ویتامین های مورد نیاز بدن بعد از ۴۰ سالگی

0

بدن ما انسان‌ها در حدود ۴۰ سالگی تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی زیادی را تجربه می‌کند. به همین دلیل بسیار مهم است که ویتامین های مورد نیاز بدن بعد از ۴۰ سالگی را بشناسید و آنها را به طور منظم مصرف کنید. کمبود ویتامین‌های ضروری در رژیم غذایی می‌تواند باعث افزایش سرعت پیری، از دست رفتن عضله و استخوان، افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی گردد. ویتامین‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، به شما کمک می‌کنند تا بعد از ۴۰ سالگی همچنان سالم و تندرست باقی بمانید.

ویتامین D

از ویتامین های مورد نیاز بدن بوده و براساس تحقیقات، دریافت کافیِ ویتامین D می‌تواند به پیشگیری از زوال ماهیچه‌ای‌اسکلتی، کاهش خطر زوال عقل، مبارزه با افسردگی و کاهش خطر سرطان کمک کند.

اگر در آب و هوای سرد زندگی می‌کنید، احتمال اینکه به اندازۀ کافی ویتامین دی از نور خورشید دریافت نکنید زیاد است. علاوه بر این، تحقیقات می‌گویند که بدن ما با افزایش سن ویتامین دی کمتری تولید می‌کند.

با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به اندازۀ کافی، ویتامین D مورد نیازتان را تامین کنید. همچنین خوردن غذاهای غنی شده با ویتامین D نظیر شیر سویا، غلات صبحانه و آب پرتقال نیز مهم است.

ویتامین B12

اگر گیاه‌خوار مطلق هستید، احتمالا خطر کمبود ویتامین B12 در شما بیشتر است. اگرچه محبوب‌ترین منابع غذایی ویتامین ب۱۲ مربوط به محصولات حیوانی هستند، اما می‌توان این ویتامین را از طریق برخی از مواد غذایی گیاهی نیز دریافت کرد.

B12 از ویتامین های مورد نیاز بدن بعد از ۴۰ سالگی بوده و مصرف آن به اندازۀ کافی می‌تواند به کاهش افسردگی، مبارزه با التهاب و سالم نگه داشتن مغز کمک کند. روزانه ۲٫۴ میکروگرم ویتامین ب۱۲ را از طریق غذاهای کامل و مکمل‌ها دریافت کنید.

منیزیم

بیشتر بخوانید:

بعد از ۴۰ سالگی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی افزایش می‌یابد و اینجاست که مصرف منیزیم به اندازۀ کافی می‌تواند به شما کمک کرده و خطر این بیماری‌ها را کاهش دهد.

در مطالعه‌ای، محققین دریافتند افرادی که روزانه و به مدت سه ماه ۳۶۸ میلی‌گرم مکمل منیزیم دریافت می‌کردند، فشار خون‌شان به میزان ۱٫۸ mm Hg کاهش پیدا کرد. نگه داشتن فشارخون در سطح مطلوب به پیشگیری از حملات قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه کمک می‌کند.

خوردن منابع غذایی سرشار از منیزیم مانند اسفناج و شکلات تلخ به بهبود اضطراب کمک می‌کند. مردان باید روزانه ۴۲۰ میلی‌گرم و زنان ۳۲۰ میلی‌گرم منیزیم دریافت کنند.

امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ ویتامین نیستند، اما باید به آنها اشاره داشته باشیم. این اسیدها به کاهش سرعت افزایش سن بعد از ۴۰ سالگی کمک می‌کنند. امگا ۳ برای کاهش فشارخون، مبارزه با التهاب و پیشگری از زوال شناختی مفید است.

منابع خوب امگا ۳ عبارتند از: ماهی چرب، دانه‌های کتان و گردو. اگر نمی‌توانید روزانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم امگا ۳ را از طریق این مواد غذایی دریافت کنید، مصرف مکمل بهترین کار است.

پتاسیم

تحقیق‌ها نشان می‌دهند که مصرف زیاد پتاسیم بعد از شروع دروۀ یائسگی در زنان می‌تواند به بهبود تراکم استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان کمک کند. این مادۀ مغذی همچنین برای کاهش فشار خون و در نتیجه پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی موثر است.

سعی کنید در طول روز سیب زمینی، موز، سیب‌زمینی شیرین، ماست، مغزهای خوراکی، آلو و سایر مواد غذایی سرشار از پتاسیم را مصرف کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.