افزایش لیبیدو با روش‌های طبیعی

0

میل جنسی یا لیبیدو (libido) چیست؟ چرا این میل در بین بسیاری از ما از بین رفته است؟ در این مقاله به بررسی روش های طبیعی برای افزایش لیبیدو میپردازیم. کمبود میل جنسی در زنان بیشتر از مردان رایج است، اما بر روی هر دو جنس به یک اندازه تاثیر می گذارد. در حقیقت بررسی ها نشان داده اند که ۳۵ درصد از زنان و ۱۵ درصد از مردان به طور مرتب از رابطه جنسی شان لذت نمی برند.

شما چه بالاتر از طیف سنی و چه پایین تر باشید، کمبود میل جنسی می تواند زندگی تان را مختل کند. کمبود میل جنسی می تواند به دلایل مختلف از جمله کاهش تستوسترون، افسردگی، استرس، مشکلات روابط، اختلال عملکرد جنسی، داروهای مورد استفاده، اضافه وزن، ورزش بسیار زیاد یا بسیار کم، مشکلات مربوط به خواب و مصرف مواد مخدر یا الکل ایجاد شود. طبیعتا بسیاری از مردم نمی دانند که چگونه می توان میل جنسی را افزایش داد.

اگر شما میل جنسی کم داشته و یا اصلا میلی ندارید، ابتدا باید بدانید که شما تنها گرفتار این مشکل نمی باشید. خبر خوب اینجاست که روش های درمانی طبیعی بسیار زیادی برای افزایش لیبیدو وجود دارند که می توانند میل جنسی تان را افزایش داده و روند طبیعی بدن را بازیابی کنند.

لیبیدو یا میل جنسی چیست؟

میل جنسی در حقیقت محرک جنسی و یا لذت بردن از اعمال جنسی در فرد است. کاهش میل جنسی در مردان و زنان ریشه ی مشابهی دارد ولی با برخی از جنبه های جنسی خاص نیز همراه می باشد. برای مردان نرمال است که با بالا رفتن سن شان، یک کاهش تدریجی میل جنسی را تجربه کنند. البته این اتفاق در مردان مختلف متفاوت است، اما اغلب مردان در سنین ۶۰ الی ۷۰ میل جنسی کم تری دارند. اگر سالخوردگی نتواند باعث کاهش میل جنسی یک مرد شود، ممکن است دچار استرس و یا افسردگی شود. از جمله دیگر علل کاهش میل جنسی در مردان می توان به عوارض جانبی برخی داروها، کاهش هورمون های جنسی مردانه (به دلیلی اختلال غدد درون ریز و یا  نفس تنگی در خواب) اشاره کرد. یک واقعیت دیگر نیز این است که احساس خفگی در خواب می تواند باعث کاهش سطح تستوسترون شود.

کاهش تستوسترون می تواند باعث اختلال نعوظ – اختلالی که باعث می شود آلت تناسلی مرد در حالت نعوظ نماند – شود. با این که هر دو شرایط در نتیجه ی کاهش تستوسترون هستند، اما اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی برابر نیستند و نمی توانند همزمان اتفاق بی‌افتند.

کمبود میل جنسی در مردان مبتلا به زودانزالی و یا دیرانزالی بیشتر رخ می دهد تا مردانی که اختلال نعوظ دارند. مردانی که به سختی می توانند دچار نعوظ شوند و یا به سختی در این حالت می مانند اغلب میل جنسی نرمال یا زیادی دارند.

اما کمبود میل جنسی در زنان نیز می تواند علل مختلفی داشته باشد. بر اساس گفته ی Sheryl Kingsberg متخصص جنسی، میل جنسی زنان دارای ابعاد مختلف و پیچیده ای است.

علل رایج کمبود و یا از دست دادن میل جنسی در زنان شامل مشکلات جنسی با شریک زندگی، تاثیرات اجتماعی-فرهنگی (استرس کاری، تصاویری که رسانه ها از جنسیت ارائه می دهند و…) و شرایط پزشکی (شامل فیبروئید، آندومتریوز و مشکلات تیروئیدی) می باشند.

