رژیم غذایی لپتین : فواید و خطرات

0

رژیم غذایی لپتین توسط بایرن جی ریچاردز طراحی شده که یک تاجر و متخصص تغذیه بالینی است. این متخصص شرکتی به نام Wellness Resources را تاسیس کرده است که مکمل‌های گیاهی را برای حمایت از رژیم غذایی لپتین تولید می‌کند. او همچنین چندین کتاب دربارۀ لپتین و نقش آن در کاهش وزن و سلامتی نوشته است.

لپتین برای اولین‌بار در سال ۱۹۹۴ کشف گردید. لپتین هورمونی است که در ذخایر چربی در بدن تولید می‌شود. عملکرد این هورمون این است که هنگام سیر شدن، سیگنالی را به مغز ارسال کرده و شما را تحریک می‌کند تا دست از غذا خوردن بکشید. لپتین همچنین از سوخت‌وساز مطلوب بدن حمایت می‌کند. نقش این هورمون در کاهش وزن، افزایش وزن و چاقی در مطالعات حیوانی و انسانی مورد بررسی قرار گرفته است.

لپتین از طریق خون و سیستم گردش خون حرکت کرده و خود را به مرکز اشتها در مغز می‌رساند. لپتین در مرکز اشتها به گیرنده‌هایی که مسئول حس گرسنگی هستند متصل می‌شود. این فرآیند کمک می‌کند تا اشتهای شما کاهش یابد و میل‌تان برای خوردن سرکوب شود. لپتین همچنین در سیستم عصبی حرکت کرده و بافت چربی را برای سوزاندن چربی و کالری تحریک می‌کند.

اگر مقدار لپتین در خون بیش از حد معمولی باشد، ممکن است به مقاومت به لپتین دچار شوید. این مقاومت زمانی رخ می‌دهد که لپتین در بدن نتواند به درستی کار خود را انجام دهد و به افزایش وزن منجر می‌شود. علت دقیق مقاومت به لپتین مشخص نیست، اما چاقی و استرس ممکن است در بروز این مشکل نقش داشته باشند. کورتیزول هورمونی است که هنگام تجربۀ استرس آزاد می‌گردد و ممکن است دریافت لپتین توسط مغز را کاهش داده و باعث پرخوری شود.

تحقیقات دربارۀ لپتین

بعد از کشف لپتین، این هورمون همواره در مرکز توجه بسیاری از مطالعات حیوانی و انسانی قرار گرفته است. محققین به بررسی اثرات این هورمون بر افزایش وزن، چاقی و اشتها پرداخته‌اند. گزارش مجلۀ Journal of Clinical Investigation نشان می‌دهد که برخی از مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها نشانگر این هستند که رژیم گرفتن ممکن است اثری منفی بر تولید لپتین داشته باشد و به افت سطوح لپتین منجر گردد. وقتی لپتین کاهش می‌یابد، مغزتان تصور می‌کند که شما در خطر گرسنگی کشیدن هستید و این باعث می‌شود تا بدن برای حفظ ذخایر چربی تلاش کرده و توانایی شما برای سوزاندن کالری در حین ورزش کردن را کاهش دهد.

تحقیقات انجام شده در یک مطالعه حیوانی که توسط دانشگاه University of Cincinnati Metabolic Diseases Institute انجام گردید، مشخص کرده است که سطوح لپتین بر روی چاقی در موش‌ها اثری نداشته‌اند.

پژوهش قابل اعتمادی وجود ندارد که نشانگر فواید مکمل لپتین برای ایجاد تغییرات در سطوح لپتین در بدن باشد.

فواید احتمالی رژیم غذایی لپتین

بسیاری از اصول رژیم غذایی لپتین شبیه به اصول سایر برنامه‌های مدیریت وزن بوده یا کاملا با آنها یکسان می‌باشند. این رژیم توصیه می‌کند که دیروقت غذا نخورید، از خوردن افزودنی‌ها نظیر افزودنی‌های موجود در نوشابه خودداری کرده و از مصرف بیش از حد کربوهیدرات اجتناب کنید. رژیم غذایی لپتین همچنین بر روی کنترل اندازۀ وعده‌های غذایی تمرکز دارد.

