گلیسریل لورات : فواید و عوارض جانبی

0

گلیسریل لورات (به انگلیسی Monolaurin) یک مادۀ شیمیایی است که از لوریک اسید و گلیسرین بدست می‌آید و محصول جانبیِ چربی نارگیل می‌باشد. در دو دهۀ اخیر، دانشمندان به بررسی کاربردهای احتمالی گلیسریل لورات در پزشکی، ضدعفونی‌ کردن و نگهداری غذا پرداخته‌اند.

مقاومت آنتی‌بیوتیکی به یک مشکل جهانی تبدیل شده است. اغلب عفونت‌های بیمارستانی و غذایی به اثرات مرسوم آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شده‌اند و مردم در اثر این بیماری‌ها – که قبلا قابل درمان بودند – به کام مرگ کشانده می‌شوند.

محققین امیدوارند روزی گلیـسریل لورات بتواند برای ساخت آنتی‌بیوتیک جدید یا داروی ضد ویروس مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع و مقادیر مصرف

می‌توان گلیسریل لورات را به صورت یک مکمل غذایی و روزانه مصرف کرد. می‌توانید گلـیسریل لورات را در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها پیدا کنید. این محصول همچنین در وبسایت‌های مختلف از جمله آمازون به فروش می‌رسد.

روغن نارگیل و برخی محصولات نارگیل حاوی تقریبا ۵۰ درصد لوریک اسید هستند. گلیسریل لورات برای از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها، چندین برابر موثرتر از لوریک اسید می‌باشد. با این حال، محققین مطمئن نیستند که این ماده چگونه در بدن انسان تشکیل می‌شود.

لوریک اسید را می‌توان از طریق روغن نارگیل دریافت کرد و بدن آن را به گلیسـریل لورات تبدیل می‌کند. اما محققین مطمئن نیستند که میزانِ تبدیل شدن آن در بدن چقدر است. به همین دلیل، مشخص کردن اینکه چه مقدار از روغن نارگیل مصرفی به گلیسریل لورات تدبیل می‌شود غیر ممکن است.

اصلی‌ترین منابع لوریک اسید عبارتند از:

 • مکمل‌های غذایی
 • روغن نارگیل – غنی‌ترین منبع طبیعی لوریک اسید
 • خامه نارگیل خام
 • خامه نارگیل قوطی
 • تکه‌های نارگیل تازه
 • پودینگ خامه نارگیل
 • شیر نارگیل
 • شیر پستان انسان
 • شیر گاو و بز – حاوی درصد کمی از لوریک اسید هستند

گلیسریل لورات توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان بیماری مورد ارزیابی قرار نگرفته است. بنابراین راهنمایی  مشخصی برای مقدار مصرف گلیسریل لورات وجود ندارد. دکتر جان کابارا، اولین کسی که دربارۀ گلیسریل لورات گزارش داد و آن را با نام لاریسیدین بازاریابی کرد، توصیه می‌کند که افراد بالای ۱۲ سال مصرف گلیسریل لورات را با ۷۵۰ میلی‌گرم و دو تا سه مرتبه در روز آغاز کنند. او سپس توصیه می‌کند که این افراد مصرف خود را به ۳۰۰۰ میلی‌گرم و برای دو تا سه مرتبه در روز افزایش دهند.

این توصیه‌ها تنها برای تجربۀ بالینی دکتر کابارا ارائه شده‌اند و هیچگونه پژوهشی از آنها حمایت نمی‌کند. وبسایت شرکت دکتر کابارا می‌گوید که کودکان بالای ۳ سال می‌توانند مصرف لاریسیدین را در مقادیر بسیار کم آغاز کرده و سپس مقدار مصرف آن را به مرور افزایش دهند.

روغن نارگیل یک روغن خوراکی و غیرسمی است که در سراسر جهان برای آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کسی که به نارگیل حساسیت دارد، نباید روغن نارگیل مصرف کند.

گلیسریل لورات

فواید گلیسریل لورات

برخی از افراد برای تشویق سلامت سیستم ایمنی و بهبود سلامتی کلی خود مکمل‌های گلیسریل لورات را مصرف می‌کنند، اما شواهد علمی بسیار کمی وجود دارند که از این فواید حمایت کنند. مطالعات به بررسی اثرات ضدمیکروبی روغن نارگیل، لوریک اسید و گلـیسریل لورات پرداخته‌اند، اما اغلب این مطالعات به صورت دورن‌کشتگاهی بوده‌اند.

