شایع ترین مشکلات بارداری را بشناسید

0

دوران بارداری برای بسیاری از خانم‌ها – از این جهت که دارای مشکلات و پیچیدگی‌هایی است – دوران سخت و دشواری می‌باشد. برخی از مشکلات بارداری را به هیچ نحوی نمی‌توان انکار کرد؛ اگر فکر می کنید که در بارداری‌تان با مشکلات غیرمعمولی مواجه هستید، بهتر است سریعا با پزشک خود مشورت کنید و همۀ کارهای لازم، برای جلوگیری و رفع مشکلات‌تان را انجام دهید.

سقط جنین ناخواسته

اگر دوران بارداری پیش از ۲۰ هفتگی، خود به خود پایان یابد، می تواند باعث آسیب فیزیکی و یا ضربه ی روحی شود. اگر مقدار قابل توجهی خون، بافت و یا هر مایع دیگری از شما خارج شود، نشان دهنده ی این است که شما دچار سقط جنین شده اید و جنین را از دست داده اید. این پروسه، غیر قابل برگشت است و حدودا در ۱۰ الی ۲۰ درصد بارداری ها رخ می دهد، حتی گاهی پیش از این که مادر متوجه شود که باردار است.

زایمان پیش از موعد

با این که بارداری در اکثر زنان حدودا ۴۰ هفته طول می کشد، اما گاهی برخی فاکتورها و مشکلات بارداری باعث زایمان پیش از موعد می شوند که در این صورت کودک پیش از زمان تعیین شده توسط پزشک، به دنیا می آید. برخی از عوامل خطر که موجب زایمان زودرس می شوند شامل سر و کله زدن با فرزند دیگر خود، سیگار کشیدن، اضافه وزن مفرط و یا داشتن سابقه ی زایمان زودرس هستند. اگر شما متوجه شوید که دارای علائم زایمان پیش از موعد – مانند کمر درد، حالت تهوع بی دلیل، خونریزی و احساس فشار در ران های خود هستید – باید سریعا با پزشک یا مامای خود مشورت کنید.

پره‌اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی

مسمومیت حاملگی یکی از خطرناکترین مشکلات بارداری است که در برخی موارد ایجاب می کند که زایمان پیش از موعد انجام شود. مسمومیت حاملگی اگر خفیف باشد، تنها باعث بالا رفتن فشار خون و نمایان شدن پروتئین در ادرار می شود؛ اما اگر این مسمومیت شدیدتر باشد می تواند عوارض جانبی خطرناکتری مانند تنگی نفس، گیجی، تاری دید، حالت تهوع، استفراغ و سر درد را نیز به همراه داشته باشد.

دیابت بارداری

این نوع دیابت از مشکلات بارداری بوده و زنان بسیاری هستند که در دوران بارداری‌شان دچار آن شده اند؛ حتی گاهی این زنان پیش از بارداری شان هیچ گونه فاکتور های افزایش خطر دیابتی نداشته اند. گاهی این شرایط در بارداری، موقتی است و اغلب پس از گذشت چند هفته یا چند ماه از بین می رود. علت دیابت بارداری این است که بدن مادر، تلاش می کند تا مراقب رشد کودک باشد، و از این رو میزان حساسیت انسولین کودک افزایش پیدا می کند؛ درنتیجه، میزان گلوکز اضافی در غذای کودک وارد می شود. اگر این انسولین باقی بماند و تبدیل به یک مشکل بزرگ تر شود، باعث دیابت بارداری می شود؛ این بدین معنی است که شما باید رژیم بارداری خود را تغییر دهید.

مشکلات بارداری

بیشتر بخوانید:

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم به شرایطی اطلاق می شود که تخمک در دیواره ی رحم کاشته نشده است و به یک قسمت دیگر از سیستم تناسلی مادر متصل شده است. این شرایط معمولا در لوله ی فالوپ ایجاد می شود که این لوله محیط مناسب و کافی برای رشد جنین نمی باشد. هنگامی که این گونه القا های ناقص رخ می دهند، هیچ راهی برای برگرداندن آن ها وجود ندارد؛ از این رو برای سلامتی مادر ، باید بارداری به دقت مورد کنترل قرار بگیرد (و متعاقبا سقط انجام شود). بارداری خارج از رحم معمولا به ندرت رخ می دهد و تنها ۲ درصد بارداری ها را شامل می شود.

پلاسنتا‌پریویا  یا جفت سر راهی

در شرایطی که به آن پلاسنتا پریویا یا جفت سر راهی می گویند، رحم مادر پایین تر از اغلب بارداری ها قرار می گیرد و یک قسمت از تنگی دهانه ی رحم (یا سرویکس) را مسدود می کند. هنگامی که فرد دچار چنین شرایطی می شود، نمی توان گفت که الزاما برای مادر یا کودک خطرناک است یا خیر ، اما برای این که زایمان راحت تری داشته باشید، احتمالا برای شما انجام عمل سزارین پیشنهاد می شود؛ زیرا سرویکس دقیقا همان ناحیه ای است که برای متولد شدن کودک، باز و گشاد می شود. از جمله برخی علائم رحم سرراهی می توان به خونریزی بدون درد و به رنگ قرمز روشن در طول بارداری اشاره کرد، بخصوص اگر در سه ماهه ی دوم یا سوم قرار دارید.

فشارخون بالا

فشار خون بالا در طول بارداری ممکن است به شکل های مختلفی ایجاد شود؛ مانند فشار خونی که از قبل وجود داشته است، فشار خون مزمن که مادر، پیش از شروع دوران بارداری به آن مبتلا بوده؛ و یا فشار خون بارداری که در طول بارداری –و اغلب در سه ماهه ی آخر ایجاد می شود؛ به هر حال فشار خون در هر حالتی که باشد باید جدی گرفته شود؛ زیرا ممکن است موجب پری کلامپسیا (preeclampsia) یا از دست دادن پروتئین از طریق ادرار شود که عوارض طولانی مدتی را به دنبال خواهد داشت. در چنین شرایطی  فرد حتما باید مورد معالجه قرار بگیرد.

خونریزی

خونریزی در طول بارداری خیلی موضوع غیر عادی محسوب نمی شود، بخصوص اگر خون، به رنگ قرمز روشن و یا به صورت لکه بینی در هفته های اول پس از بارداری باشد که تخمک به دیواره ی رحم می چسبد؛ این چسبندگی تخمک، موجب خونریزی های جزئی و به رنگ قرمز روشن می شود که خانم ها را مضطرب و نگران می کند. معمولا خونریزی در دیگر زمان های بارداری ، و بخصوص در سه ماهه ی دوم و سوم بارداری، می تواند نشان دهنده ی مشکلات دیگری باشد؛ بنابراین شما باید هر گونه خونریزی را هر چه سریع تر با پزشک خود در میان بگذارید.

حالت تهوع و استفراغ

حالت دل آشوب و حالت تهوع صبحگاهی یکی از مشکلات بارداری رایج می باشد که بسیاری از زنان در طول بارداری شان آن را تجربه می کنند. این مسئله ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در بدن ایجاد شود و در اغلب موارد پس از پایان سه ماهه ی اول متوقف می شود. با این حال، حالت تهوع و استفراغ ممکن است در برخی زنان تا آخرین روز های بارداری نیز ادامه داشته باشد؛ گاهی این تداوم استفراغ، نشان دهنده ی یک مشکل جدی تر است ؛ بنابراین اگر حالت تهوع و استفراغ شما تا سه ماهه ی دوم و سوم هم ادامه داشت، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.