فواید شیر و عسل برای سلامتی

0

شیر و عسل، هر دو به عنوان مواد پاک کننده و ضد میکروب شناخته می شوند. پس بدیهی است هنگامی که هر دو با هم ترکیب شوند تاثیر فوق العاده‌ای خواهند داشت. بسیاری از محصولات آرایشی و مراقبت از پوست، از شیر و عسل تهیه شده اند. همچنین می توانید مقداری شیر و عسل را با مقدار مساوی از آب مخلوط کرده و از حمام شیرعسل خانگی خود لذت ببرید! این ترکیب پر طرفدار در بسیاری از سالن های لوکس و مدرن اسپا استفاده میشود. در ادامه به بررسی فواید شیر و عسل برای سلامتی میپردازیم.

کمک به هضم بهتر غذا

عسل به عنوان منبع پری بیوتیک (prebiotics) شناخته می شود. پری بیوتیک برای تغذیه و رشد پروبیوتیک ها (probiotics) که باکتری های مفید روده و دستگاه گوارش هستند، لازم و ضروری می باشد. همچنین پری بیوتیک ها باعث تحریک نوعی پروبیوتیک موجود در شیر به نام بیفیدباکتر (Biphenylene) می شوند. کربوهیدرات ها و الیگوساکاریدهای موجود در عسل باعث سالم نگه داشتن و عملکرد بهتر این باکتری های مفید می شوند که برای نگهداری از دستگاه گوارش ضروری هستند.

افزایش استقامت

شیر حاوی پروتئین بوده و عسل سرشار از کربوهیدرات و مواد قندی است که هر دو برای افزایش متابولیسم بدن ضروری می باشند و این خواص به هیچ وجه محدود به رده سنی خاصی نیستند. هم کودکان و هم بزرگسالان بدون هیچ نگرانی می توانند از آن استفاده کرده و از فواید شیر و عسل بهره مند شوند. با این وجود هیچ تردیدی نیست که خوردن یک لیوان شیر عسل هر روز صبح به استقامت بدن کمک زیادی می کند. پروتئین های حیوانی شیر توسط آنزیم هایی در بدن تجزیه شده و به آمینواسیدهای اولیه آن ها مبدل می شوند، سپس توسط بدن به پروتیئین های مورد نیاز انسان تبدیل می گردند.

فواید شیر و عسل برای استخوان

عسل قادر است به حمل مواد مغذی از جمله کلسیم در سراسر بدن کمک کند و در نهایت موجب رشد استخوان ها شود. با این وجود در مفید بودن شیر عسل هیچ ابهامی نیست! مصرف این دو با هم نه تنها مواد مغذی لازم (کلسیم) را به بدن شما می رساند، بلکه به جذب بیشتر آن در بدن نیز کمک می کند. به یاد داشته باشید کلسیم برای سلامت استخوان ها لازم است و از بروز پوکی استخوان و التهاب مفاصل جلوگیری به عمل می آورد.

رفع بی‌خوابی

شیر عسل از دیر باز برای درمان بی خوابی و کم خوابی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. تصور کنید اگر هر دو با هم ترکیب شوند چه تاثیر شگفت انگیزی خواهد داشت! این عنصر ارزشمند، یعنی عسل طبیعی باعث کنترل ترشح انسولین شده و همین موجب آزاد شدن و رسیدن تریپتوفان به مغز می شود. تریپتوفان به طور معمول به سرتونین که نوعی هورمون شادی و آرامبخش است، تبدیل می شود و احتمالا سرتونین نیز به ملاتونین که مسئول تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن است، تبدیل می گردد. پس با کمک فواید شیر و عسل بی خوابی را درمان کرده و در خوابی عمیق و آرام غوطه ور شوید!

ضدپیری

شیر عسل بخورید تا جوان بمانید! بررسی ها حاکی از آن است که شیر و عسل به چابکی و جوان ماندن بدن کمک می کند. مردم بسیاری از تمدن های باستان از جمله یونانیان، رومی ها، مصری ها و سرخ پوستان برای حفظ جوانی و شادابی شیر عسل می نوشیدند. ترکیب این دو ماده پرارزش که به “اکسیر زندگی” معروف است، زندگی طولانی را به شما هدیه می بخشد! از آن جا که شیر عسل خواص آنتی اکسیدانی بسیار زیادی دارد و آنتی اکسیدان ها به رادیکال های آزاد که موجب لک و چین و چرک پوست می شوند حمله می کنند، می تواند جوان ماندن و پیری دیررس تضمین کند.

خواص آنتی‌بیوتیکی

مطالعات نشان داده است، ترکیب شیر و عسل نسبت به مصرف جداگانه شیر و عسل تاثیر بیشتری بر باکتری های استافیلوکوک (Staphylococcus) دارد. همچنین دانشمندان معتقدند اضافه کردن عسل به شیر گرم یبوست، نفخ و اختلالات روده را درمان کرده و برای اختلالات تنفسی مانند سرفه و سرماخوردگی نیز فوق العاده موثر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.