باورهای غلط درباره مو

0

هدف ما در این مقاله بررسی روش های مراقبت از مو است و به کمک نظرات متخصصین این زمینه قصد داریم باورهای غلط درباره مو را بشناسیم.

هرچه مو کثیف‌تر باشد، سریع‌تر رشد می‌کند

تصور برخی افراد بر این است که موی کثیف سریعتر رشد می­کند زیرا شست و شوی زیاد مو باعث شکستگی و آسیب آن میشود. اما این از باورهای غلط درباره مو است و نباید به امید بلند شدن موها از حمام و شست و شوی مو پرهیز کنید، زیرا این کار فقط باعث افزایش چربی و بوی ناخوشایند در موهای شما می شود.

موهای چرب را باید هر روز شامپو بزنید

با اینکه کار شامپوها، زدودن چرک و چربیهای نامطلوب می­باشد، اما افراط در این کار نیز کار درستی نیست. هر بار که به ریشه موهای شما شامپو زده میشود، تمیزتر می شوند اما گاهی نیز این کار نتیجه معکوس دارد. زیرا مقدار تولیدات سبوم (چربی پوست) پوست سر شما با سولفات موجود در شامپوها برابر نیست.

کوتاه کردن مو باعث رشد بهتر میشود

این یکی از معروف‌ترین باورهای غلط درباره مو است. کوتاه کردن موها در فاصله زمانی بین چهار تا شش هفته فقط شما را از شر داشتن موخوره نجات میدهد اما باید بدانید که هیچ تاثیری در رشد سریع و بلند شدن موهایتان ندارد.

روغنهای طبیعی برای مو مناسب هستند

برخلاف باور عمومی، بیشتر ترکیبات غذایی خام (مانند روغن آووکادو، روغن نارگیل و عسل) نمی­توانند به اندازه کافی به عمق ریشه موها نفوذ کنند و باعث رشد بیشتر آن ها شوند. به علاوه، آنها بقایای چسبناکی به جا میگذارند و موها احساس چرب بودن بیشتری می­کنند.

موخوره را میتوان ترمیم کرد

بیشتر بخوانید:

حقیقت غم انگیز این است که وقتی انتهای موها شکسته و ضعیف می شود، هیچ راهی برای ترمیم و از بین بردن موخوره و شکستی وجود ندارد.

سیلیکون‌ها به مو آسیب می‌رسانند

ممکن است از بکار بردن محصولات مو حاوی سیلیکونها مانند شامپوها یا سرمهای نرم­کننده اجتناب کنید، چون فکر می­کنید آن ها باعث کم‌شدن حجم موهایتان می شوند، اما حقیقت این است که این مواد برای مو بسیار هم مفید هستند. سیلیکون با آب­رسانی به کوتیکول مو، کنترل و حفاظت رنگ موها، کنترل حالت وزی مو و کاهش آسیب حرارتی، حفظ رطوبت و درخشندگی مو را افزایش می­دهد.

هر چه بیشتر مو را برس بزنید، سالم­تر خواهد بود

نباید روزی ۱۰۰ بار موهای خود را برس بزنید تا سالم بمانند. در حقیقت، برس زدن بیش از حد ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و باعث آسیب رساندن به کوتیکول مو شود که همین امر خود باعث ریزش مو میشود.

خشک کردن با حوله بهتر از سشوار است

هر چند در تئوری، خشک کردن در هوا خوب به نظر می­رسد، اما در یک مطالعه دریافته­‌اند که استفاده از سشوار در فاصله و درجه حرارت مناسب می­تواند باعث آسیب کمتری نسبت به خشک کردن در هوا باشد. هنگامی که مو در تماس با آب قرار می­گیرد، آن را موج­دار می­کند. هر چه مدت زمان طولانی تری در این حالت قرار بگیرد، فشار بیشتری به پروتئینهای ظریف تشکیل دهنده مو وارد می­کند و فرصت بیشتری برای آسیب رساندن به مو دارد.

خوابیدن با موی خیس از آسیب مو جلوگیری میکند

قبل از رفتن به رختخواب، به خودتان لطفی کرده و موهایتان را خشک کنید. نه تنها رفتن با موهای خیس به رختخواب، بالش شما را خیس می­کند، بلکه موجب آسیب به کوتیکول مو شده و خطر ابتلا به سر درد را به همراه دارد.

تجربۀ شما از باورهای غلط درباره مو چیست؟ آنها را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.