بدترین غذاهای بی ارزش

0

منظور از غذاهای بی ارزش ، خوراکی‌هایی هستند که با توجه به محتوای مواد مغذی کم، کالری بسیار بالایی دارند و همین باعث می‌شود تا به این مواد غذایی لقب «بی ارزش» داده شود. در ادامه برخی از این غذاهای بی ارزش را معرفی خواهیم کرد.

نوشابه

نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های شیرین‌شده بهترین مثال برای غذاهای بی ارزش یا بدون مواد مغذی هستند. توصیه می‌شود که این نوع نوشیدنی‌ها را کاملا از رژیم غذایی خود حذف کرده و نوشیدنی‌های سالمی را جایگزین آنها کنید.

کره بادام زمینی کم‌چرب

بسیاری از متخصصین توصیه می‌کنند که از مصرف کرۀ مغزهای کم‌چرب خودداری کنید. به طور مثال کره بادام زمینی حاوی چربی‌هایی است که سیرکننده بوده و برای قلب مفید می‌باشند. اما وقتی چربیِ این کره حذف شده یا کم می‌شود، شکر اضافه و سایر ترکیبات به کره اضافه می‌شوند.

مارگارین (کره گیاهی)

مارگارین معمولا جایگزینی سالم برای کره معمولی محسوب می‌شود، اما این کره حاوی چربی‌های ترانس بوده و خوراکی‌ای مضر است. کره مارگارین می‌تواند کلسترول بد یا LDL را افزایش داده و کلسترول خوب یا HDL را کاهش دهد و در نهایت خطر ابتلا به بیماری قلبی را بالا ببرد. بهتر است به جای مارگارین از روغن‌های طبیعی و سالم نظیر روغن زیتون یا روغن نارگیل در آشپزی استفاده کنید.

کمپوت میوه به همراه شیره

میوۀ تازه بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم است، اما کمپوت میوه اگر حاوی شیره باشد، به هیچ‌وجه مفید نیست. این نوع کمپوت‌ها حاوی شکر اضافه هستند. کمپوت میوه که حاوی آبِ میوه یا آب معمولی است، معمولا گزینه‌ای سالم و مناسب می‌باشد.

بستنی یخی

با شروع تابستان، مصرف بستنی یخی افزایش می‌یابد. اما اغلب این بستنی‌ها بیشتر از شکر تهیه شده و حاوی طعم‌دهنده‌های مصنوعی، مواد نگهدارنده و رنگ‌های خوراکی هستند. می‌دانیم که شکر اضافه برای بدن مضر است، همچنین تحقیقات نشان می‌دهند رنگ‌های مصنوعی نیز یک مشکل عمومی برای سلامت هستند و با مشکلات رفتاری در کودکان پیوند داده شده‌اند. نوعی از بستنی یخی را انتخاب کنید که از آبمیوه تهیه شده باشد، تا در ازای کالری دریافتی، مقداری مواد مغذی هم دریافت کنید.

پشمک

بر اساس داده‌های غذایی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA)، پشمک ۱۰۰ درصد از شکر تشکیل شده است. ۲۸ گرم پشمک حدودا ۱۱۰ کالری داشته و ۲۸ گرم (۱۰۰ درصد) شکر دارد. این شکر فراوان می‌تواند آسیب جدی به دندان‌ها و لثه‌ها وارد کند.

خامه کیک

۲ قاشق غذاخوری خامۀ روی کیک حدودا ۱۴۰ کالری، ۱۸ تا ۱۹ گرم شکر اضافه شده و ۲ گرم چربی اشباع دارد. این خامه همچنین حاوی سایر ترکیبات مضر است که عبارتند از چربی‌های هیدروژنه شده و چربی‌های ترانس که برای قلب مضرند.

شکلات سفید

تمامی فوایدی که به شکلات معمولی نسبت داده می‌شوند، هیچکدام در شکلات سفید وجود ندارند. به گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا، ۲۸ گرم شکلات سفید حدودا ۱۵۰ کالری، ۵ گرم چربی اشباع و ۱۶٫۵ گرم شکر دارد.

سایر غذاهای بی ارزش

  • نوشیدنی‌های بر پایۀ قهوه نظیر فرپوچینو و ماکیاتو کاراملی
  • نان تست سفید
  • نوشیدنی‌های انرژی‌زا
  • پنیر آمریکایی
  • گوشت‌های فرآوری‌شده
  • اسموتی‌های میوه‌ای
  • دونات
  • پیاز حلقه‌ای (فست‌فود)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.