درمان تب با روش های طبیعی

0

به دمای بالاتر از حد طبیعی بدن تب گفته می شود. دلایل مختلفی باعث ایجاد تب می شوند که برخی بیماری هایی مثل سینه پهلو یا ذات ریه، مالاریا یا هر گونه عفونت دیگر را شامل می شوند. برخی از علائم این بیماری ها عبارتند از: تغییراتی در دمای بدن، سردرد، تحریک، ضعف و سستی و از دست دادن اشتها. در این مطلب به بررسی انواع تب و همچنین روش های طبیعی درمان تب میپردازیم.

دمای طبیعی و نرمال بدن معمولا بین ۵۹ تا ۸۹ درجه می باشد و زمانی که به بیشتر از این حد برسد، تب نامیده می شود. تب را گاهی همچنین میتوان با نام های آنفولانزا و یا سرماخوردگی شناخت.

انواع تب

انواع مختلفی از تب وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از:

  • تب یونجه: این نوع تب می تواند از زمان ایجاد واکنش آلرژیک و بدون در نظر گرفتن سن، هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد.
  • تب روماتیسمی: این نوع از تب بین کودکان در سنین ۵ تا ۱۵ سال رایج است.
  • تب دنگی: این نوع تب از طریق نیش پشه ایجاد می شود و بیشتر در مناطق گرمسیری و استوایی شایع است.
  • انواع دیگر تب: تب گیج کننده، تب تکرار شونده، تب مداوم و تب راجعه.

روش‌های طبیعی برای درمان تب

اگر دمای بدن در طول چند ساعت به حالت نرمال برنگشت فرد می تواند درمان های خانگی را برای بهبودی تب ها امتحان کند.

نکته: در صورتی که تب بالاست و با درمان های خانگی در طول یک روز قابل کنترل نیست، باید برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید.

آب و آبمیوه‌ها

شخص تب دار باید به اندازه ی زیادی آب بنوشد که این امر به کنترل دفع مایعات بدن و کاهش دمای بدن بسیار کمک میکند. همچنین فرد بیمار باید از مصرف غذاهای جامد و سنگین اجتناب کند. در واقع باید مقدار زیادی آب میوه، مایعات یا هر سیال دیگری را به مقدار لازم مصرف کند.

حمام آب سرد

سعی کنید حمام یا دوش آب سرد داشته باشید. زیرا این امر دمای بدن را از خارج کاهش میدهد، بنابراین تب شما آرامتر می شود.

برگ‌های ریحان

برای درمان تب میتوانید از برگهای ریحان استفاده کنید، زیرا این برگ ها باعث کاهش گرما در بدن می شوند. فقط تعداد کمی از برگهای ریحان را در آب بجوشانید و میل کنید. همچنین می توانید از عسل برای اضافه کردن طعم و مزایای آنتی اکسیدانی آن نیز استفاده کنید.

درمان تب

درمان تب با زردچوبه

میتوانید از پودر زرد چوبه استفاده کنید که به راحتی در دسترس است و بسیار هم سودمند می باشد. فقط یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کنید و آن را بجوشانید و قبل از رفتن به رختخواب میل کنید. مصرف زردچوبه همچنین به سرماخوردگی و رفع سرفه نیز کمک می کند.

زنجبیل

زنجبیل در درمان هر گونه آلرژی یا بیماری موثر است. مقداری عسل و لیمو را به زنجبیل اضافه کنید و با معده ی خالی بخورید. این کار بسیار موثر خواهد بود و توصیه میشود که روزی دو بار در روز مصرف شود.

چای نعنا

برای درمان تب چای نعنا را دو بار در روز مصرف کنید. اینکار باعث میشود سیستم داخلی بدن شما خنک شده و دمای  بدن را کاهش می دهد. همچنین این چای بسیار مفید باعث می شود گرمای بیش از حد بدن شما دفع شود.

استراحت کافی

استراحت کردن باعث می شود که گرمای بیش از حد از بدن شما خارج شود. هنگام خواب، بدن خود را گرم نگه دارید. عرق کردن نیز یک نشانه ی خوب است و به کاهش درجه ی حرارت بدن شما کمک می کند. عرق کردن در هنگام خواب به این معنی است که بدن شما بیش از حد حرارت دارد. در نهایت ممکن است عرق کردن باعث کاهش دمای بدن شود.

کیسه یخ

یک بسته یخ یا چند تکه یخ را در یک پارچه قرار دهید و روی پیشانی خود بگذارید. این کار باعث می شود گرما از بدن شما خارج شود. بنابراین بدن شما سرد و آرام می شود. این کار را برای کودکان انجام ندهید. برای افراد جوان تر می توانید از پارچه ای که در آب سرد قرار میدهید استفاده کنید و آن را تا زمانی که درجه حرارت پایین می آید روی پیشانی فرد قرار دهید.

مواردی که باید از آنها اجتناب کرد:

چند مورد وجود دارند که افراد مبتلا به تب باید از آن ها اجتناب کنند: مواردی مثل مصرف مواد غذایی سنگین، غذای تند و سرخ شده، تمرینات سنگین و مصرف آنتی بیوتیک بدون دستور پزشک.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.