علائم لیپوم + روش های درمان طبیعی

0

لیپوم یک برآمدگی خوش‌خیم است که در زیر پوست تشکیل می‌شود و ناشی از رشد بیش از حد سلول‌های چربی است. لیپوم ممکن است در هر جایی از بدن که دارای سلول‌های چربی است بروز کند. برآمدگی‌های لیپوم نرم و دایره‌ای شکل هستند و به راحتی در محیط اطراف خود حرکت می‌کنند. در اغلب موارد این برآمدگی‌ها نسبتا کوچک هستند، اما محققین لیپوم‌های بسیار بزرگ را نیز مشاهده کرده‌اند که اندازۀ آنها بزرگتر از لیپوم معمولی است. در این مقاله به بررسی علائم لیپوم و روش‌های درمان آن می‌پردازیم.

لیپوم‌ها معمولا بر روی گردن، سینه، پاها و دستان ظاهر می‌شوند؛ اما امکان بروز آنها در هر قسمتی از بدن وجود دارد. آیا ممکن است که یک لیپوم سرطانی شود؟ لیپوم یک تودۀ خوش‌خیم است که رشد سرطانی ندارد. نوعی بسیار نادر از سرطان وجود دارد که لیپوسارکوما نام دارد. این سرطان در بافت چربی بروز می‌کند و ممکن است شبیه به لیپوم عمقی باشد.

بنابراین می‌توان گفت که لیپوم سرطانی نیست و احتمال تبدیل شدن یک لیپوم به سارکومای سرطانی بسیار کم است. با این حال، از آنجایی که امکان این اتفاق وجود دارد، در صورت مشاهدۀ بروز تغییر در لیپوم (به ویژه اگر رشد آن سریع شده یا دردناک شود)، سریعا باید این مشکل را با پزشک در میان بگذارید تا برای بررسی احتمالِ وجود سرطان اقدام شود.

علائم لیپوم

لیپوم می‌تواند در هر قسمتی از بدن پدیدار شود. در اغلب موارد لیپوم‌ها در گردن، شانه‌ها، کمر، شکم، دستان و ران‌ها ظاهر می‌شوند. احتمال بروز لیپوم در اندام‌های داخلی، استخوان‌ها یا عضلات کم است، اما غیرممکن نیست.

علائم لیپوم عبارتند از یک برآمدگی که ویژگی‌های زیر را دارد:

 • دقیقا در زیر پوست قرار دارد
 • نرم بوده و خمیری است
 • به راحتی و تنها با فشار انگشت جابه‌جا می‌شود
 • قطر آن کم است (اغلب لیپوم‌ها کمتر از ۵ سانتی‌متر قطر دارند)، اما امکان رشد لیپوم وجود دارد
 • گاهی اوقات می‌تواند دردناک باشد (اگر رشد کرده و به عصب‌های مجاور خود فشار وارد کند یا اگر حاوی تعداد زیادی از رگ‌های خونی باشد)

دلایل و عوامل خطر

لیپوم در میان زنان شایع‌تر است، اما دقیقا علت تشکیل آن چیست؟

تا به امروز، دلیل بروز لیپوم به طور کامل در علم پزشکی مشخص نشده است. لیپوم‌ها معمولا بعد از یک صدمه بروز می‌کنند، اما پزشکان مطمئن نیستند که آیا این علت اصلی لیپوم است یا خیر.

عوامل خطر تشکیل لیپوم عبارتند از:

 • سن بین ۴۰ تا ۶۰ سالگی
 • ژنتیک؛ زیرا لیپوم‌ معمولا در خانواده‌ها مشاهده می‌شود

روش درمان مرسوم

بروز لیپوم شایع است، اما معمولا پزشک خارج کردن لیپوم را غیرضروری می‌داند. به جای خارج کردن آن، معمولا پزشک توصیه می‌کند که برآمدگی را زیر نظر داشته باشید تا در صورت بروز تغییرات، آنها را به پزشک گزارش دهید و سپس وضعیت لیپوم دوباره توسط پزشک بررسی می‌گردد.

در برخی از موارد، خارج کردن لیپوم از طریق جراحی لیپوم انجام می‌شود. تشخیصِ نیاز به انجام این جراحی توسط بیمار انجام می‌شود. بیمارانی که خواهانِ جراحی هستند، معمولا از محل بروز برآمدگی ناراحت بوده و باور دارند که ظاهر آن ناخوشایند است.