خواص ضدمیکروبی گلیـسریل لورات کاملا اثبات شده‌اند، اما برای بررسی اثرات گلیسریل لورات بر روی موجودات زنده به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

بیشتر بخوانید:

اثرات ضدباکتریایی

تحقیقات نشان می‌دهند که گلیسریل لورات برای از بین بردن باکتری‌ها – از جمله باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک Staphylococcus aureus – موثر است. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ در Journal of Medicinal Food منتشر شد، نتایج سایر مطالعات درون‌کشتگاهی که نشانگر قدرت ضدباکتریایی گلیسریل لورات بوده‌اند را تایید می‌کند. همچنین نشان داده شده که گلیسریل لورات حداقل تا حدودی با باکتری Staphylococcus aureus در موش‌ها مبارزه می‌کند.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۷ در Journal of Dermatology Drugs منتشر شد، به مقایسۀ گلیسریل لورات با شش نوع رایج آنتی‌بیوتیک در درمان عفونت‌های پوستی سطحی در اطفال پرداخت. نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که گلیسریل لورات اثرات آنتی‌بیوتیکی گسترده‌ای داشته و مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌های رایج را شامل نمی‌شود.

اثرات ضدقارچی

گزارش شده که برخی از قارچ‌ها، مخمرها و تک‌یاختگان از جمله برخی گونه‌های قارچ پوستی و candida albicans توسط گلیسـریل لورات غیرفعال شده یا کشته ‌شده‌اند. candida albicans یک پاتوژن قارچی شایع است که در روده، دهان، آلات تناسلی، مجاری ادراری و پوست زندگی می‌کند. این پاتوزن می‌تواند جان افرادی که سیستم ایمنی مناسبی ندارند را تهدید کند.

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که گلیـسریل لورات اثرات ضدقارچی بالقوه برای درمان candida albicans دارد و می‌تواند واکنش التهابی را نیز کاهش دهد.

اثرات ضدویروسی

گزارش شده است که گلیسریل لورات تا حدودی این ویروس‌ها را غیرفعال می‌کند:

 • HIV
 • سرخک
 • هرپس سیمپلکس ۱
 • vesicular stomatitis
 • visna
 • سیتومگالوویروس

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در PLOS ONE منتشر شد، ژل واژن گلیسریل لورات را در نخستی‌سانان ماده مورد آزمایش قرار داد. محققین دریافتند که دوزهای روزانۀ ژل گلیسریل لورات می‌توانند باعث کاهش خطر ابتلا به SIV واژنی در نخستی‌سانان شوند که نسخه‌ای از ویروس HIV در این جانوران می‌باشد.

عوارض جانبی و خطرات

اگرچه FDA گلیـسریل لورات را برای درمان بیماری یا عارضه‌ای تایید نکرده است، اما این ماده را در وضعیت GRAS (به طور کلی بی‌خطر) قرار داده است. یعنی استفاده از گلیسریل لورات به طور کلی در غذاها – حتی در مقادیر زیاد – بی‌خطر است.

تنها خطرات مرتبط با گلیـسریل لورات مربوط به محصولاتی هستند که گلیسریل لورات آنها از روغن نارگیل بدست آمده است. حساسیت‌های غذایی شایع هستند، اما واکنش‌های جدی به نارگیل نادر می‌باشند.

هیچ نوع خطر، تداخل یا عوارض شناخته‌شده‌ای برای گلیسریل لورات به‌عنوان یک مکمل غذایی وجود ندارد.

نکاتی برای مصرف گلیسریل لورات

 • حتما مکمل‌های غذایی را از منبعی معتبر تهیه کنید. مکمل‌های غذایی تحت نظارت نیستند، بنابراین باید مراقب مواد افزودنی موجود در آنها بود.
 • لاریسیدین یک عصارۀ خالص از لیپید است که طعم آن به طور طبیعی تلخ و شبیه به صابون می‌باشد. این محصول را همانند قرص با آبمیوه یا آب میل کنید تا دهان‌تان بدمزه نشود. مصرف آن با نوشیدنی داغ می‌تواند طعم‌اش را بدتر کند.
 • مصرف روغن نارگیل را افزایش دهید. اگرچه روغن نارگیل برای روغن‌پزی عمیق چندان مناسب نیست، اما برای سرخ کردن با حرارت متوسط عالی می‌باشد. سعی کنید در پخت‌وپزتان روغن نارگیل را با روغن کانولا یا سایر روغن‌های سبزیجات جایگزین کنید.
 • وقتی روغن نارگیل را به صورت موضعی استفاده کنید، می‌تواند تسکین‌دهنده بوده و باعث آبرسانی شود. اما این ربطی به وجود گلیـسریل لورات ندارد.
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.