کمبود تستوسترون نه تنها در مردان باعث بروز مشکل می شود، بلکه زنان نیز می توانند به کاهش تستوسترون مبتلا شوند. سطح تستوسترون زنانه در اواسط دهه ی ۲۰ زندگی به اوج رسیده و سپس رو به کاهش می رود تا زمانی که زن یائسه شود. پس از یائسگی، سطح تستوسترون در زن به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده و میل جنسی نیز به همان میزان کاهش می یابد. قرص های ضدبارداری و دیگر روش های جلوگیری هورمونی نیز می توانند بر روی میل و تحریک جنسی زن تاثیر بسزایی داشته باشند.

هنگامی که می خواهید به چگونگی افزایش سطح میل جنسی تان فکر کنید، حتما باید دو عامل بیولوژیکی شیمیایی که می توانند هم در زنان و هم در مردان بر روی سطح میل جنسی تاثیر بگذارند را در نظر داشته باشید: دوپامین و پرولاتکین. در حقیقت فرض بر این است که دوپامین میل جنسی را افزایش، و پرولاکتین آن را کاهش می دهد. هنگامی که شما داروی خاصی مصرف می کنید، باید بدانید که برخی از آن ها باعث افزایش آزاد سازی پرولاکتین و برخی دیگر باعث جلوگیری از آزادسازی دوپامین می شوند. هر یک از این دو، به شیوه ای می توانند باعث کاهش میل جنسی و همچنین دیگر عوارض جانبی جنسی شوند.

کاهش پرولاکتین در مردان می تواند با نشانه های مختلف کاهش سلامت جنسی و سلامت ذهنی همراه باشد. کاهش پرولاکتین همچنین می تواند با افزایش شاخص توده بدنی (BMI)، افزایش سطح قند خون، کاهش فعالیت های فیزیکی و بطور کلی احساس ناخوشی همراه باشد.

مسائل مربوط به روابط، افسردگی، مصرف دارو، مصرف الکل، اعتیاد به مواد مخدر و دیگر بیماری های مزمن مانند دیابت، همگی می توانند باعث کاهش میل جنسی هم در زنان و هم در مردان شوند.

هنگامی که مرد یا زنی به کاهش میل جنسی دچار شود، بالا بودن سطح BMI نیز می تواند باعث بروز مشکلات جدی در او گردد. مردان چاق به مشکل نعوظ دچار می شوند، اما بررسی ها نشان داده اند که کاهش تنها اندکی وزن می تواند عملکرد جنسی را در زنان و مردان بهبود بخشد.

افزایش لیبیدو

افزایش لیبیدو با رژیم غذایی

هنگامی که بخواهیم با استفاده از رژیم غذایی، به افزایش لیبیدو بپردازیم، باید بدانیم که چه چیزهایی باید بخوریم و از خوردن چه چیزهایی به شدت پرهیز کنیم.

غذاهایی که در افزایش لیبیدو و میل جنسی موثرند:

غذاهای سرشار از کلاژن

بیشتر بخوانید:

تولید کلاژن در بدن با افزایش سن رو به کاهش می رود. این مسئله بر روی سلامت پوست تاثیر منفی مستقیمی دارد و در این وضعیت به سختی می توان پوست را استوار و محکم نگه داشت. این اتفاق باعث می شود مردان نیز به سختی بتوانند آلت خود را در حالت نعوظ نگه دارند، و در زنان نیز دیواره ی واژن از بین می رود. برای افزایش سطح کلاژن بدن، می توانید آبگوشت قلم (استخوان)، مکمل های آبگوشت قلم یا پودرهای پروتئینی که از قلم و استخوان تهیه شده اند، مصرف کنید.