روش‌های طبیعی برای درمان لیپوم

بیشتر بخوانید:

متاسفانه روش‌های طبیعی درمان لیپوم به خوبی مورد بررسی و مطالعه قرار نگرفته‌اند. با این حال این روش‌ها می‌توانند به بهبود لیپوم کمک کرده یا از بروز آن جلوگیری کنند.

کاهش و پیشگیری از چاقی

پژوهش‌های علمی نشان می‌دهند که ارتباط قابل توجهی میانِ چاقی و بروز لیپوم وجود دارد. همچنین مشاهده شده است که لیپوم‌ها معمولا با شروع چاقی در افراد میانسال بروز می‌کنند.

سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسید استیک است و پژوهش‌های انجام شده بر موش‌های چاق نشان می‌دهد که اسید استیک می‌تواند از رسوب چربی در بدن جلوگیری کرده و سوخت‌وساز را بهبود دهد. اگر به دنبال روشی برای بهبود لیپوم هستید، سرکه سیب را به همراه سایر مواد مغذی نظیر زنجبیل و عسل خام، به صورت روزانه مصرف کنید.

پرهیز از چربی‌های ناسالم

از آنجایی که لیپوم‌ها ناشی از تجمعِ بافت چربی هستند، توصیه می‌شود که از مصرف چربی‌های ناسالم – به ویژه چربی‌های ترانس – خودداری کنید. بسیاری از مردم بدون اینکه بدانند، هر روز اسیدهای چرب ترانس را مصرف می‌کنند. این چربی‌های مضر معمولا در غذاهای فرآوری شده و فست‌فود یافت می‌شوند.

اغلب چربی‌های ترانس موجود در رژیم غذایی ما به شکل چربی‌های ترانس مصنوعی هستند که از طریق اضافه کردن هیدروژن به مایعِ روغن‌های سبزیجات تهیه می‌شوند تا روغن مایع حالت جامد به خود بگیرد. این تغییرات ژنتیکی در روغن‌های آشپزی به هیچ وجه سالم نیستند و حتی می‌توانند به روغن‌های فاسد تبدیل شوند که با مشکلات بیشتری برای سلامتی همراه می‌باشند.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که دنبال کردن رژیم‌های حاوی چربی‌های ترانس می‌تواند به چاقیِ شکم  و تغییراتی در حساسیت انسولین در میمون‌ها – حتی وقتی کالری اضافه‌ای دریافت نشده باشد – منجر شود. به احتمال زیاد این اثرات در انسان‌ها نیز یکسان هستند.

مصرف بیشتر غذاهای سرشار از امگا ۳

به جای چربی‌های ناسالم، مطمئن شوید که رژیم‌تان حاوی چربی‌های سالم، به ویژه اسیدهای چرب امگا ۳ است که برای سلامتی بسیار مفید بوده و اثرات ضدالتهابی دارند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف کافی اسیدهای چرب امگا ۳ باعث کاهش تولید ایکوزانوئیدهای التهابی، سیتوکین‌ها و گونه‌های ری‌اکتیو اکسیژن و چسبندگی مولکول‌ها می‌شود.

بهترین منابع امگا ۳:

 • ماهی سالمون وحشی
 • ماهی ساردین
 • گردو
 • بذر کتان
 • دانه‌های چیا
 • دانه‌های شاهدانه

اقدامات احتیاطی

اگر یک برآمدگی غیرقابل توضیح یا ورمی را بر روی بدن‌تان مشاهده کرده‌اید، بهتر است با پزشک خود در این‌باره مشورت کنید. به ویژه اگر این برآمدگی بعد از مدت کوتاهی برطرف نشود.

یک لیپوم دردناک یا لیپومی که بزرگ شده و رشد می‌کند، نیازمندِ مراجعۀ سریع به پزشک است. این اتفاق بسیار نادر است، اما اینکه یک برآمدگی ناشی از لیپوسارکوما باشد غیرممکن نیست. لیپوسارکوما نوعی برآمدگی سرطانی است که به رشد خود ادامه داده و با درد همراه می‌باشد. امکان اشتباه گرفتن لیپوم با لیپوسارکوما زیاد است.  لیپوسارکوما معمولا در عضلات دست، پا یا شکم بروز می‌کند، اما امکان پدیدار شدن آن در سایر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد.

به طور کلی توصیه میشود که در صورت تجربۀ علائم لیپوم ، به پزشک مراجعه کنید تا این برآمدگی با دقت بررسی گردد.

منبع draxe.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.