باورهای غلط در مورد افسردگی

0

افسردگی به یک تابو تبدیل شده است؛ هرگز نباید از صحبت کردن دربارۀ این اختلال هراس داشته باشید، حتی اگر کار بسیار دشواری باشد. صحبت کردن دربارۀ افسردگی به خصوص در کسانی که از این بیماری رنج می‌برند، بسیار دشوارتر است. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان از افسردگی رنج می‌برند. تمام این افراد لایقِ حمایت و درمان مناسب هستند. اولین قدم برای اینکار، کنار گذاشتن باورهای غلط  در مورد افسردگی است. با ما همراه باشید تا در ادامۀ مطلب رایج‌ترین باورهای غلط در مورد افسردگی را بررسی کنیم.

باور غلط اول: افسردگی فقط نوعی غمگینی است

افسردگی و غمگینی دو چیز کاملا متفاوت هستند و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. رنج بردن از افسردگی با غمگینی زیاد تفاوت دارد. یکی از این دو نوعی موقعیت عاطفی است، و دیگری نوعی بیماری روانی ادامه‌دار.

افرادی که غمگین هستند را می‌توان تسلی داد. چیزهایی که باعث خوشحالی آنها می‌شوند، هنوز هم حالشان را بهتر می‌کنند. از طرف دیگر، کسانی که از افسردگی رنج می‌برند، دیگر این توانایی را ندارند تا از چیزهای که مورد علاقه‌شان بوده لذت ببرند. نه گُل و نه آغوشی نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد.

باور غلط دوم: افسردگی و اضطراب تبادل‌پذیرند

اگرچه این دو مشکل می‌توانند در کنار هم حضور داشته باشند و علائم مشترک بسیاری دارند، اما این دو اختلال به هیچ‌وجه یکسان نیستند.

کسانی که اختلال اضطراب دارند، معمولا بیش از حد نگران بوده، فشار عضلانی شدید داشته، تمرکز کردن برای آنها دشوار بوده و علائمی نظیر خستگی، مشکلات خواب و زودرنجی را تجربه می‌کنند. افسردگی متعادل معمولا با تغییرات در اشتها، کاهش علاقه به انجام سرگرمی‌ها، کمبود انرژی شدید، احساس گناه و بی‌ارزشی و دشواری در تمرکز همراه است.

درمان‌های اضطراب و افسردگی یکسان نیستند و بسیار مهم است که تفاوت میان آنها را درک کنید.

بیشتر بخوانید:

باور غلط سوم: کافیست کمی مثبت‌اندیش باشید

«سرت رو بالا بگیر، نیمۀ پرِ لیوان رو ببین.» گفتن چنین جملات به کسی که به افسردگی مبتلا است، نه تنها باعث بهتر شدن حالش نمی‌شود، بلکه ممکن است وضعیت را بدتر هم کند.

هرچه قدر هم که مثبت‌اندیش باشید، نمی‌توانید رویدادهای شیمیایی مغز را تغییر دهید. به جای اینکه خوش‌بینی را به کسی تحمیل کنید، سعی کنید قضاوت بی‌جا نکرده و کسی باشید که بتوانند با شما به راحتی صحبت کنند. اگر فکر می‌کنید فرد مبتلا به افسردگی به کمک احتیاج دارد، حتما سعی کنید که کمک مورد نیاز او را تامین کنید.

باور غلط چهارم: فقط به داروهای ضد افسردگی احتیاج دارید

هیچ درمان ساده‌ای برای افسردگی وجود ندارد. ممکن است داروهای ضد افسردگی در برخی افراد جوابگو باشد، اما در دیگران نه. برای برخی از افراد، ورزش کردن و تغییر دادن رژیم و سبک زندگی می‌تواند بسیار موثرتر باشد. جلسات تراپی نیز از ابزارهای موثر در درمان افسردگی هستند.

افسردگی به این معنا نیست که حتما باید به سراغ داروهای ضد افسردگی بروید. روش‌های مختلفی هستند که می‌توانند به شما در درمان این اختلال کمک کنند. با پزشک خود در این‌باره مشورت کنید.

سایر باورهای غلط در مورد افسردگی

  • مصرف دارو شخصیت‌تان را تغییر می‌دهد.
  • افسردگی نشانه‌ای از یک روانِ ضعیف است.
  • اگر دایر هستید و کارهایتان را انجام می‌دهید، پس افسرده نیستید.

مترجم: نسیم طبسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.