علائم کمبود منیزیم در بدن

0

منیزیم در بسیاری از عملکردهای بدن نقش دارد، از آرام کردن عضلات دردناک گرفته تا تسکین اضطراب. متاسفانه در میان ویتامین‌ها و مواد معدنی، چندان به منیزیم توجه نمی‌شود. کمبود این ماده معدنی در بدن می‌تواند با علائم و نشانه‌های گوناگونی همراه باشد. در این مطلب به بررسی علائم کمبود منیزیم می‌پردازیم.

از سبزیجات متنفرید

اصلی‌ترین دلیل کمبود منیزیم در بدن، دنبال کردن رژیمی است که منابع منیزیم در آن جایی ندارند. متخصصین برای رفع کمبود منیزیم، مصرف سبزیجات، برنج قهوه‌ای، مغزهای خوراکی و دانه‌های گیاهی را توصیه می‌کنند.

استرس دارید

علائم کمبود منیزیم ممکن است در ابتدا چندان آشکار نباشند، اما اگر استرس زیادی را تجربه می‌کنید، بدن‌تان به استرس واکنش شیمیایی خواهد داشت و سطوح منیزیم را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در واقع استرس و همچنین تعریق زیاد هنگام انجام ورزش، می‌توانند شما را مستعد کمبود منیزیم کنند. سعی کنید زیاد به جسم و روان‌تان سخت نگیرید.

هله‌وهوله بخشی از رژیم‌تان است

جایگزین کردن میوه با خوراکی‌های بی‌ارزش می‌تواند سطوح منیزیم در بدن را با مشکل مواجه کند. اگر به اندازۀ کافی میوه، سبزیجات، غلات کامل و نشاسته‌های پیچیده مصرف کنید، علائم کمبود منیزیم را تجربه نخواهید کرد.

به سادگی سردرد می‌گیرید

اگر سردرد جان‌تان را به لب رسانده و راهی برای درمانش ندارید، بهتر است به فکر آزمایش دادن باشید. سردردها یکی از شایع‌ترین علائم کمبود منیزیم هستند. در بسیاری از موارد، سردرد ناشی از پایین بودن سطوح منیزیم در بدن است.

یبوست

بیشتر بخوانید:

متخصصین می‌گویند که معمولا تجربۀ یبوست به طور دقیقی با کمبود منیزیم در بدن در ارتباط است.

لرزش ماهیچه‌ها

لرزش بدن هر از گاهی شاید چندان نگران‌کننده نباشد، اما بهتر است آن را جدی بگیرید. متخصصین تغذیه هشدار می‌دهند که کمبود منیزیم مزمن می‌تواند به مشکلات جدی‌تر نظیر ضربان قلب نامنظم یا حتی تشنج ختم شود.

احساس خستگی و کمبود انرژی

منیزیم به ساخت انرژی در بدن کمک می‌کند. اگر به کمبود این ماده معدنی دچار شوید، احساس خستگی و ضعف به سراغ‌تان خواهد آمد. منیزیم در حداقل ۳۰۰ واکنش شیمیایی مختلف بدن نقش دارد که بسیاری از آنها با تولید انرژی ارتباط دارند.

خواب خوبی ندارید

می‌توان از منیزیم برای درمان برخی از مشکلات پزشکی استفاده کرد، که یکی از این موارد مشکلات خواب است. منیزیم به آرام کردن عضلات کمک کرده و باعث می‌شود تا بهتر به خواب بروید.

از دست دادن استخوان

مقدار زیادی از منیزیم درون استخوان‌ها ذخیره می‌شود. بنابراین کمبود منیزیم در درازمدت می‌تواند به از دست دادن استخوان منجر گردد.

پایین بودن سطح ویتامین D

بدن ما برای جذب ویتامین دی به منیزیم نیاز دارد. زیاد بودن کلسیم در بدن نیز می‌تواند جذب این ویتامین را با مشکل مواجه کند. بنابراین مهم است که یک رژیم غذایی متعادل که حاوی مواد معدنی و ویتامین‌ها است را دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.