هندوانه

تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ در تگزاس انجام شده، مشخص کرده است که هندوانه می تواند اثر ویاگرا (افزایش نعوظ) داشته باشد. مواد مغذی‌ای که در هندوانه وجود دارند – از جمله لیکوپن، بتا کاروتن و سیترولین – می توانند به تسکین رگ های خونی کمک کنند. با این که هندوانه نمی تواند به خوبیِ داروهای اختلال نعوظ عمل کند، اما اگر به دنبال افزایش لیبیدو هستید، هنداونه بدون داشتن هیچ عوارض جانبی می تواند برای شما اثربخش باشد.

موز

بر اساس بررسی هایی که بر روی حیوانات انجام شده است، مصرف مواد مغذی که در موز وجود دارد می تواند باعث افزایش هورمون های زنانه و در نتیجه افزایش میل جنسی شود.

جوز، زعفران و میخک

ادویه ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که می توانند باعث بهبود سلامت کلی و بخصوص میل جنسی شوند. تحقیقاتی که در ژورنال BMC طب مکمل به چاپ رسیده اند نشان می دهند که اسانس جوز و میخک باعث افزایش رفتار های جنسی در حیوانات نر شده است. میخک برای درمان بوی بد دهان موثر است. از طرفی دیگر، زعفران می تواند برای بهبود اختلالات جنسی در زنان اثر ضد افسردگی داشته باشد و به مشکل اختلال نعوظ در مردان نیز کمک کند.

شکلات تلخ

بررسی ها نشان داده اند که مصرف شکلات باعث افزایش سطح سروتونین در بدن می شود، زیرا تریپتوفان موجود در آن می تواند باعث برانگیختگی جنسی و بهبود خلق و خو شود. فقط باید اطمینان حاصل کنید که شکلات مصرفی تان کم شکر باشد و کیفیت خوبی نیز داشته باشد.

بادام برزیلی

این نوع آجیل سرشار از سلنیوم است که باعث افزایش سطح تستوسترون می شود. این بادام همچنین به اندازه ی شکلات تلخ، به تولید سروتونین در بدن نیز کمک می کند.

پروتئین باکیفیت

مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند تخم مرغ، ماهی، مرغ و گوشت گاو و بره علف خوار علاوه بر این که سرشار از تریپتوفان هستند، به افزایش سطح سروتونین کمک کرده و موجب بهبود خلق و خو و میل جنسی میشوند.

ریشۀ ماکا

ریشه گیاه ماکا که به آن «ماکا» نیز می گویند، به عنوان گیاه همه کاره شهرت دارد. از ماکا در طب سنتی برای بهبود تحریک جنسی استفاده می شود، و برای افزایش لیبیدو و کاهش اختلالت جنسی نیز کاربرد دارد. ماکا می تواند با ۲ هفته مصرف، باعث بهبود میل جنسی در مردان سالم شود و اگر با ورزش همراه باشد می تواند حتی در مدت زمان کم تری نیز اثربخش باشد. اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که خرید ماکا کار آسانی نیست، می توانید مکمل های آن را به صورت آنلاین خریداری کنید.

شنبلیله

شنبلیله که هم به صورت گیاه و هم به صورت روغن و اسانس وجود دارد، می تواند در افزایش میل جنسی بخصوص در آقایان موثر باشد. استفاده از شنبلیله برای درمان، می تواند در بهبود میل جنسی و لذت جنسی تاثیر گذار باشد و همچنین کمبود تستوسترون را نیز بهبود دهد. برگ شنبلیله بوی زننده ای دارد، اما با پخته شدن طعم خوبی به خود می گیرد.

آب

سعی کنید همیشه اطمینان حاصل کنید که آب کافی مصرف می کنید تا دهیدراته نشوید؛ زیرا دهیدراته شدن می تواند عوارض جانی و منفی بسیار زیادی – از جمله کاهش میل جنسی – را در پی داشته باشد. اگر می خواهید خستگی مفرط، سردرد و خشکی واژن تان نیز بهبود پیدا کند، همیشه آب بنوشید.

منبع draxe.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.