درمان عفونت گوش شناگر با روش های طبیعی

0

عفونت گوش شناگر قسمت بیرونی گوش را درگیر می‌کند که شامل کانالِ بین گوش خارجی و پرده گوش است. بهترین کار برای درمان عفونت گوش شناگر در مرحلۀ اول پیشگیری از این مشکل است. در ادامه به معرفی روش‌های پیشگیری و درمان عفونت گوش شناگر می‌پردازیم.

رژیم غذایی

مصرف برخی از مواد غذایی باعث می‌شود تا محیطی مناسب برای بروز عفونت در بدن ایجاد گردد. اگر بیش از حد غذاهای بسته‌بندی شده، فرآوری شده یا سرشار از شکر مصرف کنید، مسیر را برای ایجاد بیماری‌ها در بدن‌تان هموار خواهید کرد.

غذاهایی نظیر گلوتن، لبنیات، میگو و بادام زمینی، از آلرژن‌های شناخته شده‌ای هستند که می‌توانند التهاب را در بدن افزایش دهند. به طور خاص محصولات لبنی مرسوم باعث تشویق ایجاد مخاط در گذرگاه‌های بینی و گلو می‌شوند. مخاط اضافه می‌تواند در کانال گوش نیز جمع شده و برای گوش‌های آسیب‌پذیر مشکل ایجاد کند.

راه‌حل این است که غذاهای کامل و واقعی نظیر میوه‌ها و سبزیجات را میل کنید. این مواد غذایی التهاب بدن را کاهش داده و مواد مغذی ضروری برای تقویت سیستم ایمنی بدن را فراهم می‌کنند. زنجبیل، زردچوبه و سیر از بهترین مواد غذایی ضد التهاب هستند.

مکمل‌ها

مکمل‌ها محصولاتی عالی برای تکمیل یک رژیم غذایی سالم هستند. برای پیشگیری از عفونت گوش شناگر می‌توانید از این ویتامین‌ها و گیاهان دارویی بهره ببرید:

  • امگا ۳
  • روی
  • ویتامین ث
  • گیاه مخروط‌سانان
  • ویتامین دی ۳
  • گیاهان دارویی آقطی، گل همیشه‌بهار و گون که همگی خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارند.

ویژگی مشترک تمام این مکمل‌ها این است که به کاهش التهاب کمک کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

قطرۀ گوش خانگی

یک قطره‌چکان کوچک بخرید. با استفاده از ترکیبات زیر می‌توانید کانال گوش را خشک کرده و محیط آن را برای زندگی باکتری‌ها نامناسب کنید.

  • یک قسمت سرکه سیب و یک قسمت ایزوپروپیل الکل
  • روغن معدنی
  • هیدروژن پراکسید

البته حتما قبل از استفاده از قطره‌چکان خانگی، با پزشک مشورت کنید.

خشک کردن کامل گوش‌ها بعد از شنا

اصلی‌ترین علت بروز عفونت گوش شناگر، خیس بود گوش‌ها است. قطره‌چکان‌های خانگی به خشک کردن کانال گوش کمک می‌کنند. همچنین می‌توانید سرتان را به خوبی تکان دهید تا آب از گوش‌ها خارج شود. اگر این روش‌ها موثر نبودند، از سشوار استفاده کنید. حتما تنظیمات سشوار را بر روی درجۀ کم قرار دهید.

روغن زیتون

این روغن حاوی خواص ضد باکتریایی است که می‌تواند به درمان سریع عفونت گوش کمک کند. همچنین اگر چند قطره ویتامین E به روغن زیتون اضافه کنید، می‌توانید بافت گوش را آرام کرده و التهاب را کاهش دهید.

سیر

برای درمان عفونت گوش شناگر یک حبه سیر را له کرده و درون یک گاز پانسمان استریل شده بپیچید. گاز را به آرامی درون قسمت بیرونی کانال گوش گذاشته و سپس بر روی آن چسب بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.