فواید مدیتیشن برای مغز

0

فواید مدیتیشن فوق‌العاده هستند؛ یکی از محبوب‌ترین مزایای مدیتیشن این است که به تسکین استرس و اضطراب کمک می‌کند. چیزی که اغلب مردم دربارۀ مدیتیشن نمی‌دانند، این است که این تمرین می‌تواند از طریق تغییر دادن ساختار مغز، به بهبودی حال و احوال کمک کند. درست متوجه شدید، مدیتیشن باعث بروز تغییرات فیزیکی در مغز می‌شود.

نیازی نیست که ماه‌ها صبر کنید تا از فواید مدیتیشن بهره‌مند شوید. تنها یک تمرین ۲۰ دقیقه‌ای باعث آرامش شده و انرژی‌تان را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهند که انجام ۸ هفته مدیتیشن به طور مداوم می‌تواند در خلق‌وخو و عادت‌ها تغییر ایجاد کند.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به فواید مدیتیشن برای مغز:

کاهش حجم سلولی در آمیگدال

آمیگدال یا بادامه بخشی از مغز است که مسئول استرس، اضطراب و ترس می‌باشد. با انجام مدیتیشن می‌توانید سلول‌های موجود در این بخش از مغز را کاهش داده و در نتیجه سطوح استرس و اضطراب را پایین آورید.

اگر از سخنرانی عمومی ترس دارید، مدیتیشن می‌تواند به شما کمک کند.

کاهش تفکر خودارجاعی

اگر همیشه بر روی خودتان تمرکز دارید، خوشحال بودن و خوشگذرانی عملا غیرممکن است. خوشبختانه پژوهشی نشان می‌دهد که مدیتیشن می‌تواند از طریق کاهش فعالیتِ شبکه حالت پیش‌فرض در مغز، افکار متمرکز بر خویشتن را کاهش دهد.

خلاصۀ کلام اینکه مدیتیشن از طریق تغییر تمرکز از خویشتن بر روی محیطِ اطراف، می‌تواند شما را شاداب‌تر کند و اجازه دهد تا در لحظه زندگی کنید.

جوان نگه داشتن مغز

بیشتر بخوانید:

مدیتیشن به همراه یک رژیم‌غذایی سالم و ورزش منظم می‌تواند مغزتان را برای همیشه جوان نگه دارد. مطالعه‌ای نشان می‌دهد، افرادی که ۲۰ سال مدیتیشن انجام می‌دادند، نسبت به افرادی که مدیتیشن بخشی از روال زندگی‌شان نبود، مغز جوانتری داشتند.

البته دلسرد نشوید و خودتان را برای اینکه چرا ۲۰ سال پیش مدیتیشن را شروع نکرده‌اید، سرزنش نکنید. همین امروز مدیتیشن را شروع کنید و از فوایدش بهره‌مند شوید.

تقویت مناطق خودکنترلی در مغز

آیا به دنبال ترک یک عادت بد هستید؟ مدیتیشن با تقویت مناطق خودکنترلی در مغز، به شما در ترک عادت‌های بد کمک خواهد کرد. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مدیتیشن برای موفقیت در ترک سیگار مفید است.

اگر می‌خواهید مصرف شکر را کاهش داده، قهوه کمتری بخورید یا الکل را ترک کنید، فواید مدیتیشن می‌توانند کمک حالتان باشند.

بهبود تمرکز و حافظه

انجام مدیتیشن برای چندین هفته می‌تواند باعث بهبود حافظه و تمرکز شود. نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهند که انجام دو هفته مدیتیشن به افزایش ظرفیت حافظه کمک می‌کند.

به دنبال معجزه نباشید

مدیتیشن معجزه نمی‌کند. ممکن است با شروع مدیتیشن دلسرد شوید، زیرا تصورتان این است که با انجام تنها چند هفته مدیتیشن می‌توانید زندگی‌تان را دگرگون کنید.

باید نگاه‌تان به مدیتیشن درازمدت باشد تا بتوانید از فوایدی که در این مقاله به آنها اشاره شد بهره‌مند شوید. اغلب مطالعات نشان می‌دهند که مردم بعد از ۸ هفته مدیتیشن این فواید را تجربه می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.