مهمترین دلایل آلودگی هوا

0

عوامل مختلفی با آلودگی هوا مرتبط هستند؛ ما در این مطلب شایع‌ترین و مهمترین دلایل را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

سوزاندن سوخت‌های فسیلی

احتراق سوخت‌های فسیلی نظیر نفت، زغال سنگ و سایر موادی که در کارخانه‌ها سوزانده می‌شوند، سولفور دی‌اکسید را در محیط زیست آزاد می‌کند. آلودگی ناشی از وسایل نقلیه مانند جیپ‌ها، کامیون‌ها، ماشین‌ها و هواپیماها وضعیت را بدتر هم می‌کنند. بسیاری از مردم از این وسایل استفاده می‌کنند و این باعث نابودی محیط زیست می‌شود.

فعالیت‌های کشاورزی خاص

یکی از شایع‌ترین محصولات جانبی فعالیت‌های کشاورزی آمونیاک است که شدیدا برای محیط زیست مضر می‌باشد. آفت‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها و کودها نیز نقش مهمی را در آسیب رساندن به محیط زیست ایفا می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

ضایعات کارخانه‌ها

صنایع تولیدی مقادیر زیادی از هیدروکربن‌ها، کربن مونواکسید، مواد شیمیایی سمی وترکیبات ارگانیک را آزاد می‌کنند که بر روی کیفیت هوا اثر می‌گذارند. در هر حال حاضر صنایع تولیدی در سراسر جهان وجود دارند و شاید علت گسترش آلودگی هوا و اثرات مضر آن در کشورهای مختلف همین باشد.

عملیات‌های استخراج معدن

استخراج معدن به معنای خارج کردن مواد معدنی موجود در زیر زمین با کمک لوازم و وسایل بزرگ می‌باشد. هنگام عملیات استخراج معدن، گرد و غبار و مواد شیمیایی مختلفی آزاد می‌شوند. استخراج معدن نه تنها با آلودگی هوا مرتبط است، بلکه باعث آسیب رساندن به سلامت کارگران و افرادی که در نزدیکی معدن‌ها زندگی می‌کنند می‌شود.

آلودگی هوای فضای داخلی

استفاده زیاد از رنگ‌ها، محصولات پاک‌کنندۀ خانه و سایر مواد شیمیایی، باعث آزاد شدن مواد شیمیایی سمی در هوا شده و وضعیت آلودگی هوا را بدتر می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.