جالب‌ترین اسرار بدن انسان

0

ما تمام دوران زندگی خود را درون بدن‌هایمان سپری می‌کنیم، اما هنوز مواردی از اسرار بدن انسان وجود دارند که جوابی برای آنها نداریم.

آپاندیس

اندامی که باعث بروز درد زیاد در بسیاری از مردم می‌شود و خارج کردن آن از بدن هیچ اثری بر عملکرد بدن ندارد. به نظر می‌رسد که آپاندیس ارزش خاصی ندارد و بیشتر مشکل‌ساز است. دانشمندان باور دارند که انسان‌های اولیه بدلیل گیاه‌خوار بودن به این عضو برای روند هضم غذا در بدن احتیاج داشته‌اند، اما با گذشت زمان و تکامل انسان، این اندام دیگر کاربردی برای انسان‌های امروزی ندارد.

دست غالب

ما به داشتن یک دست غالب بسیار عادت کرده‌ایم، و بسیاری از مردم را با القابی نظیر «راست‌دست» یا «چپ‌دست» خطاب می‌کنیم. اگر خوب به این موضوع فکر کنید، داشتن یک دست غالب که عملکرد و کاربردش به طور چشمگیری بیشتر از دست دیگر است، کمی عجیب به نظر می‌رسد. این پدیده یکی از بزرگترین اسرار بدن انسان می‌باشد که هنوز هیچ پاسخی برای آن پیدا نشده است.

خمیازه

خمیازه کشیدن انسان از همان زمان که در رحم مادر است شروع می‌شود، و تا به امروز دانشمندان نتوانسته‌اند توضیحی برای آن پیدا کنند. اگرچه نظریه‌های فراوانی در این مورد وجود دارد، اما علت خمیازه همچنان بعنوان یک معما باقی مانده است و از اسرار بدن انسان محسوب میشود. یکی از نظریه‌ها این است که خمیازه کشیدن به تنظیم کردن دمای مغز کمک می‌کند، زیرا کم‌خوابی یا بی‌حوصلگی باعث می‌شوند تا دمای مغز کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید:

انواع خون

همانند آپاندیس، انواع خون نیز سرنخ‌هایی از تاریخچۀ تکامل انسان را برملا می‌کنند. انواع مختلف خون توانایی‌های مختلفی در مبارزه با عفونت‌ها دارند و دانشمندان بر این باورند که تکامل خون حدود ۲۰ میلیون سال پیش در انسان‌های اولیه آغاز گردیده است.

رویا

انسان‌ها نزدیک به یک‌سوم از زندگی خود را خواب هستند و علم هنوز هم درکِ درستی از خواب یا رویا دیدن انسان ندارد. می‌دانیم که دیدن رویا در حین حرکت تند چشم در خواب (REM) اتفاق می‌افتد و هنگام خواب دیدن ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند، اما هنوز نمی‌دانیم که رویا دقیقا چه هدفی دارد. یک نظریۀ مشهور وجود دارد که می‌گوید رویا یا خواب دیدن نحوۀ دسته‌بندی خاطرات روزانۀ شما توسط مغز است، که در این حین تصمیم می‌گیرد کدام خاطرات ارزشمند بوده و کدام نامرتبط هستند.

ویروس‌های بدن

آنقدر میکروب درون و بر روی بدن انسان‌ها وجود دارد که بخشی از وزن ما را شامل می‌شوند. بسیاری از این میکروب‌ها مفید بوده و به هضم، التیام زخم‌ها و مبارزه با بیماری‌ها کمک می‌کنند. اما اغلب این موجودات ویروس‌هایی هستند که ما هیچ اطلاعی دربارۀ آنها نداریم.

چرا نخستی‌سانان از ما قوی‌ترند؟

در بسیاری از موارد بدن ما انسان‌ها شباهت زیادی به نخستی‌سانانی نظیر میمون دارد. میمون‌ها ساختار عضلانی بسیار شبیه به انسان دارند. اما آیا می‌دانستید که شبیه‌ترین پستاندارن به ما، حدود ۱٫۳۵ برابر قوی‌تر از ما هستند؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.