیوشیمی مغزتان است که برایتان تصمیم می‌گیرد.

بازاریابی شدید

تولیدکنندگان هله‌وهوله، بازاریابان سلطه‌جویی هستند. تاکتیک‌های این تولیدکنندگان می‌تواند گاهی اوقات غیراخلاقی باشد؛ به طور مثال در بسیاری از مواقع این شرکت‌ها محصولات ناسالم را به‌عنوان غذاهای سالم تبلیغ می‌کنند.

این شرکت‌ها همچنین ادعاهای نادرستی دارند و از همه بدتر، بخش بزرگی از تبلیغات آنها، کودکان را هدف قرار می‌دهد.

در دنیای امروزی، بسیاری از کودکان به چاقی، دیابت و اعتیاد به هله‌وهوله دچار هستند. متاسفانه کودکان قادر به تصمیم‌گیری‌های مطلع نیستند و این وظیفۀ ما بزرگسالان است که از آنها در این دوران حساس محافظت کنیم.

انسولین

انسولین یک هورمون بسیار مهم است که عملکردهای مختلفی در بدن دارد. یکی از عملکرد‌های انسولین این است که به سلول‌های چربی می‌گوید تا چربی ذخیره کرده و چربیِ موجود در خود را حفظ کنند.

بسیاری از رژیم‌های مرسومِ امروزی، باعث می‌شوند تا مقاومت به انسولین در افراد چاق یا دارای اضافه وزن، تشویق شود. این سبب می‌شود تا سطوح انسولین در سراسر بدن افزایش یافته و به ذخیره شدن انرژی در سلول‌های چربی بی‌انجامد.

اگرچه نقش انسولین در چاقی بحث‌برانگیز است، اما تعدادی از مطالعات نشان می‌دهند که سطوح بالای انسولین در بروز چاقی موثر هستند.

سایر دلایل چاقی

  • مصرف برخی داروها نظیر ضدافسردگی‌ها
  • مقاومت به لپتین (هورمون کاهندۀ اشتها)
  • دسترسی به مواد غذایی ناسالم با قیمت پایین
  • شکر
  • اطلاعات غلط
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.