خطرناکترین مواد مخدر و روانگردان در جهان

0

در این مقاله قصد داریم شما را با خطرناکترین مواد مخدر و روانگردان در جهان آشنا کنیم. این مواد بدن‌تان را می‌پوسانند، اندام‌های حیاتی‌تان را نابود می‌کنند و در نهایت از شما یک زامبی می‌سازند.

در حالی که ایرلند قصد قانونی کردن هروئین را داشته و ایالت اوهایو در آمریکا ماری‌جوآنا را قانونی اعلام کرده است، ما در ادامه به بررسی خطرناکترین مواد مخدر خیابانی و عوارض جانبی آنها می‌پردازیم.

شربت بنفش

یکی از خطرناکترین مواد مخدر و غیرعادی‌ترین ماده‌ها است که در دهۀ ۹۰ میلادی و توسط گروه‌ها و شخصیت‌های هیپ‌هاپ نظیر Jay Z و Big Moe محبوبیت یافت که در آهنگ‌های خود به این شربت اشاره می‌کردند. شربت بنفش ترکیبی از آب سودا، شیرین‌کننده‌ها و داروی سرماخوردگی است. اثرگذاری این ماده به دلیل وجود داروی سرماخوردگی و محتوای بالای کدئین آن است که باعث ایجاد حس گیجی و منگی می‌شود. با این حال، مصرف این شربت می‌تواند مشکلات تنفسی به وجود آورده و به نارسایی قلبی منجر گردد.

اسکوپولامین

اسکوپولامین از گیاه بادنجانیان بدست می‌آید که در منطقۀ شمالیِ آمریکای جنوبی (اکوادور، کلمبیا و ونزوئلا) یافت می‌شود. این ماده عموما به شکل پودر در دسترس است، اما همچنین می‌توان آن را به شکل چای تهیه کرد. این دارو معمولا توسط خلافکاران استفاده می‌شود، زیرا سطح سمیت آن بالا بوده (گفته می‌شود که یک گرم آن می‌تواند جان ۲۰ نفر را بگیرد) و سمی قدرتمند است. با این حال، این باور وجود دارد که اسکوپولامین در صورت قربانیان دمیده می‌شود و باعث می‌شود تا حس کنترل خود را از دست داده و وقتی تحت تاثیر دارو هستند، نتوانند هیچ خاطره‌ای را در ذهن خود ذخیره کنند. گزارشات نشان می‌دهند که گروه‌های خلافکار در کلمبیا از این تاکتیک برای متقاعد کردن افراد برای سرقت کردن از خانۀ خودشان استفاده می‌کنند.

در سال ۱۹۹۳ سازمان سیا از این موضوع پرده برداشت که در طول جنگ سرد، این دارو را به‌عنوان یک مادۀ حقیقت‌یاب مورد آزمایش قرار داده بوده است. با این حال، تصور می‌شود که این دارو برای اینکار موثر نبوده است، زیرا اسکوپولامین می‌تواند در مقادیر کم توهم‌زا باشد.

هروئین

در سال ۱۸۷۴ توسط C. R. Alder Wright کشف شد. هروئین یکی از قدیمی‌ترین و خطرناکترین مواد مخدر در جهان است. در ابتدا این دارو به‌عنوان یک مسکن قوی برای درمان درد مزمن و آسیب جسمانی تجویز شد. با این حال، در سال ۱۹۷۱، هروئین تحت قانونِ «سوءمصرف داروها» غیرقانونی اعلام شد. هروئین از آن زمان تا به امروز به یکی از مخرب‌ترین مواد در سراسر جهان تبدیل شده که جوامع را از هم جدا کرده و خانواده‌های مختلفی را نابود کرده است.

عوارض جانبی هروئین عبارتند از التهاب لثه‌ها، عرق سرد، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، ضعف عضلانی و بی‌خوابی. این ماده همچنین می‌تواند به رگ‌های خونی آسیب برساند که اگر این آسیب درمان نشود می‌تواند به قانقاریا یا سیاه‌مردگی منجر گردد.

کراک کوکائین

کراک کوکائین اولین‌بار در دهۀ ۱۹۸۰ معرفی شد؛ دورانی که در آن کوکائین به جنسی متداول در دنیای مواد مخدر تبدیل شده بود. کوکائین در ابتدا به دلیل نادر بودن و دشواری فرآیند تولید، قیمت بالایی داشت، اما زمانی که قیمت آن به طور چشمگیری کاهش یافت، به ماده‌ای متداول و محبوب تبدیل شد. این باعث شد تا فروشندگان مواد مخدر، پودر کوکائین را با استفاده از جوش شیرین به شکل سنگ درآورند. این روش اجازه می‌داد تا فروشندگان مقدار کمتری از کوکائین را به تعداد بیشتری از مردم بفروشند.

از آن زمان تا به امروز، این نوع از کوکائین به یکی از همه‌گیرترین ماده‌ها در سراسر جهان تبدیل شده است. تصور می‌شود که در دوران اوجِ مصرف این ماده، کراک کوکائین بیش از ۱۰ میلیون نفر مصرف‌کننده در آمریکا داشته است.

عوارض جانبی کراک کوکائین عبارتند از آسیب کبد، کلیه و ریه و همچنین آسیب دائمی رگ‌های خونی که می‌تواند به حملات قلبی، سکته مغزی و در نهایت مرگ منجر شود.

