ویتامین های مورد نیاز چشم

0

چشم‌ها اندام‌های پیچیده‌ای هستند که برای عملکرد خود به ویتامین‌ها و مواد مغذی مختلفی نیاز دارند. در این مطلب به بررسی ویتامین های مورد نیاز چشم خواهیم پرداخت.

ویتامین A

از مهم‌ترین ویتامین های مورد نیاز چشم بوده و نقش مهمی را در بینایی و حفظ شفافیت قرینه چشم ایفا می‌کند. قرینه پوشش بیرونی چشم می‌باشد. این ویتامین همچنین ترکیبی از رودوپسین است که نوعی پروتئین موجود در چشم‌ها بوده و اجازه می‌دهد تا بتوانید در شرایط کم‌نور نیز دید داشته باشید.

کمبود ویتامین A در کشورهای توسعه‌یافته امری نادر است، اما اگر درمان نشود، می‌تواند به یک مشکل جدی به نام زروفتالمی یا خشک‌چشمی منجر گردد.

ویتامین E

این باور وجود دارد که بسیاری از بیماری‌های چشمی با استرس اکسیداتیو در ارتباطند. استرس اکسیداتیو عبارت است از عدم تعادل میانِ آنتی‌اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد در بدن.

ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که از سلول‌ها – از جمله سلول‌های چشم – در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. این رادیکال‌ها در واقع مولکول‌هایی مضر و بی‌ثبات هستند.

بالا بودن این ویتامین در رژیم غذایی، با کاهش خطر ابتلا به آب مروارید در ارتباط است.

ویتامین C

همانند ویتامین E، ویتامین C نیز یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند از چشم‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت کند. بعلاوه، ویتامین C برای تولید کلاژن مورد نیاز است. کلاژن نوعی پروتئین است که ساختار چشم – به ویژه در قرنیه و اسکلرا – را فراهم می‌کند.

ویتامین‌های B6، B9 و B12

از ویتامین های مورد نیاز چشم هستند. محققین اثرات ویتامین‌های B – به ویژه ویتامین‌های B6، B9 و B12 – را بر روی چشم بررسی کرده‌اند. این ترکیب از ویتامین‌ها می‌تواند سطوح هوموسیستئین را کاهش دهد که نوعی پروتئین در بدن بوده و با بروز التهاب و افزایش خطر ابتلا به دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا (AMD) در ارتباط است.

بیشتر بخوانید:

ریبوفلاوین

ریبوفلاوین یا ویتامین B2 همانند یک آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند استرس اکسیداتیو در بدن – از جمله چشم‌ها – را کاهش دهد.

از آنجایی که کمبود درازمدتِ ریبوفلاوین می‌تواند به آب مروارید منجر شود، دانشمندان در حال بررسی اثرات این ویتامین در پیشگیری از این مشکل می‌باشند. بسیاری از افرادی که به آب مروارید دچار هستند، با کمبود این آنتی‌اکسیدان مواجه‌اند.

نیاسین

عملکرد اصلی نیاسین (ویتامین B3) در بدن این است که به تبدیل کردن غذا به انرژی کمک می‌کند. این ویتامین همچنین عملکردی آنتی‌اکسیدانی دارد.

مطالعات اخیر نشان می‌دهند که نیاسین در پیشگیری از گلوکوم یا آب‌سیاه نقش دارد. گلوکوم عارضه‌ای است که در آن عصب باصره چشم آسیب می‌بیند.

فراموش نکنید که مکمل‌های نیاسین باید زیر نظر پزشک و با احتیاط مصرف شوند.

لوتئین و زآگزانتین

لوتئین و زآگزانتین بخشی از خانوادۀ کاروتنوئید هستند، گروهی از ترکیبات مفید که توسط گیاهان سنتز می‌شوند. این دو کاروتنوئید در ماکولا و شبکیه چشم (رتینا) وجود دارند و به فیلتر شدن نور آبی مضر و در نتیجه محفاظت از چشم در برابر آسیب کمک می‌کنند.

لوتئین و زآگزانتین همچنین در پیشگیری از آب مروارید و دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا موثر هستند. توصیه‌ای برای مصرف روزانه این دو ترکیب وجود ندارد، اما رژیم‌های سرشار از میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند مقادیر زیادی از این مواد مغذی را فراهم کنند.

سایر مواد مفید برای چشم

  • اسیدهای چرب امگا ۳
  • تیامین یا ویتامین B1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.