اسید لینولئیک و فواید آن برای سلامتی

0

اسید لینولئیک یکی از اسیدهای چرب غیراشباع و ضروری است که غالبا در روغن های گیاهی یافت میشود. این اسید به عنوان اسیدهای چرب امگا ۶ شناخته می شود. این اسید برای تغذیه انسان بسیار ضروری است زیرا فرایند سنتز آن نمی تواند توسط بدن انجام شود.

در اصطلاح علمی، لینولئیک اسید یک ماده‌ی مغذی با گروه عاملی کربونیل است که دارای دو پیوند دوگانه روی کربن نهم و دوازدهم می باشد.

چرا لینولئیک اسید ضروری است؟

بدن انسان ها نمیتواند پیوند دوگانه ای کربن نهم اسید چرب را ایجاد کند، بنابراین لینولئیک اسید نمی تواند به طور طبیعی ساخته شود و باید از راه غذا مصرف شود.

همانند تمام اسیدهای چرب، لینولئیک اسید نیز در بدن به عنوان یک منبع انرژی، مورد استفاده می گیرد و پیش ماده ای است برای سنتز تنظیم کننده های فیزیولوژیکی که ایکوزانوئید نامیده می شوند و شامل پروستاگلاندین ها، پروستاسایکلین ها، ترومبوگزان ها و لکوترین ها می باشند.

این مواد، “هورمون های موضعی” هستند که به عنوان میانجی در بسیاری از فرایندهای بیوشیمیایی مهم مانند: تنظیم فشار خون، میزان چربی خون، عملکرد ایمنی، انعقاد خون و تولید مثل، نقش دارند.

لینولئیک اسید همچنین یکی از از ترکیبات ساختاری مهم در غشای سلول است و خواص غشای سلول نظیر سیالیت، انعطاف پذیری و پایداری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگرچه خوردن غذاهای دارای امگا ۶ به دلایل مختلف میتواند برای بدن ما مفید باشد اما مصرف بیش از حد آن ها می تواند مشکل ساز شود. به همین دلیل است که مصرف متعادل اسید های چرب امگا ۶ و امگا ۳ با نسبت تقریبی ۱:۱ یا ۱:۲ بسیار حائز اهمیت است.

هنگامی که لینولئیک اسید مصرف میشود، ممکن است به اسید های چرب امگا ۶ دیگری مثل اسید اراشیدونیک تبدیل شود و سپس به ترکیباتی به نام ایکوزانوئید تبدیل شود.

این ترکیبات برای عملکرد عادی متابولیسمی سلول‌ها و بافت‌ها مهم هستند اما وقتی که بیش از حد ساخته و تولید میشوند میتوانند به بروز یک سری بیماری مزمن منجر شوند. دقیقا به همین دلیل است که باید مراقب میزان مصرف اسید های چرب امگا ۶ باشیم.

غذا ها و روغن های دارای اسید لینولئیک

لینولئیک اسید یکی از پر مصرف ترین اسیدهای چرب اشباع نشده است که در رژیم غذایی انسان‌ها یافت میشود. در ایالات متحده مصرف این نوع اسیدهای چرب حدودا معادل ۶ درصد از انرژی ورودی را شامل میشود. در حال حاضر روغن سویا تقریبا ۴۵ درصد از اسید لینولئیک رژیم غذایی استاندارد در امریکا را تشکیل میدهد.

اسید لینولئیک در چه غذاهایی فراوان است؟

در ادامه، به نقل از موسسه لینوس پالینگ دانشگاه ایالتی اورگان و دپارتمان تحقیقات کشاورزی ایالات متحده، تجزیه و تحلیلی از مواد غذایی و روغن هایی که حاوی لینولئیک اسید هستند و مقدار آن ها در هر وعده غذایی بر حسب گرم آمده است:

  • روغن گلرنگ: ۱۰ گرم در ۱ قاشق غذاخوری
  • دانه های آفتاب گردان: ۹٫۷ گرم در هر اونس
  • هسته کاج: ۹٫۴ گرم در هر اونس
  • روغن سویا: ۸٫۹ گرم در یک قاشق غذاخوری
  • روغن افتاب گردان: ۸٫۹ گرم در یک قاشق غذاخوری
  • روغن ذرت: ۷٫۳ در یک قاشق غذاخوری
  • گردوی آمریکایی: ۶٫۴ گرم در هر اونس
  • روغن کنجد: ۵٫۶ گرم در ۱ قاشق غداخوری
  • گردوی برزیلی: ۵٫۸ گرم در هر اونس

گوشت گاو، بره، مرغT شیر، پنیر و تخم مرغ نیز منابع خوبی از لینولئیک اسید هستند اما مقدار لینولئیک اسید به رژیم غذایی و شیوه زندگی جانوران نیز بستگی دارد. محصولاتی که از حیوانات علفخوار بدست می آیند حاوی لینولئیک اسید بیشتری هستند.

فواید لینولئیک اسید

بیشتر بخوانید:

می تواند خطر بیماری های قلبی و عروقی را به شدت کاهش دهد

مطالعات نشان میدهند که مصرف لینولئیک اسید میتواند به کاهش کلسترول LDL، بهبود فشارخون و کاهش خطر کلی بیماری های قلبی و عروقی کمک کند.

