عوارض جانبی ماینوکسیدیل چیست؟

0

ماینوکسیدیل یک داروی تجویزی است که فقط به صورت ژنریک موجود است. این دارو یک قرص خوراکی است. ماینوکسیدیل ممکن است به عنوان بخشی از ترکیب دارو مصرف شود. این دارو می تواند با سایر داروهای مورد استفاده برای فشار خون بالا یا داروهای کاهنده تاثیرات جانبی ماینوکسیدیل مصرف گردد. در این مقاله بر روی عوارض جانبی ماینوکسیدیل تمرکز خواهیم کرد.

پزشکان معمولا یک داروی مسدود کننده بتا-آدرنرژیک و یک دیورتیک (ادرارآور) را با ماینوکسیدیل تجویز می کنند. این داروها فشارخون را پایین می آورند و عوارض جانبی ماینوکسیدیل را کم می کنند.

شما فقط زمانی باید مصرف ماینوکسیدیل را آغاز کنید که تحت نظارت دقیق پزشک یا در بیمارستان باشید.

چرا این دارو استفاده می‌شود؟

پزشک فقط زمانی ماینوکسیدیل را برای شما تجویز می کند که از حداکثر دوز یک ادرارآور (دیورتیک) و دست کم دو داروی فشارخون دیگر در همان زمان استفاده کرده اید، و فشار خون بالای شما بهتر نشده است.

چگونه عمل می‌کند؟

ماینوکسیدیل متعلق به دسته ای (class) از داروهاست که گشادکننده های عروق محیطی نامیده می شوند. یک دسته از داروها گروهی از داروهایی است که به شیوه ای مشابه عمل می کنند. این داروها غالبا برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند.

ماینوکسیدیل با استراحت دادن و بزرگ کردن عروق خونی کوچک خاص در بدن عمل می کند، تا خون از طریق آن ها به راحتی جریان یابد. این کار به کاهش فشار خون کمک می کند.

عوارض جانبی ماینوکسیدیل

قرص خوراکی ماینوکسیدیل باعث خواب آلودگی نمی شود، اما می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند.

شایع ترین عوارض جانبی ماینوکسیدیل

شایع ترین عوارض جانبی ماینوکسیدیل عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ

این دارو باعث ایجاد تغییر در موهای صورت و بدن، هم در مردان و هم در زنان می شود (موها به ویژه در صورت و قسمت بالایی بدن تیره تر و ضخیم تر می شوند).

اگر این تاثیرات خفیف باشند، ممکن است پس از چند روز یا چند هفته رفع شوند، اما اگر شدیدتر باشند یا رفع نشوند، باید به پزشک یا داروساز مراجعه کنید.

عوارض جانبی جدی

اگر عوارض جانبی ماینوکسیدیل در شما جدی هستند، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. اگر احساس می کنید که این علائم زندگی شما را تهدید می کنند یا فکر می کنید که به اورژانس پزشکی نیازمندید با ۱۱۵ تماس بگیرید.

عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش سریع وزن بیش از ۵ پوند
 • مشکل تنفسی، به ویژه در زمان دراز کشیدن
 • درد جدید یا شدیدتر در قفسه سینه، دست ها، یا شانه ها یا احساس سوء هاضمه شدید
 • سرگیجه، برافروختگی، یا احساس بی حالی

به منظور سلب مسئولیت: هدف ما فراهم آوردن مرتبط ترین و جدیدترین اطلاعات برای شما است. با این حال، از آنجایی که تاثیر داروها در هر فرد متفاوت است، نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمامی اثرات جانبی ممکن می شود. این اطلاعات جایگزین مشاوره پزشکی نیست. همیشه در مورد عوارض جانبی احتمالی – از جمله عوارض جانبی ماینوکسیدیل – با یک مشاور پزشکی که سابقه پزشکی شما را می داند صحبت کنید.

واکنش ماینوکسیدیل با سایر داروها

قرص خوراکی ماینوکسیدیل می تواند با دیگر داروها، ویتامین ها، یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید، واکنش نشان دهد. این واکنش زمانی اتفاق می افتد که ماده ای مسیر عمل کردن یک دارو را تغییر دهد. این مسئله می تواند مضر باشد یا از به خوبی عمل کردن دارو جلوگیری به عمل آورد.