رژیم غذایی لپتین همچنین با راهنمایی‌های ساده برای ورزش کردن همراه است که شما را مجبور نمی‌کند تا برای کاهش وزن تمرین‌های بسیار سخت انجام دهید. وقتی کنترل اندازۀ وعده‌های غذایی با انتخاب‌های مغذی ترکیب شود، ورزش منظم ممکن برای کاهش وزن به شما کمک کند.

خطرات احتمالی رژیم غذایی لپتین

بیشتر بخوانید:

همانند بسیاری از رژیم‌ها، رژیم غذایی لپتین محدودیت‌هایی را در مصرف غذا ایجاد می‌کند. ممکن است دنبال کردن این رژیم برای شما دشوار باشد، زیرا شاید از انتخاب‌های غذایی موجود در این رژیم رضایت نداشته باشید.

همانند هر نوع رژیمی، بهترین کار این است که قبل از شروع رژیم غذایی لپتین با پزشک خود مشورت کنید. اگر فعالیت بسیار زیادی دارید، کالری‌های فراهم شده توسط این رژیم ممکن است برای شما کافی نباشند. همچنین این رژیم شاید برای کودکان یا نوجوانان مناسب نباشد، زیرا نیاز کالری این گروه‌ها با بزرگسالان متفاوت است.

نحوه دنبال کردن رژیم غذایی لپتین

رژیم غذایی لپتین بر روی ۵ قانون تمرکز دارد:

  1. غذاهایی بخورید که ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین را برای وعدۀ صبحانه فراهم کنند.
  2. بعد از شام چیزی نخورید. حداقل سه ساعت قبل از خوابیدن هیچ چیزی نخورید.
  3. تنها سه وعده غذایی در روز میل کنید و میان‌وعده نخورید. بین هر وعده پنج تا شش ساعت فاصله بگذارید.
  4. مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید، اما کربوهیدرات را به طور کامل از رژیم حذف نکنید.
  5. کنترل اندازۀ وعده غذایی را در هر وعده تمرین کنید. برای کامل سیر شدن غذا نخورید، قبل از اینکه کاملا سیر بشوید دست از غذا خوردن بکشید.

برای دنبال کردن این رژیم غذایی باید با محتوای کالری غذاهایتان آشنا شوید، اما نیازی نیست برای شمارش کالری آنها وسواس به خرج دهید. این رژیم تاکید زیادی بر خوردن غذای تازه و ارگانیک داشته و توصیه می‌کند که از مصرف افزودنی‌های شیمیایی اجتناب کنید.

این رژیم همچنین به نیاز بدن به پروتئین و فیبر توجه ویژه‌ای دارد. توصیه می‌شود که هر وعده غذایی حاوی ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری بوده و نسبت درشت‌مغذی‌ها به این شکل باشد:

  • ۴۰ درصد پروتئین
  • ۳۰ درصد چربی
  • ۳۰ درصد کربوهیدرات

رژیم غذایی لپتین اجازه می‌دهد تا طیف وسیعی از سبزیجات، میوه‌ها و منابع حاوی پروتئین نظیر ماهی، گوشت، مرغ و بوقلمون را مصرف کنید. برای دسر توصیه می‌شود که به جای مصرف دسرهای سرشار از شکر، میوه تازه میل کنید. همچنین می‌توانید کره‌های مغز (به صورت متعادل)، تخم مرغ و پنیر کوتاژ را میل کنید.

در این رژیم باید از مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی، نوشابه معمولی و رژیمی و نوشیدنی‌های انرژی‌زا خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود که محصولات حاوی سویا را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

از آنجایی که رژیم غذایی لپتین بر روی وعده‌های غذایی کوچک و نخوردن میان‌وعده تمرکز دارد، برخی از مردم ممکن است با دنبال کردن این رژیم همواره احساس گرسنگی داشته باشند. نوشیدن آب زیاد یا مصرف مکمل‌های فیبر ممکن است به این افراد کمک کنند.

رژیم غذایی لپتین نیازمند کنترل زمان غذا خوردن و همچنین کنترل گزینه‌های غذایی است. ایجاد یک روتین برای به وجود آوردن حواس‌پرتی در بین وعده‌های غذایی و انجام ورزش متعادل می‌توانند به دنبال کردن این رژیم غذایی و کاهش وزن موفقیت‌آمیز کمک کنند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.