در سال ۲۰۰۹، انجمن قلب امریکا، یک توصیه بهداشتی منتشر کرد و در آن پیشنهاد میکرد که حداقل ۵ تا ۱۰ درصد از انرژی اسید های چرب امگا ۶، در راس همه لینولئیک اسید، میتواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد و نتیجه گیری کرد کاهش مصرف این اسید چرب خطر ابتلا به این بیماری را افزایش میدهد. محققان معتقدند که تعادل مناسب بین اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ که به صورت ۱:۱، صحیح می باشد.

از سلامت پوست و مو پشتیبانی میکند

کمبود اسید لینولئیک ممکن است منجر به پوسته پوسته شدن و خارش پوست شود که در مطالعات جانوری آشکار شده است. لینولئیک اسید نقش مستقیمی در حفظ ثبات نقش عایق پوست در برابر آب دارد، و در نتیجه هیدراسیون پوست را افزایش میدهد. این اسید همچنین به ترمیم زخم های پوستی کمک میکند و باعث کاهش التهاب پوستی و آکنه میشود. علاوه بر این، یکی از متابولیت های اصلی لینولئیک اسید، پردازنده خواص سیتوستاتیک است؛ این بدان معناست که لینولئیک اسید میتواند از گسترش سلولهای بدخیم به بافت های اطراف جلوگیری کند.

تحقیقات همچنین نشان میدهند که استفاده از روغن های حاوی اسید لینولئیک مانند روغن گلرنگ و آرگان روی مو، میتواند به رشد آن کمک کند و به عنوان یک درمان طبیعی در ریزش مو موثر باشد. لینولئیک اسید یک پیش ماده برای اراشیدونیک اسید است که نوعی اسیدچرب امگا ۶ میباشد و باعث افزایش بیان برخی فاکتورهای مسئول رشد مو میشود.

باعث ارتقاء سلامت عملکردی مغز میشود

شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهند اسید لینولئیک نقشی حیاتی در غشای سلولی ما ایفا می کند، که بر عملکرد سالم مغز موثر است. محققان دریافته اند که به دنبال آسیب های مغزی، غلظت لینولئیک اسید استر زدایی شده در مغز افزایش می یابد. امری که نشان میدهد لینولئیک اسید یا متابولیت های آن ممکن است در پاسخ طبیعی به جراحات مغزی دخیل باشد. مطالعات جانوری نشان میدهند که این اسیدچرب ممکن است در انتقال های عصبی دخیل باشد و در بهبود آسیب مغزی ایسکمیک مانند سکته مغزی شرکت داشته باشد.

مطالعات همچنین نشان میدهند که اختلالات خلقی با کاهش شدید غلظت لینولئیک اسید ارتباط دارد. یک مطالعه نشان داده است در نمونه خودکشی های ناشی از افسردگی یا اختلال دوقطبی، غلظت لینولئیک اسید در ناحیه تصمیم گیری مغز دچار کاهش ناچیزی شده است، و در افرادی که اقدام به خودکشی داشته اند، غلظت این اسید در نمونه پلاکت این افراد بسیار پایین بوده است.

بهبود بهداشت باروری (تولیدمثل)

اختلال در سلامت باروری نشانه کمبود اسید لینولئیک است. از آن جا که این اسید در برگیرنده تمام مواد ضروری همه غشا های سلولی است، میتواند بر فرآیند های تولیدمثلی تاثیر بگذارد و تولید پروستوگلاندین ها را تغییر دهد. به علاوه، سیستم تولیدمثل نیاز به مقدار زیادی اسیدچرب اشباع نشده دارد تا سیالیت لازم برای لقاح را فراهم کند.

یک مطالعه جانوری که در بولتن داروسازی پیشرفته منتشر شده، دریافته است که مکمل لینولئیک اسیدی، فعالیت استروژنیک را افزایش داده و عملکرد تولیدمثلی موشهای ماده را در غیاب تخمدان ها بهبود میدهد.

محققان نتیجه گرفتند که این نتایج نشان دهنده اثر سودمند این اسید چرب در درمان یائسگی و علائم پس از آن که شامل گرگرفتی،آتروفی واژن،کاهش سلامت قلب و عروق و رشد پوکی استخوان است، میباشد.

تقویت عملکرد ایمنی

چربی های غیراشباع در خانواده های امگا ۶ و امگا ۳، در درمان اختلالات خودایمنی و التهابی انسان مفید هستند. تحقیقات انجام شده در دانشکده علوم شیمی و حیات مدوی در دانشگاه گرینویچ انگلستان، دریافته اند که اسیدهای چرب امگا ۶ به جلوگیری و یا کاهش بیماری های شدت بیماری های خودایمنی کمک میکنند و این فرایند با افزایش عملکرد سیستم ایمنی و تنظیم واکنش های ایمنی سلولی انجام میشود. با این حال این موضوع تنها زمانی درست است که تعادلی سالم بین مصرف امگا ۳ و امگا ۶ برقرار باشد. زمانی که مقدار زیادی از غذاهای حاوی امگا ۶ را مصرف میکنید، مانند محصولاتی که از روغن های گیاهی تهیه شده اند، پاسخی التهابی بوجود می آید.

محافظت از تراکم استخوان ها

مطالعات انسانی از رابطه میان مصرف بیشتر اسیدهای چرب غیر اشباع از جمله امگا ۳ و امگا ۶، هر دو، و افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان و کاهش خطر شکستگی آنها حمایت میکنند. این اسیدهای چرب متابولیسم سلول های استخوانی را تحت تاثیر قرار داده و به حفظ شاکله اسکلتی کمک میکنند و ممکن است به کاهش خطر پوکی استخوان و شکستگی استخوان کمک کنند.

منبع draxe.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.