مت‌آمفتامین (شیشه)

این ماده نه تنها مورد علاقۀ والتر وایت است، بلکه یکی از مخرب‌ترین مواد مخدر در سراسر جهان می‌باشد. مت‌آمفتامین اولین‌بار در سال ۱۸۸۷ تولید شد و سپس در دوران جنگ جهانی دوم توسط کشورهای دو طرف جنگ برای بیدار نگه داشتن سربازها مورد استفاده قرار گرفت. همچنین این باور وجود دارد که ژاپنی‌ها این ماده را قبل از عملیات خودکشی به خلبان‌های کامیکازه می‌داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

بعد از پایان جنگ، مت‌آمفتامین به‌عنوان یک مادۀ کمک کننده به رژیم غذایی تجویز میشد و تا دهۀ ۱۹۷۰ قانونی باقی ماند. از آن زمان تا به امروز، این ماده بدست گروه‌های خلافکار مکزیکی افتاده و به یکی از پدیده‌های جهانی تبدیل شده و تا سراسر اروپا و آسیا پخش شده است.

اثرات شیشه ویرانگرند. این ماده در کوتاه‌مدت باعث بروز بی‌خوابی و اضطراب می‌شود و در درازمدت به زوال گوشت بدن انجامیده و همچنین به مغز و رگ‌های خونی آسیب می‌رساند.

AH-7921

AH-7921 یک مادۀ مخدر مصنوعی است که در گذشته خرید آن به صورت آنلاین قانونی بود، اما در ژانویۀ سال ۲۰۱۵ در طبقه‌بندی Class A قرار گرفت. گفته می‌شود که این دارو ۸۰ درصد از قدرت داروی مورفین را دارد و به آن لقب «هروئین قانونی» را داده‌اند.

اگرچه در موارد گزارش شده تنها یک مورد مرگ در اثر مصرف AH-7921 در انگلستان دیده می‌شود، اما اعتقاد بر این است که این دارو بسیار خطرناک بوده و می‌تواند ایست تنفسی و سیاه‌مردگی به وجود آورد.

فلاکا

فلاکا یا آلفا-پیرولیدینوپنتیوفینون یک محرک است که ساختار شیمیایی آن شبیه آمفتامین موجود در نمک‌های حمام است. اگرچه این دارو در ابتدا به‌عنوان یک جایگزین قانونی برای اکستاسی تبلیغ میشد، اما اثرات آن بسیار متفاوت هستند. مصرف‌کنندۀ فلاکا افزایش ضربان قلب و افزایش احساسات را تجربه می‌کند. همچنین اگر این ماده به اندازۀ کافی مصرف شود، با توهمات قدرتمندی همراه می‌باشد. این ماده می‌تواند باعث بروز آسیب روانی دائمی شود، زیرا نورون‌های تنظیم‌کننده خلق‌وخو را تحت تاثیر قرار می‌دهد که سطوح سرترالین و دوپامین مغز را حفظ می‌کنند. مصرف این دارو همچنین می‌تواند باعث نارسایی قلب شود.

نمک حمام

نمک حمام نوعی داروی بلورین مصنوعی است که مصرف آن در آمریکا شایع می‌باشد. اگرچه این دارو با توجه به نامی که دارد شاید بی‌خطر به نظر برسد، اما این نمک با نمکی که در وان حمام استفاده می‌کنید فرق دارد. نمک حمام شبیه به مفدرون است و اخیرا در فضای مجازی به دلیل اثرات «زامبی‌کننده‌اش» معروف شده است.

این دارو در ابتدا به صورت آنلاین و برای مخفی ماندن تحت نام «نمک حمام» به فروش می‌رفته است، به همین دلیل است که همچنان به این ماده نمک حمام گفته می‌شود. عوارض جانبی این ماده عبارتند از رفتار غیرعادی، روانپریشی، حملات پانیک و رفتار خشونت‌آمیز. همچنین احتمال بروز حمله قلبی و افزایش دمای بدن وجود دارد.

وونگا (Whoonga)

وونگا ترکیبی از داروهای antiretroviral – که برای درمان HIV استفاده می‌شوند – و عوامل رقیق‌کننده نظیر شوینده‌های مصنوعی و سموم است. این ماده به طور گسترده در آفریقای جنوبی در دسترس است، زیرا تعداد بیماران مبتلا به HIV در این کشور بالا می‌باشد و اعتقاد بر این است که محبوبیت این ماده بدلیل ارزان بودن آن نسبت به داروهای antiretroviral تجویز شده می‌باشد.

این ماده بسیار اعتیادآور است و می‌تواند باعث بروز مشکلات سلامتی جدی نظیر خونریزی داخلی، زخم‌های معده و در نهایت مرگ شود.

کروکودیل

کروکودیل یک اعتیاد پنهانی در کشور روسیه است و بدون شک از خطرناکترین مواد مخدر محسوب میشود. اعتقاد بر این است که بیش از یک میلیون نفر روسیه‌ای به این ماده اعتیاد دارند.

علاقۀ مصرف‌کنندگان به کروکودیل بدلیل قیمت پایین آن است. این ماده به ازای هر گرم ۲۰ پوند قیمت دارد که در مقابل هروئین (۶۰ پوند) بسیار ارزان‌تر است. با این حال، کروکودیل از هروئین هم خطرناکتر است، زیرا معمولا به صورت دستساز تهیه می‌شود و ترکیبات آن عبارتند از مسکن‌ها، یُد، مایعات سبک و محصولات پاک‌کننده صنعتی. این ساختار شیمیایی باعث می‌شود تا این ماده بسیار خطرناک بوده و احتمالا باعث بروز سیاه‌مردگی می‌شود و در نهایت گوشت بدن را می‌پوساند.

منبع independent.co.uk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.