بیشتر بخوانید:

پزشک برای کمک به جلوگیری از واکنش ها باید تمام داروهای شما را کنترل کند. حتما تمام داروها، ویتامین ها، یا گیاهانی که مصرف می کنید را به پزشک خود بگویید.

برای فهمیدن این که چگونه این دارو ممکن است با چیزهای دیگری که مصرف می کنید واکنش نشان دهد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

نمونه هایی از داروهایی که می توانند با ماینوکسیدیل واکنش نشان دهند در زیر فهرست شده اند.

گوانتیدین (guanethidine)

درصورتی که ماینوکسیدیل را با داروی فشارخون دیگری به نام گوانتیدین مصرف می کنید، فشار خون شما را خیلی پایین می آورد. پزشک باید چند روز قبل از شروع مصرف ماینوکسیدیل، مصرف گوانتیدین را برای شما قطع کند. اگر پزشک تشخیص دهد که مصرف گوانتیدین شما نباید قطع شود، درصورت استفاده از ماینوکسیدیل برای اولین بار باید در بیمارستان باشید.

به منظور سلب مسئولیت: هدف ما ارائه مرتبط ترین و جدیدترین اطلاعات به شما است. با این حال، به دلیل این که داروها در هر فرد به طور متفاوتی واکنش نشان می دهند، نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمامی واکنش های ممکن است. این اطلاعات جایگزین مشاوره پزشکی نیست. همیشه با مشاور پزشکی خود در مورد واکنش های احتمالی با تمامی داروهای تجویزی، ویتامین ها، گیاهان و مکمل ها، و داروهای بدون نسخه ای که مصرف می کنید، صحبت کنید.

هشدارهای مصرف ماینوکسیدیل

این دارو با هشدارهای متعددی همراه است.

هشدار آلرژی

ماینوکسیدیل می تواند منجر به یک واکنش آلرژی شدید شود. علائم آن عبارتند از:

 • مشکل تنفس
 • تورم گلو یا زبان
 • کهیر

در صورت ایجاد این علائم با ۱۱۵ تماس بگیرید یا به نزدیک ترین مرکز اورژانس مراجعه کنید.

اگر قبلا به این دارو واکنش آلرژیک داشته اید، از مصرف مجدد آن خودداری کنید. مصرف مجدد آن می تواند مرگبار باشد.

هشدار برای افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند

برای افراد مبتلا به تومور غده آدرنال: اگر تومور غده آدرنال (فئوکروموسیتوما) دارید، ماینوکسیدیل مصرف نکنید. ممکن است فشار خون شما را بالا ببرد.

هشدار برای گروه‌های دیگر

برای زنان باردار: ماینوکسیدیل یک داروی بارداری درجه C است. این دو معنی دارد:

 1. تحقیقات در حیوانات اثرات نامطلوب بر روی جنین هایی که مادران آن ها از این دارو استفاده کرده اند را نشان داده است.
 2. مطالعات کافی در مورد انسان انجام نشده است تا مشخص شود که این دارو ممکن است چه تاثیراتی بر جنین داشته باشد.

اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، با پزشک خود مشورت کنید. این دارو فقط باید زمانی مصرف شود که مزایای بالقوه آن، خطرات بالقوه آن برای بارداری را توجیه کند.

برای زنانی که شیر می دهند: ماینوکسیدیل ممکن است به شیر مادر منتقل شود و موجب بروز اثرات منفی جدی در کودکانی شود که از شیر مادر تغذیه می کنند. درصورتی که در دوران شیردهی هستید، به پزشک خود بگویید. پزشک باید تصمیم بگیرد که شیردهی را قطع کنید یا مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کنید.

برای سالمندان: توصیه های ویژه ای برای مصرف سالمندان وجود ندارد. سالخوردگان ممکن است داروها را آهسته تر پردازش کنند. یک دوز بزرگسال نرمال ممکن است باعث شود تا سطح دارو بالاتر از حد طبیعی باشد.

اگر سالمند هستید، ممکن است نیازمند دوز پایین تر یا نسخه تجویزی دیگری باشید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.